Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofrenii?

Moderator: moderatorzy

Awatar użytkownika
fuKs
bywalec
Posty: 1894
Rejestracja: sob maja 12, 2012 3:44 am
płeć: mężczyzna

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: fuKs »

Jak wypiję więcej niż kubek to już ciężko z zaśnięciem.
Kawa jest psychoaktywna i uzależnia, czyli szkodzi. Nie można po niej spać, a kiedy ją pije chcę więcej.
Niszczy wątrobę.
Kawa jest lipa...
Jedni są głusi, inni słyszą głosy.
Awatar użytkownika
karuna
zaufany użytkownik
Posty: 17211
Rejestracja: pt lut 17, 2023 4:23 pm
Status: nie mam
płeć: mężczyzna
Gadu-Gadu: 007
Lokalizacja: Taka żeby ciebie było widać. ;)

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: karuna »

Ja niedawno wypiłem i jest dobrze. Nawet głosów nie ma. :wink:
Awatar użytkownika
lawenda
zaufany użytkownik
Posty: 1757
Rejestracja: pn paź 07, 2013 4:03 pm
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: lawenda »

Gdzieś z 10 lat temu piłam kawę, i tak ładnie się z niej odzwyczaiłam, że sama wychodzę z podziwu. Nie planowałam tego. Raptem zorientowałam się od 2 dni nie piję kawy, nie czuję takiej potrzeby. Potem dale nie miałam na nią ochoty i tak odzwyczaiłam się od niej. Jak czuję zapach kawy to wyobrażam sobie gorącą czekoladę i na nią wtedy mam ochotę :)
Awatar użytkownika
Piotrmanowy-Nick
zaufany użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:13 pm
płeć: mężczyzna
Gadu-Gadu: Usunięte

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: Piotrmanowy-Nick »

Ciekawy temat. Zastanawiające dla mnie jest wlaśnie czy kofeina moze miec jakis wplyw. Co prawda nie przejzalem jeszcze calego tematu.
Moim zdaniem, jezeli moze miec wplyw na choroby psychiczne to nie bezposredni. Mialem kiedyś kofeinę w proszku. Nie zazywalem nalogowo, i w duzych ilosciach, jednak kilka razy zdarzylo mi sie jej wziac troche za duzo.
Teina to ten sam skladnik co kofeina. Rozni sie tylko pochodzeniem. Sam mialem raz psychoze. Wieksze ilosci kofeiny zdarzylo mi sie zazyc okolo 2 lata przed psychoza. Bezposrednio przed nią pilem duze ilosci herbaty.
Podczas remisjii rzadko pijam kawe. Raz w tygodniu energy drinka (okolo 600ml) podczas siłowni. od czasu do czasu herbate. Nie zauwazylem zeby bezposrednio mialo to jakis wplyw na moje zdrowie psychiczne.
Najbardziej niezrozumiałe jest to, że w ogóle cokolwiek daje się zrozumieć - Albert Einstein w odniesieniu do Wszechświata
Awatar użytkownika
amigo
zaufany użytkownik
Posty: 4691
Rejestracja: śr lut 06, 2013 6:20 pm
płeć: mężczyzna

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: amigo »

Kawa to lekki stymulant, nie sadze ze moze miec jakis wplyw na objawy podczas schizfrenii,ale juz amfetamina tak.
turbouszy
bywalec
Posty: 63
Rejestracja: wt paź 13, 2015 12:05 pm
Status: terrorysta
Gadu-Gadu: 56006417

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: turbouszy »

Catastrophique pisze:Czytam powyższe informacje i Wasze wypowiedzi i nadal nie wiem, czy kawa jest szkodliwa czy nie. Piję 3, 4 szklanki dziennie, to sporo. Myślę, że jestem prawie kawo-nałogowcem. Mam nadzieję, że to nie ma wpływu na rozwijanie objawów schizofrenii.

Mi psychiatra kazał odstawić guarane, ale kawe moge pic ile wlezie
"tam za płotem kurzy totem"
Unknown
zaufany użytkownik
Posty: 5448
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 2:20 pm
Status: Schizo
Lokalizacja: Void
Kontakt:

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofreni

Post autor: Unknown »

Ja rowniez pije po kilka kaw dziennie, ale niestety na diagnoze wplywu to zadnego nie ma. ;)
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.
Awatar użytkownika
Piotrmanowy-Nick
zaufany użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:13 pm
płeć: mężczyzna
Gadu-Gadu: Usunięte

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofrenii?

