Przestępczość osób ze schizofrenią

informacje naukowe, medyczne

Moderator: moderatorzy

Unknown
zaufany użytkownik
Posty: 5448
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 2:20 pm
Status: Schizo
Lokalizacja: Void
Kontakt:

Przestępczość osób ze schizofrenią

Post autor: Unknown »

Przestępczość chorych na psychozy schizofreniczne
"Streszczenie
Przestępczość chorych na psychozy schizofreniczne stanowi problem interdyscyplinarny z zakresu psychiatrii, psychologii, socjologii i kryminologii. Współcześnie wiadomo, że sama obecność zaburzeń psychicznych z kręgu schizofrenii nie wyjaśnia jednoznacznie przyczyn konfliktów z prawem u chorych. Kryminogenne zachowania tej grupy pacjentów zależą w dużej mierze od uwarunkowań psychologiczno - środowiskowych, osobowości przedchorobowej, przystosowania przedchorobowego i zdolności kompensacyjnych. Celem pracy była charakterystyka sprawców przestępstw chorych na psychozy schizofreniczne oraz wyodrębnienie ich specyficznych cech. Materiał badany stanowiła archiwalna dokumentacja szpitalna pacjentów przebywających na obserwacjach sądowo - psychiatrycznych.Dodatkowo przebadano wybranymi narzędziami 48 mężczyzn - sprawców przestępstw chorych na zaburzenia schizofreniczne a przebywających w szpitalach województwa lubelskiego. Stwierdzono, że wśród obserwowanych sądowo - psychiatrycznie zaburzenia psychotyczne występowały u ok. 20% pacjentów, w tym zaburzenia z kręgu schizofrenii rozpoznano u 6% badanych. Chorzy na psychozy schizofreniczne dopuszczali się głównie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu członków swoich rodzin oraz przestępstw przeciwko mieniu. Wykazano pogarszanie się przystosowania przedchorobowego u wszystkich przebadanych chorych. U chorych tych stwierdzono podwyższony poziom ogólnej agresywności. Większość sprawców przestępstw chorych na psychozy schizofreniczne nie była leczona psychiatrycznie przed popełnieniem czynu karalnego."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... et=page,95

Ocena funkcjonowania w okresie przedchorobowym a zachowania przestępcze chorych na schizofrenię (BNS 2005).
"Streszczenie
Celem pracy była analiza funkcjonowania społecznego chorych na schizofrenię w okresie przedchorobowym w powiązaniu z rodzajem i charakterem dokonanych przez nich w czasie trwania choroby czynów przestępczych. Ocenie poddano 71 akt sądowych, dotyczących takich przestępstw jak : zabójstwa (33 chorych), pobicia (24 chorych) i groźby karalne (14 chorych). Analizowano m.in. opinie sądowo-psychiatryczne, wywiady lekarskie i środowiskowe, wyniki badania kwestionariuszowego. Stwierdzono, że charakter czynu przestępczego nie różnicował badanych w odniesieniu do rodzaju i częstości ujawnianych w okresie przedchorobowym zaburzeń przystosowawczych w szkole i rodzinie. W życiu dorosłym najczęściej w konflikty z prawem wchodzili sprawcy pobić, natomiast późniejsi sprawcy zabójstw najczęściej przejawiali zachowania autoagresywne. Najsprawniej funkcjonujący społecznie w okresie przedchorobowym byli sprawcy gróźb karalnych. Uzyskane wyniki wskazują, że niektóre przejawy zaburzonego funkcjonowania w środowisku, w okresie przedchorobowym wykazują związek z charakterem zachowań przestępczych, ujawnianych po zachorowaniu na schizofrenię."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... et=page,92

