skasowany

Moderator: Moderatorzy zwykli

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator
Gadu-Gadu: 9

Re: Teksty

Post autor: moi » sob lip 18, 2009 11:51 pm

Wiktor pisze:Fajne te haiku, nigdy nie napisałem żadnego, jakoś nie potrafię uchwycić chwili w kilku słowach.
Spróbuj się kiedyś jednak zmierzyć z haiku. Nikt nie potrafi ich pisać "od razu". Haiku to jakby jeden błysk świadomości, zapis tego, co akurat widzisz i nadanie temu specjalnego znaczenia. Jak to się zobaczy, znaczenie tej jednej chwili, to już będzie się umiało napisać haiku. Trzeba dużo patrzeć :D Oczywiście, tu i ówdzie piszą, że potrzebna jest jeszcze znajomość tradycji pisania haiku, itd, ale uważam, że od tego zbyt mocno dzieli nas odmienna kultura i religia (haiku ma pewien zawiązek z buddyzmem zen). Sądzę, że Europejczycy zupełnie inaczej piszą i czytają haiku (istnieje nawet osobna nagroda dla haiku pisanych po angielsku na corocznym konkursie w Japonii).
Lubię haiku współczesnych amerykańskich poetów- to oni głownie mnie inspirują (w tłum. Cz. Miłosza):

Jack Cain
Pusta winda
Otwiera się,
Zamyka się.

Czyjaś gazeta
W śnieżnej zamieci
O 4-tej rano.

Eric Amman
Spokojnie drzemiący
Pod zegarem bez wskazówek
Woźny w muzeum.

Pada śnieg
Na pusty parking,
Noc wigilijna.

George Swede
Jeden guzik nie dopięty
W bluzce sprzedawczyni -
Pozwalam się oszukać przy wydawaniu reszty.

Larry Gates
Rodzina śpi,
Martwię się o pieniądze i liczę
Świetliki w naszym ogrodzie.

Jack Kerouac
Biały pająk
Jeszcze bielszy
W błyskawicy.

Ja np. zrezygnowałam ze ścisłego przestrzegania sylab, ale jest kilka sposobów na to, by haiku było jednak haikowate, że tak powiem ;) Tu garść porad na ten temat:
http://abc.haiku.pl/
WIktor pisze:Mi pisanie pomagało wychodzić z choroby, zajmowało myśli, pozwalało wyjść z błędnego koła wspomnień.
Ja w ogóle wierzę w terapeutyczny sens sztuki. Mówiąc prościej- jeśli człowiek odnajdzie w sobie pasję, to łatwiej mu zmierzyć się z różnymi przeszkodami. Także z chorobą. Jaka by ona nie była.
WIktor pisze:I co tu dużo gadać - lubię pisać, lubię się tym dzielić z Wami na forum.
Po to się pisze, przecież nie chodzi o to, żeby wzruszać się własnymi słowami ;)

Pozdrawiam!
m.

ligasz
bywalec

Re: skasowany

Post autor: ligasz » śr lip 22, 2009 11:18 pm

Wiktor ku - wa !!!

Awatar użytkownika
mei
zaufany użytkownik

Post autor: mei » czw lip 23, 2009 10:30 am

.
Ostatnio zmieniony ndz lut 02, 2014 10:03 pm przez mei, łącznie zmieniany 1 raz.
Kochajcie tych, których chcecie kochać, żyjcie tak, jak chcecie żyć i nigdy nie pozwólcie by ktokolwiek przeszkodził wam w zmienianiu waszych marzeń w rzeczywistość.
Jared Leto, 13.04.2014.

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

Post autor: moi » czw lip 23, 2009 1:54 pm

Spokojnie, na razie Wiktor wykasował moje wiersze ze swojego wątku, co nie było takie bezzasadne (w końcu to JEGO wątek z JEGO wierszami).
Mam nadzieję, że nie będzie kasował swojej poezji, bo jest warta tego, by czytać ją cały czas.

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
mei
zaufany użytkownik

Re: Teksty

Post autor: mei » czw lip 23, 2009 8:09 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz lut 02, 2014 10:04 pm przez mei, łącznie zmieniany 1 raz.
Kochajcie tych, których chcecie kochać, żyjcie tak, jak chcecie żyć i nigdy nie pozwólcie by ktokolwiek przeszkodził wam w zmienianiu waszych marzeń w rzeczywistość.
Jared Leto, 13.04.2014.

Awatar użytkownika
Wiktor
zaufany użytkownik

Post autor: Wiktor » ndz lip 26, 2009 12:05 pm

Nie widzę sensu w tym całym pisaniu, ani całym moim popierdolonym życiu. Biorę już końskie dawki leków i nic nie pomaga.
...zwierzę morskie, które żyje na lądzie i chciałoby fruwać

Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Status: webmaster

Post autor: zbyszek » ndz lip 26, 2009 1:20 pm

Wiktor, inni go widzą.
Niemcy nazywają taki stan "Durststrecke" tj. odcinek pragnienie i braku wody. Niestety także przez pustynię trzeba jakoś przejść do następnej oazy.

Moim zdaniem, gdyby zainteresowała się Tobą jakaś miła, lubiąca poezję kobieta sens od razu by się odnalazł. Oczywiście mogłaby to być także któraś z naszych forowiczek.

ligasz
bywalec

Post autor: ligasz » pn lip 27, 2009 10:42 pm

[quote="Wiktor"]Nie widzę sensu w tym całym pisaniu, ani całym moim popierdolonym życiu.[/quote
Wiktor większość znas ta krze nie widzi ,, sęsu w tym po ... życiu ,, Ale twoje pisanie dociera do odbiorców . Nawet Zbyszek prubuje nagrać tobie w zamian za pisanie ,,pnienki ,, Więcej chyba nie dostaniesz . Ku - wa czasem napisz coś . Z powarzaniem .

Awatar użytkownika
Wiktor
zaufany użytkownik

Post autor: Wiktor » wt lip 28, 2009 3:03 pm

Byłem wczoraj u mojej Pani doktor, przepisała mi głupiego jasia i uśmiechnięty jestem od ucha do ucha. Coś wrzucę, ale musicie się pogodzić z tym, że będę publikował i kasował - raz, z powodu mojej choroby, a dwa, że te wiersze po prostu są kiepskie.

Serdeczności!
...zwierzę morskie, które żyje na lądzie i chciałoby fruwać

ligasz
bywalec

Post autor: ligasz » wt lip 28, 2009 6:22 pm

Jak czytam twoje utwory to zakładam profilaktycznie ciemne okulary by mnie nie poraziły itd .

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

Post autor: moi » wt lip 28, 2009 6:33 pm

Wiktor, Twoje wiersze nie są kiepskie. Za bardzo są prawdziwe. Płyniesz tą samą rzeką, co Stachura, Bruno Milczewski, Rimbaud, Baudelaire, Witkacy i Wojaczek. Być może wcale tego nie chciałeś, ale tak wyszło.
Dlatego pisz i nie oglądaj się za siebie.

Pozdrawiam Cię,
m.

PS: Nie kasuj wierszy, jeśli mogę o to prosić.

Wróć do „Wiktor”