Post autor: Piotrmanowy-Nick »

Myślę że kofeina ma wpływ.
Zwłaszcza pita regularnie i w duzych ilosciach. To stymulant. Podczas psychozy może ją zaostrzać i możliwe że bardziej sprzyja psychozom. Jednak pewnie w niewielkim stopniu. W szpitlach jej nie odradzają. Nie ma też może badań na ten temat, choć niedawno czytałem, w zagranicznym czasopismie medycznym, że jest jakiś związek między kofeiną a schizofrenią. Nie pamietam, dokladnie, ale były statystyki, że w USA, ludzie ze schizofrenią, częściej palą papierosy i piją więcej kawy. Róznie można to interpretować. Z jednej strony, że używki te zwiększają zachorowalność. Z drugiej, że chorzy zmuleni lekami, chcą się pobudzać bardziej, kawą i papierosami. Papierosy przyspieszają metabolizm neuroleptyków. Np. olanzapiny.
Słyszałem też od studentki neurologii, że wdł niej kofeina to tak nie bardzo, jeśli ktoś miał psychozę.
I ma rację. Kofeina wpływa także na dopamine. Na mnie w ogole dosc mocno dziala kawa.
Wdł mnie:
Podczas psychozy raczej nie pomaga. W czasie remisji - może nie szkodzi.
Najbardziej niezrozumiałe jest to, że w ogóle cokolwiek daje się zrozumieć - Albert Einstein w odniesieniu do Wszechświata
Awatar użytkownika
amigo
zaufany użytkownik
Posty: 4691
Rejestracja: śr lut 06, 2013 6:20 pm
płeć: mężczyzna

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofrenii?

Post autor: amigo »

Kiedy będziemy spożywać nie wielkie ilości kofeiny.
Max. 2 kawy. To nie powinno zaszkodzić.

Tak samo ma się z coca cola, jedna puszka - pewnie. ( nie zaszkodzi) . Ale już picie 2 L dziennie da się we znaki czyli osłabi działanie uspokajające leków.

Jeśli chodzi o napoje energetyzujace to radziłbym uważać :!: . Zawierają dużą ilość kofeiny co może prowokować tachykardie, ogólne roztrzesienie.
Awatar użytkownika
amigo
zaufany użytkownik
Posty: 4691
Rejestracja: śr lut 06, 2013 6:20 pm
płeć: mężczyzna

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofrenii?

Post autor: amigo »

amigo pisze: pn mar 21, 2022 12:34 pm Kiedy będziemy spożywać nie wielkie ilości kofeiny.
Max. 2 kawy. To nie powinno zaszkodzić.

Tak samo ma się z coca cola, jedna puszka - pewnie. ( nie zaszkodzi) . Ale już picie 2 L dziennie da się we znaki czyli osłabi działanie uspokajające leków.

Jeśli chodzi o napoje energetyzujace to radziłbym uważać :!: . Zawierają dużą ilość kofeiny co może prowokować tachykardie, ogólne roztrzesienie.
Poprawka :!:
Odkąd nie pije kofeiny to mam mniej ataków lękowych.
Wiadomo - jak już coś silnego zadzaiala na mnie to chcąc czy nie chcąc dostanę ataku.
Jestem spokojniejszy i lepiej śpię. :icon-ugeek:
Awatar użytkownika
Józef80
zaufany użytkownik
Posty: 1211
Rejestracja: ndz wrz 26, 2021 10:31 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofrenii?

Post autor: Józef80 »

Bardzo dobrze toleruje kofeinę i nie doświadczam po niej stanów lękowych.

Stany lękowe u mnie są dosyć rzadko. Kiedyś zdecydowanie częściej. Ostatnio więcej spożywam kofeiny, bo kupiłem nawet taką w tabletkach po 200mg. Z rana potrafię zjeść takie dwie tabletki i popić je kawą o zawartości kofeiny 150-250mg i czuję się dobrze.
Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.

(Wisława Szymborska)
Chad
bywalec
Posty: 445
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 8:03 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: oblivion

Re: Czy kofeina ma jakiś wpływ na objawy podczas schizofrenii?

Post autor: Chad »

Na mnie akurat zle nie dziala w normalnej ilosci
ODPOWIEDZ

Wróć do „dieta”