Obraz choroby psychicznej a zabójstwa, pobicia i groźby karalne dokonane przez chorych na schizofrenię (BNS 2006).
"Streszczenie
Celem pracy była analiza przebiegu schizofrenii w powiązaniu z rodzajem i charakterem dokonanych przez chorych czynów zabronionych. Ocenie poddano 71 akt sądowych, dotyczących popełnienia przez chorych na schizofrenię takich czynów jak: zabójstwa (33 chorych), pobicia (24 chorych) i groźby karalne (14 chorych). Analizowano m.in. opinie sądowo-psychiatryczne, wywiady lekarskie i środowiskowe, wyniki badania kwestionariuszowego. Stwierdzono, że charakter czynu karalnego różnicował badanych w zależności od przebiegu choroby, liczby nawrotów chorobowych oraz form leczenia psychiatrycznego. Dla chorych przejawiających agresję słowną typowy był przebieg z przewagą objawów negatywnych, dla sprawców pobić - przebieg epizo-dyczny, a sprawców zabójstw wyróżniał przebieg epizodyczny oraz pierwsze zachorowanie. Wyodrębnione grupy przed dokonaniem czynu zabronionego, ujawniały podobne zachowania agresywne, jedynie sprawcy gróźb karalnych częściej niż pozostali ujawniali agresję wobec osób znajomych. Uzyskane wyniki wskazują, że niektóre elementy obrazu i przebiegu choroby mogą mieć związek z charakterem zachowań przestępczych, ujawnianych przez chorych na schizofrenię."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,150

Opiniowanie sądowo-psychiatryczno-psychologiczne osób z zaburzeniami schizofrenicznymi i spektrum schizofrenii (BNS 2006).
"Streszczenie
Chorzy na zaburzenia schizofreniczne, schizoafektywne i urojeniowe stanowią największą grupę badawczą osób z zaburzeniami psychicznymi opiniowanymi z powodu popełniania rożnych czynów zabronionych. W literaturze przedmiotu znajdujemy głównie doniesienia dotyczące czynów karalnych przeciwko życiu popełnianych przez sprawców chorych na psychozy schizofreniczne i urojeniowe. Odsetek zabójców chorych na schizofrenię nie jest wysoki, nie zmienia się w ciągu ostatnich lat i nie różni się wyraźnie w różnych populacjach. W pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa z tego zakresu z okresu ostatnich 10 lat. Przeanalizowano zgromadzone w Oddziale Psychiatrii Sądowej Kliniki Psychiatrycznej w Lublinie opinie sądowo-psychiatryczne sprawców czynów karalnych chorych na schizofrenię, zaburzenia schizoafektywne i zaburzenia urojeniowe. Wnioski dotyczą struktury demograficznej analizowanej grupy i konsekwencji orzeczniczych dla chorych z tych grup diagnostycznych.
...
Wnioski
1. Pacjenci chorzy na schizofrenię stanowią w opiniowanej grupie 2,2 %, zaś wszyscy z rozpoznaniami chorób ze spektrum schizofrenii 4,5% opiniowanych pacjentów.
2. Można sądzić, iż uzależnienie bądź nadużywanie alkoholu były istotnym czynnikiem kryminogennym (53% uzależnionych i nadużywających alkoholu)
3. Czyn przestępczy u prawie połowy pacjentów z uporczywymi zaburzeniami urojeniowymi wiązał się z pierwszym epizodem zachorowania, zaś w przypadku pozostałych pacjentów badanej grupy dokonywanie czynów przestępczych miało miejsce w różnych okresach procesu chorobowego."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,153

Przestępczość wśród osób ze schizofrenią na terenie powiatu wieluńskiego w latach 1992-2002
"Wyniki i wnioski
Analizując zebrany materiał zauważymy, że na obszarze powiatu wieluńskiego w latach 1992-2002 osoby chore na schizofrenię jako sprawcy przestępstw stanowiły stosunkowo niewielki odsetek (w granicach 0,064 – 0,3%). W wyjątkowo wysokim odsetku byli sprawcami pożarów i podpaleń (do 25%). 1/3 spośród chorych sprawców uznano za „niebezpiecznych” i umieszczono w szpitalu psychiatrycznym. Powyższe dane nie odzwierciedlają i nie uzasadniają społecznego przekonania o znacznym zagrożeniu dla porządku publicznego przez chorych na schizofrenię. Analiza struktury demograficznej osób ze schizofrenią, które popełniły przestępstwo wskazuje m.in. na znaczną przewagę osób z podstawowym i zawodowym wykształceniem (nie odnotowano czynu popełnionego przez chorego z wy-kształceniem wyższym), pięciokrotnie większą ilość mężczyzn nad kobietami, wyższą o około 10 lat średnią wieku kobiet. Jednakże przyczyny popełnienia przez osoby ze schizofrenią czynów przestępczych są niewątpliwie złożone i zdeterminowane warunkami zewnętrznymi (np. środowiskowymi) i wewnętrznymi (m.in. procesem psychotycznym). Piśmiennictwo: u autorki"
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... et=page,38

