Zbawienny wpływ spaceru i aktywności fizycznej

z wyjątkiem spraw dotyczących schizofrenii
Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik
Posty: 10072
Rejestracja: ndz lis 04, 2007 4:14 am
płeć: mężczyzna

Zbawienny wpływ spaceru i aktywności fizycznej

Post autor: hvp2 »

Zbawienny wpływ spaceru.

Chroń się przed chorobami cywilizacyjnymi aktywnością fizyczną. Tak na prawdę wystarczy półgodzinny spacer. Wiele chorób cywilizacyjnych m. in. otyłość, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, bóle kręgosłupa czy choroby sercowo - naczyniowe są najczęściej skutkiem niehigienicznego i nieaktywnego trybu życia. Często nasza dzienna dawka ruchu ogranicza się tylko do wsiadki i wysiadki z samochodu do pracy, a nasza praca zazwyczaj w 80 % odbywa się w pozycji siedzącej lub stojącej, często w zbyt za dusznych lub nadmiernie klimatyzowanych, oświetlonych jarzeniówkami pomieszczeniach. Nie odżywiamy się prawidłowo żyjemy w ciągłym stresie i niemal codziennie spożywamy posiłki na stojąco, nic więc dziwnego ze już w wieku 20 lat u niektórych zaczyna odzywać się nie dające wcześniej znaku serce. Kiedy scenariusz ten powtarza się dzień w dzień nasz organizm zaczyna niedomagać. Bardzo często chodzimy rozdrażnieni i zmęczeni. Działając dalej w ten sposób bardzo łatwo o schorzenia i dolegliwości.

Kiedy masz trochę wolnego czasu wyjdź z domu, nie siedź przed telewizorem przegryzając chipsy. Spacer na świeżym powietrzu jest idealnym treningiem dla osób w każdym wieku. Dotleniony organizm bardzo dobrze funkcjonuje, tkanki ciała są odżywione a na twarzy niekiedy pojawiają się zdrowe rumieńce. Podczas spaceru znacznie spada poziom hormonu stresu, a uwalniające się endorfiny (hormony szczęścia) sprawiają, że poprawia się nastrój i samopoczucie. Jest to również świetny sport dzięki, któremu można poprawić kondycję. Codzienny półgodzinny spacer przyniesie zbawienny wpływ na cały organizm. Przekłada się na korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka zachorowań na cukrzycę i dolegliwości układu krążenia. Poza tym przy takim rodzaju aktywności fizycznej nie ma znaczenia masa, dlatego spacerować mogą zarówno osoby z dużą nadwagą jak i ze szczupłą sylwetką. Około 140 minut spaceru tygodniowo (20 minut dziennie) przekłada się na korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka zachorowań na cukrzycę i dolegliwości układu krążenia.

Regularne spacerowanie przynajmniej 4 razy w tygodniu po 20 - 30 minut, ma znakomity wpływ na poprawę sprawności ogólnej - zapobiega sztywnieniu i zarastaniu naczyń krwionośnych tętniczych, znacznie obniża ciśnienie krwi zwiększając w ten sposób poziom dobrego cholesterolu, pobudza krążenie. Jeżeli chcesz schudnąć najlepiej spaceruj rano - wtedy spaleniu będzie ulegać tkanka tłuszczowa.
Podstawowe zasady dla spacerujących:
- każdy trening powinien rozpoczynać się z na wpół pustym żołądkiem, nie ma chyba nic gorszego niż spacerowanie zaraz po posiłku,
- każdy spacer powinien odbywać się z napojem w ręce,
- marsz powinien być wykonywany systematycznie, sporadyczny intensywny wysiłek nie tylko nie pomoże, ale istnieje wielkie prawdopodobieństwo że może doprowadzić do zmęczenia i zniechęcenia, a niejednokrotnie zaostrzyć dolegliwości krążeniowe,
- wysiłek fizyczny odmładza, sprawia że każda komórka ciała i krew zostają lepiej dotlenione, dzięki czemu lepiej odżywione są wszystkie tkanki organizmu,
- umil sobie ten czas, jeżeli nie chce ci sie spacerować samemu poproś kogoś z rodziny lub przyjaciela by spacerował razem z tobą. Wtedy spacer przeminie szybciej i przyjemniej, mało tego będziecie się nawzajem wspierać i zyskasz lepszą motywację.
Aktywność fizyczna.

