Palenie znacznie zwiększa ryzyko schizofrenii i depresji.

informacje naukowe, medyczne

Moderator: moderatorzy

Awatar użytkownika
Bright Angel
zaufany użytkownik

Palenie znacznie zwiększa ryzyko schizofrenii i depresji.

Post autor: Bright Angel »

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko schizofrenii i depresji.
Wynika z niego (raportu naukowców), że palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię o 53–127%, a prawdopodobieństwo depresji o 54–132%.
Jeden z autorów badania, Marcus Munafo, profesor psychobiologii na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: – Nie ma już wątpliwości, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego i zależność ta powinna być priorytetem w nadchodzącym Planie Kontroli Tytoniu. Terapeuci pracujący z osobami z zaburzeniami psychicznymi muszą zrozumieć dwukierunkowe skutki palenia – objawy choroby psychicznej sprawiają, że pacjenci palą więcej i tym łatwiej mogą popaść w nałóg. Jednocześnie palenie zwiększa ryzyko późniejszej choroby psychicznej i nasila objawy tego rodzaju schorzeń. Niższe wskaźniki palenia poprawią ogólny poziom zdrowia – psychicznego i fizycznego.
Joanne Hart, osoba wcześniej paląca, która wyszła z depresji, powiedziała: – Rzucenie palenia zmieniło moje życie na lepsze, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To szokujące, gdy dowiaduję się, że palenie mogło być jedną z przyczyn mojej depresji. Jako palaczka wiedziałam, że szkodzę zdrowiu, ale w trudnych czasach łatwo było myśleć, że pomaga to psychicznie – każdy powinien wiedzieć, że jest odwrotnie.

https://dentonet.pl/palenie-sprzyja-roz ... enii/#gref
Just remember that death is not the end. Heaven or hell? The choice is Yours.

Awatar użytkownika
Bright Angel
zaufany użytkownik

Re: Palenie znacznie zwiększa ryzyko schizofrenii i depresji.

Post autor: Bright Angel »

U mnie zdrowienie zaczęło się od rzucenia palenia.
Just remember that death is not the end. Heaven or hell? The choice is Yours.

Wróć do „wiedza o schizofrenii”