http://natablicy.pl/dlaczego-dziewczynk ... 6d7a000000
http://natablicy.pl/dlaczego-dziewczynk ... 355c000000
Dlaczego dziewczynki lubią bawić się lalkami?
To nie jest stereotyp o podłożu seksualnym. Dziewczynki są do tego biologicznie zaprogramowane.
Takie wnioski wypływają z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzonych na szympansach z parku narodowego Kibale w Ugandzie. Były one obserwowane przez 14 lat.
Młode szympansice bawią się patykami, tak jak dziewczynki lalkami. Zajmują się nimi, opiekują i zanoszą do swoich legowisk - podaje "Wired Science".
Patyki to także obiekt zainteresowań osobników płci męskiej. Oni jednak rzucają nimi w siebie i grożą sobie nawzajem.
Richard Wrangham z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że to pierwszy wyraźny przypadek potwierdzający różnice w biologicznym zaprogramowaniu ze względu na płeć.
Wcześniej, badania przeprowadzane na małpach również wskazywały na biologiczny wpływ przy wyborze przedmiotów do zabawy. Naukowcy są zdania, że szympansice częściej niż szympanse "zajmują się" patykami. Przestają to robić, gdy pojawi się potomstwo - donosi "Daily Mail".
Od lat istnieje przekonanie, że lalki są dla dziewczynek, a samochody i piłki dla chłopców. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, z czego to wynika.
Badaczka z Texas Agricultural and Mechanical University zauważyła nagłe zmiany w poziomie testosteronu u chłopców w wieku 3-4 miesięcy, gdy ci oglądali różne zabawki. Przy wskazywaniu przedmiotów uznawanych za typowo chłopięce, następował wzrost wydzielania męskich hormonów.
Teorię o wpływie społeczeństwa na wybory dzieci podważa też badanie nad młodymi małpami. Wśród zwierząt różnej płci porozrzucano różne zabawki. Wykazano, że samice dużo bardziej interesowały się lalkami, natomiast samce samochodami i piłkami - podaje serwis odkywcy.pl.
Po doświadczeniach naukowcyh wyprowadzono teorię mówiącą o tym, że mężczyźni wykształcili w sobie zdolności nawigacyjne ze względu na koczowniczy tryb życia naszych przodków, a ponieważ kobiety zostawały w domach, zabawy lalkami pomagają kształtować u nich zachowania społeczne.