Ludzie prowadzący aktywny tryb życia i regularnie uprawiający ćwiczenia fizyczne wykazują o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca. Również otyli, którzy są bardziej aktywni, znajdują się w grupie osób o mniejszym ryzyku zapadalności na choroby serca i cukrzycę w porównaniu do osób, które borykają się z otyłością i nie ćwiczą. Brak ćwiczeń, niska lub żadna aktywność fizyczna mogą być czynnikami ryzyka dla rozwoju cukrzycy typu 2. Ryzyko powstania cukrzycy u osób bardzo aktywnych jest zredukowane o 33 do 50%. Natomiast u ludzi chorych na cukrzycę regularna aktywność fizyczna sprzyja prawidłowej kontroli stężenia cukru we krwi. Wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń oraz większa aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka płuc, piersi i okrężnicy, ćwiczenia prowadzą do wzmocnienia mięśni, ścięgien, więzadeł i większej gęstości kości. Ćwiczenia takie jak bieganie, jazda na rolkach czy taniec zwiększają gęstość kości u młodzieży, pomagają ją utrzymać u dorosłych i spowalniają utratę gęstości kości u osób w starszym wieku. I wreszcie, badania potwierdzają, że ćwiczenia i aktywność fizyczna polepszają nasze samopoczucie. Wykazano, że wysoka aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie umysłu (tj.: podejmowanie decyzji, planowanie, pamięć krótkotrwałą) zmniejsza niepokój, poprawia jakość snu, nawet w organizmie będącym pod wpływem stresu. Badania kliniczne udowodniły, że ćwiczenia mogą być pomocne w leczeniu depresji. U starszych ludzi aktywność fizyczna może pomóc w redukcji ryzyka demencji i zapadalności na chorobę Alzheimera.
Źródło: http://polskieserce.pl/index2.php?IdStr=1201170878

Awatar użytkownika
Erika_Kohut
zaufany użytkownik
Posty: 830
Rejestracja: sob paź 04, 2014 7:14 pm
Status: Trójca
Gadu-Gadu: 48512284

Re: Zbawienny wpływ spaceru i aktywności fizycznej

Post autor: Erika_Kohut »

Ja sie wstydze sama przed soba aktywnosci fizycznej. Ona jest taka bezmyslna. A ja tak nnie umiem... czuje sie zawsze sztucznie.
Milosc to iluzja

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik
Posty: 10072
Rejestracja: ndz lis 04, 2007 4:14 am
płeć: mężczyzna

Re: Zbawienny wpływ spaceru i aktywności fizycznej

Post autor: hvp2 »

Czy ja wiem czy aktywnośc fizyczna jest bezmyślna :?:
Idziesz sobie przed siebie
i podziwiasz świat dookoła
- drzewa, kwiaty, chmury na niebie, kamienie, płynącą wodę,
motyle, żuczki, ptaki śpiewają, czasem się przemknie jakiś ssak...

Awatar użytkownika
Erika_Kohut
zaufany użytkownik
Posty: 830
Rejestracja: sob paź 04, 2014 7:14 pm
Status: Trójca
Gadu-Gadu: 48512284

Re: Zbawienny wpływ spaceru i aktywności fizycznej

Post autor: Erika_Kohut »

No wlasnie, jest taka naturalna. Ja sie boje nie myslec.
Milosc to iluzja

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik
Posty: 10072
Rejestracja: ndz lis 04, 2007 4:14 am
płeć: mężczyzna

Re: Zbawienny wpływ spaceru i aktywności fizycznej

Post autor: hvp2 »

W przyrodzie nie jesteś bombardowana bodźcami cywilizacyjnymi, np. reklamami, szyldami.
Idziesz sobie przed siebie i myślisz o czym tylko chcesz! Taki prawie trans chwilami...

Wróć do „zdrowie”