Zaburzenia urojeniowe u sprawców czynów karalnych poddanych obserwacji sądowej w Oddziale Psychiatrii Sądowej Katedry i Kliniki Psychiatrii AM w Lublinie w latach 1998-2000
"Wnioski
Wśród poddanych ekspertyzie sądowo-psychiatrycznej sprawców czynów karalnych w latach
1998-2000 chorzy z zaburzeniami urojeniowymi stanowili 6,72% ogółu badanych.
W badanej grupie 75% stanowili chorzy na schizofrenię.
W charakterystyce przestępczości badanych sprawców z zaburzeniami urojeniowymi
odnotowano czyny: przeciwko rodzinie 56%, przeciwko życiu i zdrowiu 25%, przeciwko mieniu 18%,
podpalenia 6%.
W grupie chorych na schizofrenię dominowały czyny karalne przeciwko rodzinie 50%.
U wszystkich badanych chorych (100%) z rozpoznaniem schizofrenii biegli orzekli
niepoczytalność, niezależnie od rodzaju czynu i jego okoliczności, jest to zgodne z Polskim Kodeksem
Karnym.
U 33,3% sprawców biegli stwierdzili wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia
czynu karalnego w przyszłości.
U większości (66,7%) badanych sprawców z zaburzeniami urojeniowymi biegli orzekli
niewielkie lub nieznaczne ryzyko ponownego popełnienia czynu karalnego w przyszłości z
zastrzeżeniem podjęcia systematycznego leczenia ambulatoryjnego."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,299

Chorzy na psychozy schizofreniczne jako sprawcy przestępstw (IV LSN 1995).
"Wnioski
Częściej popełniają przestępstwa chorzy na schizofrenię paranoidalną niż chorzy z rozpoznaniem innych psychoz schizofrenicznych, co odpowiada większej częstości występowania postaci paranoidalnej w populacji chorych na schizofrenię. W grupie chorych na psychozy schizofreniczne znacznie częściej popełniają przestępstwa osoby nieleczone „tempore criminis”."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,380
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.
Unknown
zaufany użytkownik
Posty: 5448
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 2:20 pm
Status: Schizo
Lokalizacja: Void
Kontakt:

Re: Przestępczość osób ze schizofrenią

Post autor: Unknown »

Trafność rozpoznań psychotycznych w diagnostyce sądowo-psychiatrycznej (BNS 1999/2000).
"Częstość występowania zaburzeń psychotycznych (a w szczególności schizofrenii) wśród sprawców czynów zabronionych poddawanych opiniowaniu sądowo--psychiatrycznemu jest stosunkowo niewielka. W materiale własnym, w trzech zbiorach opinii (ambulatoryjnych i obserwacyjnych), wydawanych przez różnych psychiatrów, autor stwierdził diagnozę schizofrenii: (i)w 2 przypadkach na 200 badanych (1%), (ii) w 2 przypadkach na 115 badanych (1,7%) oraz (iii) w 6 przypadkach na 200 badanych (3%). Przy czym ostatni pomiar dotyczył praktyki specjalistycznego oddziału psychiatrii sądowej. Równocześnie przegląd ten ujawnił relatywnie dużą (wielokrotne większą) liczbę opinii ambulatoryjnych, w których biegli - wnioskując o potrzebie obserwacji sądowopsychiatrycznej, wskazywali na prawdopodobieństwo zaistnienia procesu psychotycznego. Celem niniejszej pracy była analiza ilościowa i jakościowa tych zjawisk."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,400

