Psychologia kliniczna

Moderator: moderatorzy

yo
bywalec
Posty: 41
Rejestracja: pt lis 29, 2013 12:28 pm

Re: Psychologia kliniczna

Post autor: yo »

redaktor pisze:A ja jakoś wolę, kiedy psycholog nie jest tylko moim " lustrem ", tylko pomoże, doradzi, podsunie rozwiązanie. Sama empatia nie wystarczy...
Być może mówisz o psychoterapii poznawczo-behawioralnej :) Kwestia doboru psychoterapeuty/psychologa to sprawa bardzo indywidualna. Moim zdaniem dobrze jest wcześnie wiedzieć,jaką metodą dana osoba pracuje - ja tego nie zrobiłam i straciłam właśnie 2 miesiące na behawioralnej,nie dla mnie.
Unknown
zaufany użytkownik
Posty: 5448
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 2:20 pm
Status: Schizo
Lokalizacja: Void
Kontakt:

Re: Psychologia kliniczna

Post autor: Unknown »

Psycholog, psycholog kliniczny, psychoterapeuta – kto to jest, czym się zajmuje?

Poniżej przedstawiamy definicje zawodów, które w potocznym rozumieniu bywają mylone, co czasami utrudnia poszukiwanie odpowiedniego specjalisty.

Psycholog
Psycholog to absolwent 5 letnich studiów psychologicznych, które zwykle kończą się napisaniem pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra psychologii. Studia psychologiczne mają przede wszystkim walor teoretyczny – przygotowują absolwenta do rozumienia zjawisk zachodzących w ludzkiej psychice, jednak zwykle uwzględniają jedynie kilka tygodni lub miesięcy praktyk. Psycholog wcale nie musi pracować z osobami chorymi czy potrzebującymi pomocy, może się w praktyce zajmować innymi dziedzinami jak np. psychologia reklamy, psychologia pracy czy psychologia wychowawcza. Psycholog Kraków - często absolwenci psychologii podejmują dodatkowe szkolenia i kursy by rozwijać swoje umiejętności praktyczne.

Psycholog kliniczny
Różnica pomiędzy psychologiem a psychologiem klinicznym jest podobna do różnicy pomiędzy lekarzem medycyny a np. psychiatrą lub innym specjalistą medycyny, psycholog Kraków: psycholog kliniczny jest fachowcem, który ukończył dodatkowe 4 lub 5 letnie szkolenie specjalistyczne po zakończeniu studiów psychologicznych. Jest profesjonalnie przygotowany do profilaktyki, diagnostyki i terapii zaburzeń psychicznych. Psycholog kliniczny posiada zwykle jedną z 4 podspecjalizacji:
- Specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży,
- Specjalista psychologii klinicznej w psychiatrycznej służbie zdrowia,
- Specjalista psychologii klinicznej w niepsychiatrycznej służbie zdrowia (medycyna somatyczna),
- Specjalista psychologii klinicznej w neurologicznej służbie zdrowia (neuropsycholog).
Mówiąc prościej psycholog kliniczny ma spore doświadczenie praktyczne w pracy z osobami potrzebującymi różnego rodzaju pomocy.

Psychoterapeuta
Psychoterapeuta to najczęściej psycholog (ale także nierzadko lekarz, pedagog, socjolog) który jest w trakcie lub ukończył dodatkowe, 4 letnie szkolenie z zakresu psychoterapii – specjalistycznej metody leczenia problemów i dolegliwości, w przypadku których ważną rolę odgrywają czynniki psychiczne. W pewnym zakresie jego kompetencje pokrywają się z tymi, które posiada psycholog kliniczny. Istnieje kilka wiodących szkół psychoterapii co wiąże się z tym, że szkolenie psychoterapeuty może bardziej akcentować różne elementy funkcjonowania psychiki. Do najpowszechniej spotykanych szkół psychoterapii należą:
- psychoterapia psychodynamiczna,
- Psychoterapia poznawczo–behawioralna,
- psychoterapia systemowa,
- psychoterapia humanistyczna,
- psychoterapia interpersonalna.

Opracowanie mgr Grzegorz Mączka
- http://www.centrumdobrejterapii.pl/mate ... je,94.html
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.
Newt
zaufany użytkownik
Posty: 3385
Rejestracja: pn cze 11, 2007 1:24 pm

Re: Psychologia kliniczna

Post autor: Newt »

Aha to widocznie coś mi się porypało :) Chodziło mi o takiego psychologa co jest tylko po studiach magisterskich na specjalizacji psychologia kliniczna a nie ma ukończonej szkoły psychoterapii. Taki może prowadzić jakąś doraźną terapię, interwencję kryzysową itd. ale nie będzie to taka prawdziwa psychoterapia.
"My mommy always said there were no monsters. No real ones. But there are."
ODPOWIEDZ

Wróć do „definicje pojęć, często zadawane pytania”