Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Moderator: moderatorzy

Awatar użytkownika
nixot321
bywalec
Posty: 108
Rejestracja: pn sie 02, 2021 9:14 pm
płeć: mężczyzna

Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: nixot321 »

Hej, dzisiaj zacząłem czytać i zastanawiać się nad tym jak długo załóżmy dany neuroleptyk utrzymuje się w organizmie od ostatniego przyjęcia. Może powinienem inaczej zadać pytanie, ile czasu zajmuje jego wydalenie z organizmu? Mam nadzieję, że teraz dobrze sformułowałem pytanie. Wiem, że po części zależy to od biologicznego okresu półtrwania czy czegoś w ten deseń, ale załóżmy psychiatra mi mówił, że leki po odstawieniu działają jeszcze jakieś nawet 3 miesiące, a na ulotce z kolei czy w necie pisze, że takie Abilify wydala się z organizmu po okresie półtrwania czyli jakiś 1 tydzień. Więc niech mnie ktoś oświeci w tym temacie, hmmm.

Rozumiem, że też to może zależeć od takich czynników jak: ilość leków, dawka leku, waga ciała, wzrost człowieka, rodzaj leku czy jest o przedłużonym uwalnianiu czy nie itd.

Znalazłem też ciekawy fragment artykułu, przetłumaczony z angielskiego:

Badania pokazują, że u około 40-60% osób dochodzi do nawrotu choroby w ciągu 30 dni od opuszczenia stacjonarnego ośrodka leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu, a do 85% w ciągu pierwszego roku.

Nie wiem czy to się też może jako tako tyczyć schizofrenii i ogółem innych chorób psychicznych i ten artykuł już nieco odbiega od głównego wątku tego tematu, więc proszę o odpowiedź jak to jest z tym utrzymywaniem się w organizmie leków.
Awatar użytkownika
nixot321
bywalec
Posty: 108
Rejestracja: pn sie 02, 2021 9:14 pm
płeć: mężczyzna

Re: Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: nixot321 »

Metaanalizy również wspierają ten pozorny efekt „odbicia”. Jeden z nich doniósł, że 48% nawrotów występuje w ciągu pierwszych 12 miesięcy po odstawieniu leków przeciwpsychotycznych (40% w ciągu pierwszych 6 miesięcy), a później tylko 2% rocznie.

Powyższy tekst przetłumaczony z angielskiego, jeszcze nie czytałem wcześniej o takich informacjach w internecie, przynajmniej w polskim nie piszą za dużo o tym. Akurat mam na myśli nawrotowość w tej chorobie.
Awatar użytkownika
piotrs
zaufany użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob paź 08, 2016 10:41 am
Lokalizacja: Koronka Do Bożego Miłosierdzia

Re: Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: piotrs »

solian amisulipryd i jego zamienniki
do 2 dni 48 h
ale są zastrzyki że do mięsiąca
Awatar użytkownika
nixot321
bywalec
Posty: 108
Rejestracja: pn sie 02, 2021 9:14 pm
płeć: mężczyzna

Re: Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: nixot321 »

Okej, ale dlaczego objawy czasami wracają po kilku tygodniach czy nawet miesiącach? Skoro lek wydalany jest w ciągu kilku dni, max. miesiąc jak piszesz.
Awatar użytkownika
piotrs
zaufany użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob paź 08, 2016 10:41 am
Lokalizacja: Koronka Do Bożego Miłosierdzia

Re: Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: piotrs »

:clap: :clap:
nixot321 pisze: śr maja 11, 2022 9:14 pm Okej, ale dlaczego objawy czasami wracają po kilku tygodniach czy nawet miesiącach? Skoro lek wydalany jest w ciągu kilku dni, max. miesiąc jak piszesz.
bo leki trzeba ciagle brac latami
pozniej w malych dawkach podtrzymujacych
Awatar użytkownika
Bright Angel
zaufany użytkownik
Posty: 5426
Rejestracja: ndz gru 10, 2006 9:40 pm
płeć: mężczyzna

Re: Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: Bright Angel »

nixot321 pisze: śr maja 11, 2022 9:14 pm Okej, ale dlaczego objawy czasami wracają po kilku tygodniach czy nawet miesiącach? Skoro lek wydalany jest w ciągu kilku dni, max. miesiąc jak piszesz.
Niektórzy są już na tyle w dobrym stanie, że mogą funkcjonować bez leków przez pewien okres, czasami nawet kilka lat.
Just remember that death is not the end. Heaven or hell? The choice is Yours.
Awatar użytkownika
nixot321
bywalec
Posty: 108
Rejestracja: pn sie 02, 2021 9:14 pm
płeć: mężczyzna

Re: Jak długo neuroleptyki utrzymują się w organizmie?

Post autor: nixot321 »

Okej, dzięki za odpowiedzi panowie. Ogólnie to posługiwałem się poniższym artykułem:

https://academic.oup.com/schizophreniab ... ogin=false

Jeżeli kogoś interesuje właśnie kwestia minimalizacji ryzyka nawrotu podczas odstawiania leków przeciwpsychotycznych to polecam zapoznać się z tym artykułem. Co prawda jest on w języku angielskim, ale jak ktoś zna to nie będzie miał problemu z przetłumaczeniem, a zawsze można wrzucić w translator też.
ODPOWIEDZ

Wróć do „neuroleptyki”