Schizofrenia w ambulatoryjnym orzecznictwie sądowo-psychiatrycznym (V LSN 1996).
"Chorych tych uważa się dość powszechnie za sprawców czynów szczególnie drastycznych, połączonych z wyjątkowym okrucieństwem. Taki stereotyp myślowy wzmacniany jest przez publikacje prasowe, szczególnie w coraz liczniejszych pismach wyspecjalizowanych niejako w opisach sensacji i grozy. Sądzimy, że istotny jest też wpływ filmów rozpowszechnianych w kinach, a szczególnie w obiegu kasetowym, w których bardzo często sprawcą drobiazgowo i z lubością pokazywanych zbrodni jest furiat z siekierą, lub wiedziony głosami seryjny zabójca, choć bywa, że i psychiatra - kanibal [...]
Wnioski
W analizowanej grupie 119 ambulatoryjnych opinii sądowo – psychiatrycznych schizofrenię rozpoznani w 6,72% przypadków.
W grupie podejrzanych, u których rozpoznano schizofrenię, sprawcy przestępstw przeciw zdrowiu i życiu stanowili 12,5%.
W ogólnej grupie sprawców przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu schizofrenię rozpoznano w 7,14% przypadków.
W ogólnej grupie sprawców o całkowitej niepoczytalności chorzy na schizofrenię stanowili 50%."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,575

Psychologiczne i psychiatryczne predyktory ponownego dokonania przez chorych na schizofrenię czynu o znacznej szkodliwości społecznej
"Streszczenie
Wniosek biegłych o zastosowanie, bądź uchylenie środka zabezpieczającego wobec chorych na schizofrenię jest swoistym przewidywaniem, dotyczącym przyszłego zachowania jednostki. Praca przedstawia teoretyczne podstawy konstruowania prognozy lekarskiej i społeczno-psychologicznej, które winny się wzajemnie uzupełniać.
Autorzy zwracają uwagę na zwiększoną trafność szacowania „wysokiego prawdopodobieństwa" w wypadku kompleksowych ocen, dokonywanych przez różnych specjalistów, pracujących z osobami zaburzonymi psychicznie. Analizują czynniki przyczyniające się do błędnych ocen stopnia zagrożenia ze strony osoby chorej na schizofrenię, tj. preferowanie jednej metody przewidywania (indukcyjnej, analitycznej lub statystycznej), przecenianie specjalistycznej wiedzy, wybiórczość ocen, koncentracja na kryteriach prawnych zastosowania detencji. Jako czynniki ryzyka agresji ze strony chorych na schizofrenię wymieniają nie tylko obecność objawów psychotycznych, ale także czynników pozachorobowych, z których jako szczególnie istotne uznają wcześniejsze zachowania agresywne, zaburzenia w sferze osobowości, stosowanie środków psychoaktywnych, a także uwarunkowania socjalno-bytowe i środowiskowe. Ekspertyza psychiatryczno-psychologiczna powinna zatem uwzględniać związek między teoretycznymi podstawami prognozy zachowań agresywnych, a wynikami badań empirycznych w kontekście konkretnej sytuacji, będącej przedmiotem postępowania karnego. Nakłada to na biegłych obowiązek analizy zaburzeń w funkcjonowaniu, które miały lub mogą mieć związek z popełnieniem zarzucanego czynu, zarówno o charakterze patologicznym jak i niepatologicznym."
http://www.badanianadschizofrenia.org/i ... t=page,680
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.
Gehenna
zaufany użytkownik
Posty: 9559
Rejestracja: sob lip 17, 2010 8:24 am

Re: Przestępczość osób ze schizofrenią

Post autor: Gehenna »

.
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2016 4:12 pm przez Gehenna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aux03ster03
zaufany użytkownik
Posty: 909
Rejestracja: ndz sie 19, 2012 8:46 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 0x00000
Kontakt:

Re: Przestępczość osób ze schizofrenią

Post autor: aux03ster03 »

uwaga
"prawnik" na forun
srancelaria
swap = 0x0, offs = 0x191f6c8, subbeg = 0x0, sublen = 0, prelen = 1, precomp = 0x18fb870 "0)",
wrapped = 0x18fb868 "(?-xism:0)", wraplen = 10, seen_evals = 0, paren_names = 0x0, refcnt = 1}
ODPOWIEDZ

Wróć do „wiedza o schizofrenii”