Czy ZUS może mi odmówić przyznania renty?

Moderator: moderatorzy

domakowalska
bywalec

Re: Czy ZUS może mi odmówić przyznania renty?

Post autor: domakowalska »

Dlatego mnie staraja się lekarz i komisja ZUS usprawnic do podjęcia z powrotem pracy, bym nie musiała być utrzymanką państwa i pobierania renty, tylko jakoś coś nie idzie im to. Niby to tylko schizofrenia paranoidalna, nie jest to ciężka choroba, wiem, ze o wiele cięższy jest CHAD, ale mimo to, jakoś nie umiem pracy utrzymać, gdy tej schizofrenii nie miałam, a tylko borderline i zaburzenia schizotypowe, to dawałam radę pracować dłuzej, były przerwy, ale udało mi się troche popracować, nie tak jak po zachorowaniu na schizę- parę dni lub tygodni i koniec.

ptk
bywalec

Post autor: ptk »

Cezary nie odpowiedziałeś na moje pytanie i nadal nic o Tobie nie wiem,szkoda.Nie rozumiem dlaczego odradzasz koleżance szpital snując jakieś przerażające wizje.To co ma zrobić według Ciebie? Iść do pracy ? Skoro nie jest w stanie jej utrzymać? (A Ty pracujesz?).Pobyt w szpitalu może pomóc w załatwieniu renty,poza tym każda forma wyjścia do ludzi jest dobra w przypadku kiedy ktoś boi się wyjść z domu.Szpital nie jest straszny,co najwyżej pacjent może być w strasznym stanie ale tutaj jest inaczej.
Bóg patrzy nic nie mówi,pewnie żałuje po co stworzył ludzi.

ptk
bywalec

Zdziwili byście się ilu moich znajomych z dawnej pracy kładło się na oddziale tylko i wyłącznie z powodu zbliżającej się komisji ZUS.Nawet pracodawca godził się aby rozwiązać umowę z pracownikiem na 1-2 miesiące tylko po to żeby na komisji ktoś mógł powiedzieć że nie pracuje bo nie jest w stanie.Jakoś nigdy nie słyszałem żeby któremuś z nich pogorszył się stan psychiczny po takim pobycie.

ptk
bywalec

Ja przez lata pobierałem rente równocześnie pracując,dopiero gdy zmieniłem prace zrezygnowałem z niej bo dochody zaczęły mi przekraczać limity.Była nawet opcja żeby w tej nowej pracy robić na czarno i zachować rentę plus dodatkowo starać się o kolejną (rodzinną) którą mógł bym dostawać razem z rentą socjalną ale ostatecznie bałem się konsekwencji (praca na czarno i bezprawne pobieranie świadczeń).

ptk
bywalec

cezary123 pisze: pt gru 20, 2019 2:31 am
ptk pisze: pt gru 20, 2019 1:50 am
Cezary czym zajmujesz się na codzień? Robisz coś wogule czy tylko czytasz książki? Bez urazy,poprostu jestem ciekaw.
Robię coś w ogóle i czytam książki. Wiele książek.
Naprawdę mnie nie uraziłeś. Rozumiem co chcesz wiedzieć. Dobrze jest. :)
Zapytałem bo sprawiasz wrażenie bardzo oderwanego od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Catastrophique
bywalec

Post autor: Catastrophique »

Ksiazki swoje a zycie swoje.
Życie jest przygodą dla odważnych albo niczym. | Nothing is impossible | Semper in altum

Awatar użytkownika
Schibi
zaufany użytkownik

Post autor: Schibi »

Jak chcesz rente to musisz odwiedzic szpital nawet na 2 tygodnie, ja tak mialem i dostalem swiadczenie.

cezary123
zaufany użytkownik

Post autor: cezary123 »

tricky pisze: pt gru 20, 2019 2:44 am Wiesz cezary, że schizofrenia kosztuje państwo ok. 1 mld zł rocznie?
A ile zbrojenia i materiały wojskowe puszczane z dymem na poligonach?
Dobrze, że przynajmniej obecnie nie pozbawiają tłumów istot żywych życia, zdrowia i nadziei, tylko odstraszają i przerażają wrogie sąsiednie państwa. :mrgreen:

