czasowa renta chorobowa a praca

Moderator: moderatorzy

Awatar użytkownika
Amaranta1973
zarejestrowany użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 23, 2023 11:53 am

czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: Amaranta1973 »

Czy mając czasową rentę chorobową można podjąć pracę? W ZUSie mówią, że przy rencie chorobowej można pracować, Zus tylko pilnuje limitu zarobków do których można dorobić. Ja się obawiam, że ZUS celowo próbuje ludzi namówić do podjęcia pracy, a później im tę rentę odebrać. Jest coś takiego jak pułapka rentowa, gdzie chorzy się boją, że jeśli mają czasową rentę chorobową (nie mylić z rentą socjalną i rentą na stałe ) czyli rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy przyznaną na czas określony to w momencie podjęcia pracy stracą prawo do renty chorobowej. Jak to jest? Jakie macie z tym doświadczenia?
Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik
Posty: 10786
Rejestracja: ndz lis 04, 2007 2:14 am
płeć: mężczyzna

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: hvp2 »

Jest dokładnie tak jak się obawiasz! Jak się podejmie pracę to zus obniża grupę inwalidzką lub w ogóle zabiera rentę!
Awatar użytkownika
Amaranta1973
zarejestrowany użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 23, 2023 11:53 am

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: Amaranta1973 »

hvp2 pisze: pn gru 25, 2023 2:05 pm Jest dokładnie tak jak się obawiasz! Jak się podejmie pracę to zus obniża grupę inwalidzką lub w ogóle zabiera rentę!
A co w przypadku pracy chronionej? Jeśli jestem zatrudniona przez zakład pracy chronionej, to też ZUS zabierze mi rentę? bo stwierdzi, że skoro mam pracę to nie jestem już niezdolna do pracy? Orientujesz się, jak to jest właśnie w takim przypadku?
Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik
Posty: 10786
Rejestracja: ndz lis 04, 2007 2:14 am
płeć: mężczyzna

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: hvp2 »

Na dwoje babka wróżyła! Znam przypadek że ZUS obniżył grupę inwalidzką i znam inny przypadek gdy ZUS grupy nie obniżył. W tym drugim przypadku było wiele hospitalizacji i próba samobójcza w historii choroby.
Awatar użytkownika
zdrowy
zaufany użytkownik
Posty: 828
Rejestracja: ndz wrz 25, 2011 10:07 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Toruń

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: zdrowy »

Catastrophique pisze: ndz gru 31, 2023 3:55 pm Renta - robienie z cipek jeszcze wiekszych cipek, do tego bardziej zaleznych od innych.
Powiedz mi co wnosi twój bezcenny post do tego tematu?
Awatar użytkownika
piotrs
zaufany użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob paź 08, 2016 10:41 am
Lokalizacja: Koronka Do Bożego Miłosierdzia

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: piotrs »

tak do jakieś kwoty można dorobić
ale póżniej faktycznie mogą zabrać
przeważnie renta też na 2 . 3 lata chyba jest przyznawana czasowo
ale teraz można zdalnie nawet w necie dorobic jakieś faktury wypełniać np
ale jak ktoś się dobrze czuje ? może dorobić na pól etaty np
Awatar użytkownika
Buszra82
moderator
moderator
Posty: 611
Rejestracja: wt maja 17, 2011 8:58 am

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: Buszra82 »

zdrowy pisze: ndz gru 31, 2023 5:36 pm
Catastrophique pisze: ndz gru 31, 2023 3:55 pm Renta - robienie z cipek jeszcze wiekszych cipek, do tego bardziej zaleznych od innych.
Powiedz mi co wnosi twój bezcenny post do tego tematu?
Dokładnie bezsensowna wypowiedź, nic nie wnosząca merytotyczego do dyskusji, może jak już komentujesz Catastrophique naucz się czytać ze zrozumieniem, bardzo cenna umiejętność, może przyda ci się w twoim "pseudo-cołczingu" (pisownia celowa)
Awatar użytkownika
zdrowy
zaufany użytkownik
Posty: 828
Rejestracja: ndz wrz 25, 2011 10:07 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Toruń

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: zdrowy »

Catastrophique pisze: pn sty 01, 2024 6:57 pm
zdrowy pisze: ndz gru 31, 2023 5:36 pm
Catastrophique pisze: ndz gru 31, 2023 3:55 pm Renta - robienie z cipek jeszcze wiekszych cipek, do tego bardziej zaleznych od innych.
Powiedz mi co wnosi twój bezcenny post do tego tematu?
Dotyka glupie, slabe osoby i one sfrustrowane odpowiadaja, jak widac ;).
Ty starasz się zniechęcić ludzi do pisania? Ten który klepnął ponad 16 tyś postów o dupie maryli.. Szczerze? Mam to gdzieś.
Awatar użytkownika
Catastrophigłupek
bywalec
Posty: 537
Rejestracja: ndz gru 10, 2023 1:08 pm
Status: Upośledzony

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: Catastrophigłupek »

Januszek już nie musi mieszkać w piwnicy!

Januszek jest na utrzymaniu kobiet czy to męska k! SPYTACIE? BUC 2023. KU..WA :angelic-green:
Życie jest przygodą dla odważnych albo niczym. |"I do not fear for You are with me" | Semper in altum
Awatar użytkownika
Trener
bywalec
Posty: 398
Rejestracja: ndz wrz 25, 2022 2:16 am
Status: F41.2
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Michałów

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: Trener »

Catastrophigłupek pisze: pt sty 05, 2024 10:29 am Januszek już nie musi mieszkać w piwnicy!

Januszek jest na utrzymaniu kobiet czy to męska k! SPYTACIE? BUC 2023. KU..WA :angelic-green:
faktycznie "głupek"
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
wypalona żarówa 15w
zarejestrowany użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: pn sty 22, 2024 7:14 pm
płeć: mężczyzna

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: wypalona żarówa 15w »

Ja mam socjalną i dostałem na rok bo wiadomo od 18tki dają i taki prezent dostałem i zacząłem dorabiać zaraz po maturze i mi podbili na komisji na trzy ale ja robię tylko na pół etatu i to coś co małpa może robić. Włącz wyłącz filmy na projektorze kinowym, światło na sali przed i po seansem i wgrywam filmy z dysku dystrybutora na mediaserwer jak jest premiera. A tak to mogę grać gadać pisać słuchać muzy czy oglądać swoje filmiki bo ileż można oglądać ten sam film jaki fajny by on nie był byle seanse się odbyły. A co do tematu to mi przyklepali zaraz po prubnym miałem komisję po tym roku startowym jak dostałem na czas nieokreślony i tak siedzę. Z samej renty się nie wyżyje niestety. A i lekarz mi powiedział że nic ambitniejszego i bardziej absorbującego nie mogę robić dlatego cieszę się z tego co mam. I mi te ponad 3kzł wystarcza wiem że koledzy zarobią w korpo 5x tyle po tych ich studiach informatycznych jako programiści ale na co mi tyle. Nie mam wymagań z kosmosu. Nie muszę mieć ajfona czy butów za 500zł. Wolę na promkach kupować.
redaktor
bywalec
Posty: 1486
Rejestracja: pn lip 04, 2011 7:11 pm
płeć: mężczyzna

Re: czasowa renta chorobowa a praca

Post autor: redaktor »

Można z czasową rentą pracować. Tylko musiałabyś poinformować swój lokalny oddział ZUS- u o podjęciu pracy.

Najlepsza będzie praca na 0, 5 lub 0, 75 etatu, bo z całym etatem mogą już być w ZUS- ie problemy. Przy niepałnym etacie raczej Ci renty nie zabiorą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „praca”