W Polsce podjęta została historyczna decyzja

Moderator: moderatorzy

Regulamin forum
W dyskusji na tematy religijne oraz duchowości, lecz nie związane ze schizofrenią proszę używać działu tematy dowolne -> filozofia.
Awatar użytkownika
Józef80
zaufany użytkownik
Posty: 897
Rejestracja: ndz wrz 26, 2021 11:31 pm
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

W Polsce podjęta została historyczna decyzja

Post autor: Józef80 »

Podczas tajnego głosowania na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podjęta została historyczna decyzja o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na księży. Podjęta uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.


Nieoczekiwana decyzja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oznacza, że kobiety będą mogły prowadzić parafie i kandydować do posługi biskupa. Dotychczas, pełniąc funkcję diakonów, mogły udzielać sakramentów i odprawiać nabożeństwa.

Rośnie rola kobiet w kościele ewangelickim
Wniosek o dopuszczenie kobiet do święceń na księży złożyła Synodalna Komisja Kobiet. Jako że dotyczył poważnej zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, by zostać przyjętym potrzebował poparcia 2/3 synodałów. Za wnioskiem zagłosowało ostatecznie 45 z nich, 13 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.


Po głosowaniu biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec dziękował synodałom za decyzję i apelował o szacunek dla tych, którzy sprzeciwili się wnioskowi. Zaznaczył jednak że dotychczasowa posługa kobiet w kościołach w całej Polsce nie spotkała się z krytyką i sprawdziła się w życiu wspólnoty.

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich takich Kościołów w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.

Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym? Żukowska: Powinien zostać zlikwidowany

Wieloletnie starania o równouprawnienie
Pierwsze starania o równouprawnienie w dostępie do funkcji kościelnych podjęte zostały w latach 60., kiedy umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Pozwoliło to katechetkom nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach.

W 1999 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski wprowadził zmiany w Pragmatyce Służbowej i dopuścił kobiety do posługi diakona. Ta decyzja otworzyła im drogę do niemal wszystkich elementów posługi prezbiteriańskiej. Wciąż nie mogły jednak prowadzić swoich parafii.

W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała, że nie ma żadnych przeszkód teologicznych ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży. W 2016 roku po raz pierwszy w historii większość synodałów zagłosowała za wnioskiem o pełne równouprawnienie kobiet pełniących posługę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, jednak zabrakło wówczas 8 głosów do wymaganej większości.

https://www.google.pl/amp/s/wiadomosci. ... p=1?espv=1
Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.

(Wisława Szymborska)

Awatar użytkownika
Meduzola
zaufany użytkownik
Posty: 2320
Rejestracja: śr wrz 13, 2017 6:44 pm

Re: W Polsce podjęta została historyczna decyzja

Post autor: Meduzola »

Kościoły ewangelicko-augsburskie mają swoje centra, a jednym z nich jest z pewnością Łódź, skoro na ul. Piotrkowskiej jest taka parafia... Ubolewam nad tym, że Bełchatów od 1999 nie przynależy już do województwa piotrkowskiego, tylko tej przeklętej Łodzi. Łódź to najbardziej chore miasto w Polsce. Studiowałam germanistykę (w Polsce i zagranicą), ale nie po to, by zostać germanistą, tylko poznać język tych parszywców. Tejo, wir fahr'n na Lodz. Niedługo odnowią tu swoje cmentarze, chociaż w swoim kraju zrównują wszystkie cmentarze z ziemią po 25-50 latach.

Wróć do „przeżycia religijne”