cezary123
zaufany użytkownik

ptk pisze: pt gru 20, 2019 6:17 am Nie rozumiem dlaczego odradzasz koleżance szpital snując jakieś przerażające wizje.To co ma zrobić według Ciebie? Iść do pracy ? Skoro nie jest w stanie jej utrzymać?
Nie odradzam. Chodzi mi o to, żeby dostała rentę najtańszym kosztem i najmniej bolesnym.
Zaczyna się od swobodnego leczenia u psychiatry, potem psychiatra kieruje na oddział dzienny, jeżeli to nie pomaga - wsadza na zamknięty.
Pozwolisz teraz, że zadam Tobie pytanie, nie musisz głośno odpowiadać, możesz sobie samemu.
Ile śmierci pacjentów w szpitalu widziałeś?
To nie są przerażające wizje. Człowiek jest delikatną istotą i nawet jeżeli wydaje mu się, że jego to nigdy nie spotka, jego nie dotyczy, tylko zawsze innych, to bieg wydarzeń w takim miejscu jest nieprzewidywalny. Podobnie nieprzewidywalny jest bieg zmian sytuacji swojego stanu psychicznego pod wpływem leczenia i pobytu.

cezary123
zaufany użytkownik

domakowalska pisze: pt gru 20, 2019 2:59 am Dlatego mnie staraja się lekarz i komisja ZUS usprawnic do podjęcia z powrotem pracy, bym nie musiała być utrzymanką państwa i pobierania renty, tylko jakoś coś nie idzie im to.
Ekonomia społeczna może być rozwiązaniem. Piękne kucharki pracują w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy szpitalu psychiatrycznym w Lublinie i pewnie też jeszcze biorą renty socjalne.
Hotel Cogito w Krakowie, spółdzielnie inwalidów z krawcowymi, mechanikami, budowlańcami, artystami, florystkami, informatykami itd.
Tam nie ma presji na zysk, jak na rynku otwartym a po prostu na działanie.

Ale nic nie sugeruję. Jeżeli masz większe ambicje i wykształcenie, to przede wszystkim postaraj się zadbać o swoją sprawność i zdrowie, wyleczyć swoje problemy. To da Ci w długiej perspektywie więcej korzyści niż zalekowanie na siłę dla renty.

cezary123
zaufany użytkownik

ptk pisze: pt gru 20, 2019 7:24 am
Zapytałem bo sprawiasz wrażenie bardzo oderwanego od rzeczywistości.
Nie, ja jestem bogaty z domu i mogę sobie pozwolić na taki rozwój jaki zechcę i takie hobby, jakie mi pasuje. :mrgreen:
Co do mojego życia zawodowego, to nie w tym wątku. Innym razem, za jakiś czas.
Tu jest pomoc dla Dominiki.

ptk
bywalec

Cezary to fajny gość :D .....
Ostatnio zmieniony sob gru 21, 2019 11:16 pm przez ptk, łącznie zmieniany 1 raz.

ptk
bywalec

.... I jaki oczytany !!!
Ostatnio zmieniony sob gru 21, 2019 11:17 pm przez ptk, łącznie zmieniany 1 raz.

cezary123
zaufany użytkownik

ptk pisze: pt gru 20, 2019 1:46 pm Zdrowia życzę i Ty mi życz tego samego.
Oczywiście wzajemnie, zdrowia i szczęścia, to jest najważniejsze. :)

cezary123
zaufany użytkownik

"Niezdolność do pracy
Na otrzymanie świadczenia mogą liczyć jedynie te osoby, które zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy, a więc niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Tak samo, jak w przypadku rent chorobowych, oceny stopnia niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas badania opiera się on przede wszystkim na dostarczonej dokumentacji medycznej, opisującej przebieg dotychczasowego leczenia i stan zdrowia ubiegającego się o rentę. Zadaniem orzecznika jest ocena, czy stan zdrowia chorego jest przeszkodą w wykonywaniu przez niego pracy zawodowej.

Jeśli niezdolność do pracy jest trwała, renta zostanie przyznana na stałe. Jeśli zaś niezdolność jest czasowa - będzie przyznana na wskazany okres.

Moment rozpoczęcia się choroby
W przypadku rent socjalnych, poza stwierdzeniem odpowiedniego stopnia niezdolności do pracy, przed orzecznikiem stoi dodatkowe zadanie. Musi on ocenić, kiedy rozpoczęła się choroba (jak mówią przepisy - kiedy powstało naruszenie sprawności organizmu), której skutkiem jest całkowita niezdolność do pracy. Rentę socjalną mogą bowiem otrzymać jedynie te osoby, których choroba rozpoczęła się:
– przed ukończeniem 18 lat,
– w trakcie nauki w szkole lub studiów, ale przed skończeniem 25. roku życia,
– w czasie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Co istotne, wymaga się, by w jednym z tych okresów powstała choroba, która okazała się przyczyną niezdolności do pracy. Nie ma znaczenia, kiedy chory stał się niezdolny do pracy.

