Hebefrenia

Moderator: moderatorzy

Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Status: webmaster

Hebefrenia

Post autor: zbyszek »

Hebefranie ma według ICD-10 oznaczenie F.20.1 . Wikipedia definiuję ją tak:
Schizofrenia zdezorganizowana lub hebefreniczna – to podtyp schizofrenii, który charakteryzuje się przede wszystkim niespójnością, absurdalnością zachowania oraz nieadekwatnością reakcji emocjonalnych lub ich całkowitym brakiem; ponadto obserwuje się wzmożoną wrażliwość na bodźce wewnętrzne, przy jednoczesnym osłabieniu wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Mogą występować halucynacje oraz urojenia, ale nigdy nie tworzą one usystematyzowanej całości. Charakterystyczne dla chorych jest także zaniedbanie higieny osobistej, a niekiedy koprofagia).

Schizofrenia zdezorganizowana rozpoczyna się najczęściej wcześnie (pomiędzy 15 a 25 rokiem życia). Istotnym jej elementem jest uczucie pustki u chorego, pogorszenie funkcjonowania społecznego oraz dominacja objawów osiowych (rozszczepiennych). Z tego względu rokowanie w tej odmianie schizofrenii jest często niepomyślne[1].

Schizofrenię zdezorganizowaną uważa się za krańcową postać "zespołu dezorganizacji", który stawia się w hipotezie jako jeden z aspektów modelu trzech czynników objawowych w schizofrenii[2] Pozostałe czynniki to: "skrzywienie rzeczywistości" (w którego skład wchodza urojenia i omamy) i "zubożenie psychomotoryczne" (alogia, brak ruchów spontanicznych oraz różne aspekty stępienia afektu).
(zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Hebefrenia ).
Spójrz także tu: viewtopic.php?f=15&t=8342

redaktor
zaufany użytkownik

Re: Hebefrenia

Post autor: redaktor »

Czy zachowania hebefreniczne ( typu niemycie się, abnegacja w ubiorze, czy też wypowiadanie dziwnych, często sprosnych dowcipów, anegdot albo przeskakiwanie z tematu na temat w rozmowie ), mogą być objawami neurologicznymi ??.

Awatar użytkownika
praecox77
student psychologii

Post autor: praecox77 »

Witam,
redaktorze pytasz o czy objawy wymieniane przez Ciebie mogą być objawami neurologicznymi. Spotkałem się z tym, że osoby z uszkodzeniem mózgu na skutek wypadków mogą mieć takie objawy jak przedstawiłeś. Nie wiem czy wszystkie objawy, ale na pewno dotyczy to wypowiedzi. Osoby takie np śmieją się w nieodpowiednich sytuacjach, bądź często zmienia się ich nastrój. Są to objawy podobne do tego typu schizofrenii, jednak nie wszystkie z nich występują.

Unknown
zaufany użytkownik
Status: Schizo

Post autor: Unknown »

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 pisze: F20.1 Schizofrenia hebefreniczna

Postać schizofrenii, w której nasilone są zmiany afektywne, zwiewne i urywkowe urojenia oraz omamy, nieodpowiedzialne i nieprzewidywalne zachowania, a manieryzmy są pospolite. Nastrój jest płytki i niedostosowany, a często towarzyszą mu: chichotanie się lub uśmiech samozadowolenia i pochłonięcia sobą, albo zachowanie wyniosłe, grymasowanie, manieryzmy, psoty, skargi hipochondryczne oraz iteracje słów. Myślenie jest zdezorganizowane, a mowa niepowiązana i rozkojarzona. Widoczna jest tendencja do izolowania się, a zachowanie wydaje się pozbawione celu i uczuć. Taka postać schizofrenii zaczyna się zwykle pomiędzy 15 a 25 rokiem życia i przejawia tendencję do złego rokowania z powodu gwałtownego rozwoju objawów "negatywnych", w szczególności spłycenia afektu i utraty woli. Ponadto, zazwyczaj wyróżniają się zmiany w zakresie afektu i woli oraz zaburzenia myślenia. Mogą pojawiać się omamy i urojenia, lecz zwykle nie są nasilone. Brakuje napędu i wytrwałości, a cele są porzucane, co sprawia, że zachowanie pacjenta staje się w charakterystyczny sposób bezcelowe i pozbawione planu. Powierzchowne i zmanierowane zajmowanie się religią, filozofią i innymi tematami abstrakcyjnymi może nastręczać słuchaczowi trudności w podążaniu za tokiem myśli pacjenta.

