Nie chciane natretne mysli

Moderator: moderatorzy

zacziszor
zaufany użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: śr lip 08, 2020 11:47 pm
płeć: mężczyzna

Nie chciane natretne mysli

Post autor: zacziszor »

Niechciane natrętne myśli – czym są i jak je przezwyciężyć?

Każdy z nas doświadcza czasem natrętnych myśli, które wydają się poza naszą kontrolą. Ich treść może być odczuwana jako obca, absurdalna lub zagrażająca i może minąć po paru chwilach. Natrętne myśli mogą być zmartwieniami o to, co może stać się tobie albo komuś bliskiemu lub nieść obawę o błąd, który możesz popełnić albo okropny impulsywny akt, którego możesz dokonać.

Dla niektórych ludzi natrętne myśli stanowią część ataków paniki lub zaburzeń lękowych. Są odczuwane jako skutek zaburzeń lękowych, a często nawet dotyczą samych zaburzeń lękowych, dodając do nich jeszcze więcej lęku, niż ten odczuwany dotychczas. Utrzymują one zaburzenia lękowe, powodując nakręcanie spirali strachu. Przykładem może być myśl: „Co jeśli mam właśnie atak serca?” podczas ataku paniki.

Istnieje również inna grupa, którą można określić jako niechciane natrętne myśli. Są to myśli, które powodują ból i cierpienie. Wydają się pojawiać znikąd, przychodzą z niepokojącym „łup” i wyzwalają niepokój, poczucie winy, obrzydzenie, panikę i smutek. Treść tych myśli często skupia się na obrazach o treści seksualnej, brutalnej lub nieakceptowalnej społecznie. Typowe przykłady zawierają zabicie kogoś, krzywdzenie dzieci i zwierząt, wyrzucenie kogoś przez okno, gwałt, czy rozebranie się w miejscu publicznym. Niektóre myśli odnoszą się do nagłych wątpliwości: „Czy skrzywdziłem kogoś lub popełniłem jakiś straszny błąd i tego nie zauważyłem?”, „Co jeżeli nie jestem tym, kim się wydaję?”.

Ludzie, którzy doświadczają takich myśli, zaczynają bać się, że mogą popełnić czyny, które pojawiają się w ich umyśle. Boją się również, że te myśli mówią o nich coś okropnego. Z tego powodu wstydzą się ich i utrzymują w tajemnicy.

Wiele niechcianych natrętnych myśli ma charakter łagodny. Są to powracające wątpliwości dotyczące związku, decyzji małych i dużych, orientacji seksualnej lub tożsamości, zmartwienia o bezpieczeństwo, religię, śmierć lub pytania, na które nie można odpowiedzieć z całkowitą pewnością.

Wokół niechcianych natrętnych myśli narosło wiele mitów. Jednym z najbardziej niepokojących jest ten mówiący, że podświadomie chcesz zrobić rzeczy, o których myślisz. To nieprawda, a nawet można powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. Tym, co sprawia, że myśli powracają, jest walka z nimi. Ludzie próbują z nimi walczyć, ponieważ ich treść wydaje im się obca, nie do zaakceptowania i niezgodna z tym, kim są. Ludzie mający myśli pełne przemocy są zwykle łagodni. Ci, którzy mają niechciane natrętne myśli o samobójstwie, kochają życie, a ci, którzy mają myśli o wykrzykiwaniu bluźnierstw w kościele, cenią swoje życie religijne.

Drugi mit mówi o tym, że każdej myśli warto się bliżej przyjrzeć. W rzeczywistości jednak niechciane natrętne myśli nie przekazują żadnej ważnej informacji, choć tak może się nam wydawać.

Ludzie doświadczający takich myśli muszą nauczyć się nowego sposobu radzenia sobie z nimi. Walka z myślami lub tłumienie ich nie pomagają, a jedynie sprawiają, że myśli wciąż powracają. Konieczne jest także zrozumienie, że ich treść jest nieistotna i nieważna. Są to myśli-śmieci stanowiące szczątki strumienia świadomości. Jeśli nie potraktujesz ich poważnie i nie będziesz się na nich skupiać, same w końcu odpłyną.