PRZYKŁAD
Maria od dzieciństwa cierpi na poważną chorobę serca. Potwierdza to dokumentacja medyczna. Niemal przez całe dorosłe życie kobieta pozostawała na utrzymaniu męża. Choć ukończyła już 50. rok życia, łącznie udało się jej osiągnąć zaledwie 3 lata stażu ubezpieczeniowego. To za mało, by mogła ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy (chorobową). Jeśli Maria wystąpi do ZUS o przyznanie renty socjalnej, a lekarz orzecznik potwierdzi, że jest ona całkowicie niezdolna do pracy, a niezdolność ta jest skutkiem choroby, na którą kobieta cierpi od dzieciństwa, otrzyma rentę socjalną. Istotny jest moment zachorowania, a nie powstania całkowitej niezdolności do pracy".
https://dzienniklodzki.pl/renta-socjaln ... r/13048572

Znaczy to, że choroba mogła zacząć się wcześniej, w dzieciństwie, a dopiero teraz poważnie sparaliżować możliwości pracy. I renta socjalna należy się.

Awatar użytkownika
Schibi
zaufany użytkownik

Post autor: Schibi »

Zus moze wszystko ale nie zawsze ma racje, ja ostatnio wygralem z Zusem sprawe w sadzie.

cezary123
zaufany użytkownik

Ale to jest normalna procedura. Odwoływać trzeba się do skutku i to co najmniej dwa razy: od decyzji lekarza orzecznika i potem od decyzji o przyznanie renty. Na stronie ZUSu wyraźnie jest informacja o kolejnych krokach.
Sąd zawsze będzie po stronie chorego, jeżeli naprawdę jest chory.

Awatar użytkownika
Catastrophique
bywalec

Post autor: Catastrophique »

Mi dwa razy odmawiali renty, ale i tak wolę normalnie pracować, bardziej rozwojowe dla osobowości i opłacalne.
Życie jest przygodą dla odważnych albo niczym. | Nothing is impossible | Semper in altum

domakowalska
bywalec

Post autor: domakowalska »

Byłam w szpitalu, wytrzymałam 4 dni, wyszłam na własne żądanie i nigdy więcej już tam nie pójdę z własnej woli! Ten kilkudniowy pobyt na zamkniętym uświadomił mi, ze żadna renta ani ubezpieczenie nie są warte tego, by tak sie poświęcać! Ten oddział to koszmar, nic nie jadłam prawie przez ten czas, bo jedzenie ohydne, obrzydliwie wyglądające, a do bufetu na górę nie pozwolili mi iść,, jadłam tylko śniadanie- suchy chleb, kawałek margaryny i dżemy- jak był i kolecję. Nie byłam w stanie tknąć obiadu, bo sam jego widok i zapach mnie odrzucał. Na oddziele żadnych rozmów z psychologiem, tylko podczas obchodu minuta rozmowy z lekarzem i to wszystko, czułam sie tam gorzej niż w domu, w nocy nie mogłam sobie posiedzieć ani na stołówce, bo zamknięta, ani na palarni (choć nie palę), bo kazali iść spać, a ja cierpię na bezsenność, nawet Pernazyna mi nie pomogła zasnąć, musiałam na siłę leżęć w łóżku, nie mogłam sobie cichutko przesiedzeeć ani na korytarzu, ani na palarni i poczytać książkę lub gazetę. Mam gdzies juz tą rentę, odechciało mi się zupełnie, poczekam, aż stan mi sie na tyle poprawi, zę będę mogła normalnie wychodzić z domu i do pracy iść. A do lekarzy będę sie normalnie umawiała na wizyty, nie mogą i odmówić z powodu braku ubezpieczenia, a rachunki będę sobie zbierała i jak będę pracować to te długi wtedy pospłacam. Nie warto walczyć o rentę, trzeba czekac spokojnie i leczyć się, by być zdolnym do pracy. A szpital to dopiero wtedy, gdy już jest bardzo cięzki stan i silna psychoza. Mój stan nie jest aż tak ciężki, ja jedynie nie mogę z domu wychodzić i spać, bo się boję i czasem głosy nie dają czegoś zrobić- i to tylko tyle. Przejdzie pewnie kiedyś, leki biorę.

Awatar użytkownika
karuna
zaufany użytkownik
Status: student
Gadu-Gadu: nie mam

Post autor: karuna »

Powodzenia!
nic.

Wróć do „prawo”