Wskazówki diagnostyczne:

Muszą być spełnione ogólne kryteria rozpoznania schizofrenii. W zasadzie, hebefrenię należy rozpoznawać po raz pierwszy jedynie u osób w wieku dojrzewania i u młodych dorosłych. Przedchorobowa osobowość jest w typowych przypadkach, choć nie zawsze - raczej nieśmiała i wycofująca się. Do wiarygodnego rozpoznania hebefrenii niezbędny jest okres 2 lub 3 miesięcy ciągłej obserwacji w celu potwierdzenia, że opisane, charakterystyczne cechy zachowania utrzymują się.

Obejmuje:

- schizofrenia zdezorganizowana
- hebefrenia
Ostatnio zmieniony czw lis 22, 2012 4:10 pm przez Unknown, łącznie zmieniany 1 raz.
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.

Nobody-333
zaufany użytkownik

Post autor: Nobody-333 »

nowa choroba bardzo dobrze niech wymyślają , wkońcu na każdego coś znajdą , wszyscy ludzie na prochach to jest cel psychologów i psychiatrów , jestem za a nawet przeciw

Awatar użytkownika
Ralf
zaufany użytkownik

Post autor: Ralf »

WHO i tak z maju wykresli lwia czesc z F.20.
"Żyjemy w świecie przyjemności pozbawionych radości"
"Nie widzę gwiazd, lecz muszę trwać"

Awatar użytkownika
Wspaniale
zaufany użytkownik

Post autor: Wspaniale »

Rudolf pisze:WHO i tak z maju wykresli lwia czesc z F.20.
A konkretniej co? Jakieś źródło może do tego.

Unknown
zaufany użytkownik
Status: Schizo

Post autor: Unknown »

W maju 2013 to ma wyjść DSM V (klasyfikacja zaburzeń psychicznych APA). WHO opracowuję następną rewizję klasyfikacji ICD-11. Na rok 2014/2015 planowana jest jej publikacja.
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.

Awatar użytkownika
praecox77
student psychologii

Post autor: praecox77 »

Nobody-333 pisze:nowa choroba bardzo dobrze niech wymyślają , wkońcu na każdego coś znajdą , wszyscy ludzie na prochach to jest cel psychologów i psychiatrów , jestem za a nawet przeciw
nie zgodzę się z Tobą, ponieważ celem psychologów na pewno nie jest aby wszyscy ludzie byli na prochach, bo po 1 psycholog prochów nie zapisze bo nie może, a po drugie psycholog ma nie szkodzić a pomagać.

Awatar użytkownika
Ralf
zaufany użytkownik

Post autor: Ralf »

praecox77 pisze: nie zgodzę się z Tobą, ponieważ celem psychologów na pewno nie jest aby wszyscy ludzie byli na prochach, bo po 1 psycholog prochów nie zapisze bo nie może, a po drugie psycholog ma nie szkodzić a pomagać.
Zgadzam sie, ;)
"Żyjemy w świecie przyjemności pozbawionych radości"
"Nie widzę gwiazd, lecz muszę trwać"

Awatar użytkownika
sophie
zaufany użytkownik

Post autor: sophie »

Absurdy sa potwierdzeniem brutalnosci widzianych i zaslyszanych zdazen.
Hebefrenia....................... prochy trzeba brac, jak kaza.
Niech ich pieklo pochlonie.
Psycholog moze tylko teoretyzowac, chyba, ze ktos ma to w domu.
Chyle czolo przed doktorem Kowalem.
Moj wykladowca, na Uniwersytecie wie co mowi do swoich studentow.
:icon-mrgreen: :: https://mojelinki.pl - Kreator stron ::::: https://schizo.pl - Forum Schizofrenia :: :icon-mrgreen: https://randki.cc - Randki

Awatar użytkownika
Kazemi
zarejestrowany użytkownik
Gadu-Gadu: 21136597

Post autor: Kazemi »

Wie ktoś może czy z schizofreni hebefrenicznej(nie leczonej) rozwija się jej(schizofreni) jakiś inny typ?

Awatar użytkownika
kotek
zaufany użytkownik

Post autor: kotek »

Mogę myśleć, że mam coś w rodzaju schizofrenii zdezorganizowanej. Nie czuję potrzeby mycia się, dbania o wygląd (chociaż nie chcę wyglądać szpetnie), bardzo śmieszne są dla mnie rzeczy związane z kałem, gazami jelitowymi, pośladkami, zdarzały mi się głupie zachowania, wesołkowatość(?) i wygłupianie się. Pamiętam, że w niektórych sytuacjach śmiałem się niepowstrzymanie, gdy nie należało, ale to było w dzieciństwie, niekiedy tata mnie surowo ukarał za to. Kiedyś miałem sporadyczne halucynacje (pojedyncze głosy, dwa razy błyski) i zdarzały mi się myśli o solipsyzmie (że inne osoby nie istnieją, że są moim wymysłem???), w wieku 17,5 roku przez moment wierzyłem, że jestem Bogiem.