Taka myśl, nawet jeśli jest przerażająca, nie jest impulsem. Ludzie doświadczający tego typu myśli nie mają problemu z kontrolą impulsów. Ich problemem jest właśnie nadmierna kontrola. Próbują kontrolować swoje myśli, a sami przecież najlepiej wiemy, co dzieje się, kiedy próbujemy nie myśleć o różowych słoniach. Jedynym sposobem poradzenia sobie z takimi myślami jest zredukowanie swojej wrażliwości na nie. Nie robi się tego poprzez zapewnienie, że nie są one prawdziwe lub nigdy nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale poprzez wzniesienie się ponad nie.

Oto kilka kroków, które należy podjąć, by poradzić sobie z niechcianymi natrętnymi myślami:

Określ te myśli jako „natrętne”.
Przypomnij sobie, że te myśli są automatyczne, nieważne i nie zależą od ciebie.
Zaakceptuj i wpuść te myśli do swojego umysłu. Nie próbuj ich odpychać.
Pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Zatrzymaj się. Daj sobie czas. Nie musisz się spieszyć.
Spodziewaj się, że myśli powrócą.
Rób dalej to, co robiłeś przed pojawieniem się natrętnej myśli, pozwalając, by niepokój był nadal obecny.

Nie próbuj:

Zajmować się myślami w jakikolwiek sposób.
Odpychać od siebie myśli.
Próbować odkryć, co te myśli „znaczą”.
Sprawdzać, czy to „działa”.

To podejście może być trudne do zastosowania, ale jeśli spróbujesz tego przez kilka tygodni, możesz zauważyć spadek częstotliwości i intensywności niechcianych natrętnych myśli.

Chad
bywalec
Posty: 419
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 10:03 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: oblivion

Re: Nie chciane natretne mysli

Post autor: Chad »

.
Ostatnio zmieniony pt maja 13, 2022 6:33 am przez Chad, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrs
zaufany użytkownik
Posty: 1471
Rejestracja: sob paź 08, 2016 11:41 am
Lokalizacja: KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Re: Nie chciane natretne mysli

Post autor: piotrs »

natrętne mysli moim zdaniem są od za dużęj dawki albo za małej
ja mam koszmary w nicy jak spie masakra :auto-ambulance:

Awatar użytkownika
nixot321
bywalec
Posty: 64
Rejestracja: pn sie 02, 2021 10:14 pm
płeć: mężczyzna

Re: Nie chciane natretne mysli

Post autor: nixot321 »

Sam miałem natrętne myśli, delikatnie podwyższono mi dawkę leku i praktycznie całkowicie ustąpiły, teraz znowu będę schodził z dawki i zobaczę, czy nie powrócą, ale ogólnie te sposoby, które wymieniłeś tam wyżej są dobre. Sam je stosowałem i lekko ucichły te niechciane natrętne myśli, ale nie do końca. Trochę mnie to męczyło, dlatego powiedziałem to w końcu lekarce i z 15 mg arypiprazolu przeszedłem na miesiąc na 20 mg, teraz właśnie z powrotem będę schodził do 15 mg a może nawet i połowy z tego, czyli 7,5 mg. Nie są to duże dawki, ale zawsze coś dają i na 20mg arypiprazolu 0 takich myśli, tak samo 0 negatywnych myśli, takich depresyjnych.

Awatar użytkownika
amigo
zaufany użytkownik
Posty: 3483
Rejestracja: śr lut 06, 2013 8:20 pm
płeć: mężczyzna

Re: Nie chciane natretne mysli

Post autor: amigo »

piotrs pisze:
czw maja 12, 2022 11:35 pm
natrętne mysli moim zdaniem są od za dużęj dawki albo za małej
U mnie w przypadku za małej.
Jutro kolejny dzien wiecej... Schizofrenia wita.

Wróć do „psychoterapia”