Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 luty.

Moderator: moderatorzy

cezary123
zaufany użytkownik
Posty: 26682
Rejestracja: pn paź 10, 2011 8:47 pm
płeć: mężczyzna

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 luty.

Post autor: cezary123 »

"23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, chorobą na którą choruje 350 mln ludzi na świecie".
http://www.itaka.org.pl/material-prasow ... 3-02-2021/

"Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.

Depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

Objawy depresji to: obniżony nastrój, anhedonia (niezdolność do odczuwania przyjemności), niska samoocena, brak poczucia sensu, trudności w koncentracji, kłopoty z podejmowaniem decyzji, męczliwość, mniejsza aktywność, poczucie winy, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, myśli o śmierci i samobójstwie.

Objawy mogą mieć różne nasilenie – o przewlekłej melancholii po ostre epizody depresyjne. Zmiany nastroju o charakterze depresyjnym trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny skłonić nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.

Przyczyna depresji rzadko jest jednoznaczna. Choroba ta wynika najczęściej z połączenia czynników genetycznych, biologicznych, psychologicznych i społecznych. Przyczyny depresji to na przykład: uwarunkowania genetyczne, przewlekłe choroby, uzależnienia, stresujące wydarzenia (np. śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy), samotność, zła sytuacja rodzinna, szkolna, materialna czy mieszkaniowa.

Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji".

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/o ... z-depresja



"Miasto Lublin włącza się w pomoc osobom dotkniętym depresją. W związku z przypadającym jutro (23 lutego) Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, specjaliści Centrum Interwencji Kryzysowej świadczyć będą konsultacje psychologiczne, przeznaczone zarówno dla chorych na tę chorobę, jak i ich bliskich.

– Dzięki obchodom Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją próbujemy przełamywać istniejące w społeczeństwie stereotypy dotyczące depresji. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że osoba, która konsultuje się z psychiatrą cierpi na chorobę psychiczną. Doświadczenia związane z pandemią Covid-19 i koniecznością społecznego dystansowania się miały ogromny wpływ na kondycję psychiczną wielu mieszkańców Lublina. Szacuje się, że częstotliwość występowania depresji podczas epidemii wzrosła na świecie od 2 do 7 razy w porównaniu z danymi z poprzednich lat".


https://www.lublin112.pl/lublin-wlacza- ... mac-pomoc/

Tego to nie rozumiem. Najpierw piszą o cierpiących na tę chorobę, a później, że to nie jest choroba psychiczna, nawet jak się lata z nią do psychiatry.


A dystansowanie się od innych działa na mnie korzystnie. Powraca spokój, bezpieczeństwo i pogoda ducha. Widocznie u mnie często to jeszcze coś innego (nie pomijając oczywiście częstych krótkich stanów depresyjnych i załamań nerwowych).
nadzieja dobrowolska
moderator
moderator
Posty: 3376
Rejestracja: pt cze 12, 2020 11:55 pm
Status: twój najgorszy koszmar

Re: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 luty.

Post autor: nadzieja dobrowolska »

Teraz jest moda na depresję, zwłaszcza wśród nastolatków. Pobędą czterdzieści minut smutni i już matka z takim lezie do psychologa, bądź nawet i do psychiatry. U mnie depresja pojawiła się wręcz z bezradności. Co jakiś czas mam nawroty. Wtedy, kiedy dużo się stresuję. Schizę mam od zawsze, a depresja pojawiła się dopiero przed nawrotem psychozy. Można powiedzieć, że nawet ją napędziła. Z bezradności mój mózg zaczął nieźle szwankować. No nikt nie wie, co naprawdę się tam stało, jakie są połączenia jednego z drugim. Przy tym apogeum depresji miałam bardzo silne lęki i ataki paniki, na tle schizowym. Teraz już tego nie mam.
nie dyskutuj z debilem - wpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
viewtopic.php?t=40441
Wątek Zażalenia na pycioslawę. Chcesz coś dodać? Wbijaj śmiało.
Awatar użytkownika
Sportowiec
bywalec
Posty: 969
Rejestracja: wt paź 20, 2020 7:36 pm
Status: Student
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Zmęczenie i przeciążenie

Re: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 luty.

Post autor: Sportowiec »

Prozac uleczy & uratuje!
ZUS to hajs! Bølmo und Northampton and Torquay są znane! :eusa-violin: :angelic-grayflying:
Erling Braut Håland to będzie bardzo dobry piłkarz! New æra of evolusjon? Hjernescan! Min real navn er død råtten drømmer! Morbus mortalis + amentia!
cezary123
zaufany użytkownik
Posty: 26682
Rejestracja: pn paź 10, 2011 8:47 pm
płeć: mężczyzna

Re: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 luty.

Post autor: cezary123 »

"Depresja to zespół zaburzeń psychicznych, który może dotknąć każdego, w dowolnym wieku i pod każdą szerokością geograficzną. W 2022 roku w Polsce na depresję chorowało aż 4 mln osób, w tym aż 20 proc. w grupie młodzieńczej, 2 proc. dzieci w grupie 6-12 lat i 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym. Według WHO, do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie".
(...)
W Krakowie działają liczne podmioty medyczne, które oferują świadczenia psychologiczne i psychiatryczne oraz leczenie uzależnień, które są jedną z przyczyn depresji: szpitale, przychodnie, stowarzyszenia, placówki niepubliczne, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Z poradnictwa, konsultacji, terapii, leczenia środowiskowego bądź leczenia szpitalnego mogą korzystać osoby dorosłe, młodzież i dzieci.

Spis świadczeniodawców udzielających pomocy w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (stan na 28 listopada 2022 r.) znajduje się tutaj.

https://www.krakow.pl/aktualnosci/26879 ... resja.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „depresja”