Od kilku lat mam diagnozę zespołu Aspergera, zaburzeń typu schizofrenii i mieszanej nerwicy natręctw. Mam tendencje do przeskakiwania z tematu na temat. Bardzo interesują mnie kwestie religijne i filozoficzne, raczej ciekawią mnie też nauki ścisłe, różne ciekawostki. Od dzieciństwa mam nienormalne preferencje seksualne.

tricky
zaufany użytkownik

Post autor: tricky »

Każdy rodzaj schizofrenii jest do siebie podobny. Proces odbywa się w tle, zachowanie bierze się z nacisków otoczenia czy środowiska. Ot cała filozofia schizofrenii.

Awatar użytkownika
kotek
zaufany użytkownik

W moim przypadku objawy mogą przypominać schizofrenię paranoidalną, zdezorganizowaną i prostą. Katatoniczna nie pasuje. Leki, które biorę, nie usuwają objawów "schizo". Mam takie dziwactwo, że jakby nie wierzę w to, że kobiety mają wnętrzności, potrzeby fizjologiczne i intymne części ciała. Mogło się to zacząć ponad 10 lat temu? W szkole podstawowej i gimnazjum mogłem "nie wierzyć" w to, że mam głowę, twarz, jestem człowiekiem. Było to dla mnie coś wstydliwego. Nawet mówiłem chyba w gimnazjum, że nie mam głowy czy pupy. W wieku ok. 12 lat wyobrażałem sobie, że jestem bardzo potężną, zbudowaną z czarnych trójkątów ostrokątnych istotą nazywaną Megamon, która nie miała głowy, nawet modliłem się o to, abym stał się Megamonem. I od wieku kilku lat mam dziwaczną parafilię. Nie miałem potrzeby posiadania przyjaciół i bycia kochanym od dzieciństwa (za wyjątek można uznać relację seksualno-romantyczną z partnerką, na którą moja natura niestety miała chęć). W dzieciństwie dwa razy zdarzyło mi się zaśmiać niepohamowanie w niewłaściwej sytuacji (paragelia), za co tata mnie mocno zbił. W pierwszej klasie szkoły podstawowej nazwałem bibliotekarkę "świnią" (powiedziałem do niej "ty świnio" dla j*j) oraz powiedziałem o kilkuletniej dziewczynce, że jest lesbijką (nie wiedziałem wtedy, co znaczy to słowo). Zdarzały mi się poważne wygłupy. 19.06.1998 ok. 17 rzuciłem kanką po lizakach Chupa Chups w głowę dwuletniego chłopca, po czym się przewrócił i płakał. Nie miałem wtedy ukończonych siedmiu lat.

Awatar użytkownika
Schibi
zaufany użytkownik

Post autor: Schibi »

a ja niby jestem schizoafektywny.

Awatar użytkownika
kotek
zaufany użytkownik

Doszedłem do wniosku, że najbardziej śmieszne rzeczy, jakie istnieją, to:
- ludzki tyłek,
- dwie "bułeczki" tworzące ludzki tyłek, pagórkowate, miękkie,
- szczelina między pośladkami człowieka,
- ludzki odbyt,
- człowiecza kupa (zwłaszcza gdy brązowa, żółtawa i oczywiście ŚMIERDZĄCA w charakterystyczny sposób),
- bąki człowieka (im głośniejsze i bardziej CUCHNĄCE, tym lepiej oczywiście),
- wydalanie kału czy gazów jelitowych (przez człowieka) i ich odgłosy,
- wulgarne (ewentualnie potoczne) słowa na określenie powyższych.

Czy powyższe stwierdzenia to wesołkowatość, wygłupianie się związane z hebefrenią? Niezłą bekę mam z tych rzeczy.

Mocz nie jest już taki śmieszny. Już układ pokarmowy (od przełyku czy żołądka) może być śmieszniejszy.

Awatar użytkownika
Schibi
zaufany użytkownik

kotek jestesmy zwierzetami to co opisujesz jest najzupelniej normalne w swiecie zwierzat

Awatar użytkownika
Meduzola
zaufany użytkownik

Post autor: Meduzola »

Jestem kompletnie zdezorganizowana. Nie umiem nic zaplanować na drugi dzień. Gdy jestem najedzona, to kupuję w markecie w sumie tylko pierdółki, na pomysł kupienia rzeczy na zapas, czyli większą ilość wpadam tylko wtedy, gdy odczuwam głód. Moje zmysłys budzą się powoli. Na koloniach w dzieciństwie byłam ostatnią osobą, która się wyszykowała i poszła rano na stołówkę. Do kąpieli motywuje mnie tylko cytrusowy zapach żelu pod prysznic...

Awatar użytkownika
Schibi
zaufany użytkownik

dzinwne macie problemy

Wróć do „definicje pojęć, często zadawane pytania”