Aby utworzyć dobre hasło internetowe lub w aplikacjach na komputerze, czy telefonie, należy znać sposoby ich łamania przez hakerów. Są dwie podstawowe metody łamania haseł. Pierwsza to metoda tzw. brute force, czyli sprawdzają wszystkie kombinacje możliwego hasła po kolei. Czyli aby uniknąć złamania hasła tym sposobem, hasło musi być odpowiednio długie, zawierać w sobie litery i cyfry, małe i duże litery, a najlepiej do tego znaki interpunkcyjne. Wtedy jest b. mała szansa, że ktoś metodą brute force złamie nam hasło.
Druga metoda, to atak słownikowy, czyli mają już zapisane w pliku gotowe możliwe hasła, jak na przykład: malineczka98, misia85, misia, karolinka22, 123456, qwerty, etc. Tylko mają w słowniku takich haseł miliony lub nawet setki milionów. I sprawdzają je po kolei, czy któreś pasuje.
Dlatego najlepiej, aby hasło składało się z 2 dość długich wyrazów, cyfr, znaków etc. I dobrze by było, aby jeden wyraz był z innego języka obcego, który dość dobrze znamy. Np. jasnyMoonlight99.
Takie hasło ma kilka zalet, po pierwsze obiera się atakowi słownikowemu. Po drugie, też trudno złamać je atakiem brute force. Po trzecie, dość łatwo zapamiętać takie hasło. A jeżeli nawet nie pamiętamy, to gdy mamy je zapisane, to tylko spojrzymy na nie i wpiszemy łatwo z pamięci.