artykuł w Polityce 12.11.-18.11.

Joanna_s
zaufany użytkownik

Re: artykuł w Polityce 12.11.-18.11.

Post autor: Joanna_s »

hvp2 pisze:Masz rację z tą "wielką odwagą", bo podobną odwagą wykazała się Justyna Kowalczyk mająca "tylko" depresję, zaczęto ją za to podziwiać w prasie, a ja niedawno znalazłem w jakiejś gazecie wypowiedź jakiegoś działacza, że "kariera Justyny Kowalczyk ma się ku końcowi".
Wiesz, ten działacz może po prostu Justyny Kowalczyk nie lubi - a w każdym razie nie jest w żadnym sensie wykluczona społecznie; np. co tydzień (w poniedziałki) w "Wyborczej" publikuje felietony. Jeśli kiedyś ktoś z ujawnioną diagnozą schizofrenii zacznie publikować felietony w poczytnej polskiej gazecie, to będzie to ogromny postęp !

Gehenna
zaufany użytkownik

Post autor: Gehenna »

.
Ostatnio zmieniony sob sty 02, 2016 7:37 pm przez Gehenna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wspaniale
zaufany użytkownik

Post autor: Wspaniale »

Joanna_s pisze:
hvp2 pisze:Masz rację z tą "wielką odwagą", bo podobną odwagą wykazała się Justyna Kowalczyk mająca "tylko" depresję, zaczęto ją za to podziwiać w prasie, a ja niedawno znalazłem w jakiejś gazecie wypowiedź jakiegoś działacza, że "kariera Justyny Kowalczyk ma się ku końcowi".
Wiesz, ten działacz może po prostu Justyny Kowalczyk nie lubi - a w każdym razie nie jest w żadnym sensie wykluczona społecznie
Sytuacja z Kowalczyk pasuje tutaj jak pięść do nosa. Jej nagłośniona "depresja" ściśle związana była z nieudanym odbiciem męża innej kobiecie. Nie udało się. Kochanek zdecydował powrócić na łono rodziny, do żony, dzieci. Hitem ostatniego tygodnia była informacja, że rzeczona Justyna miała się spotkać z żoną swojego niedawnego kochanka w celu wyjaśnienia wszystkiego. Tak jakby nie wiedziała, że on ma żonę. Stawianie jej w roli ofiary w obliczu tych faktów więcej przynosi szkody chorującym psychicznie niż pożytku.

Joanna_s
zaufany użytkownik

W 100 procent zgadzam się z Gehenną. Powinno się jak najwięcej znanych osób z tą diagnozą ujawnić - to chyba jedyna szansa na to, by zmienić postrzeganie "schizofreników" w społeczeństwie, na to, by pokazać, że ludzie z taką diagnozą mogą normalnie funkcjonować.

Dla mnie też najgorsze i najboleśniejsze jest właśnie to, że ludzie z tą diagnozą są tak bardzo negatywnie postrzegani, kojarzeni z nieprzewidywalnością, agresją itp. Choć normalnie żyję, pracuję itp., po prostu wolę nie sprawdzać, jak inni ludzie mogliby zareagować na wiadomość, że byłam kiedyś w szpitalu psychiatrycznym, słyszałam głosy itp. I masz rację, że z tym ukrywaniem jest tak, jakbyśmy zrobili coś strasznego. W moim przypadku doszło do takiego paradoksu: mam bliskiego znajomego, który powiedział mi, że w młodości siedział 2 lata w więzieniu, i nie odrzuciłam go z tego powodu, tymczasem sama nigdy nie odważyłam się mu powiedzieć, że byłam w szpitalu psychiatrycznym. Obawiam się, że on mógł by się wtedy ode mnie odsunąć, tak jakby rzeczywiście pobyt w takim szpitalu był gorszy niż pobyt w więzieniu ...

Joanna_s
zaufany użytkownik

Wspaniale pisze:Stawianie jej w roli ofiary w obliczu tych faktów więcej przynosi szkody chorującym psychicznie niż pożytku.
Nie wiedziałam, jak to dokładnie było z tą jej depresją - zupełnie się narciarstwem i narciarzami/narciarkami, nawet znanymi, nie interesuję - więc bardzo być może, że masz rację.

Gehenna
zaufany użytkownik

Post autor: Gehenna »

.
Ostatnio zmieniony sob sty 02, 2016 7:36 pm przez Gehenna, łącznie zmieniany 1 raz.

Joanna_s
zaufany użytkownik

Myślę, że warto tu przytoczyć, co Katarzyna Szczerbowska napisała o swojej chorobie na Facebooku (w jednym z komentarzy na swoim profilu, 14 października):
ona wcale nie jest taka straszna i całkiem zła. Dzięki niej jestem silniejsza i mniej przeżywam to, co mnie spotyka. Właściwie niczym się nie denerwuję, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia, w epoce dygotu i rozedrgania.
Ja też po swoich przejściach latem 2012 roku stałam się znacznie spokojniejsza i bardziej wyluzowana, i mało co jest mnie w stanie wytrącić z równowagi.

Awatar użytkownika
Petruccio
zaufany użytkownik

Post autor: Petruccio »

Telewizja informacyjna jest nastawiona na negatywne emocje. Nikogo by nie zainteresowało, gdyby w Wiadomościach powiedzieli coś pozytywnego, dlatego wiemy tylko o wojnach, morderstwach i krachach na giełdzie. Pozytywne informacje to jest jakiś margines, bo to nie wzbudza takich emocji.
Obrazek

Awatar użytkownika
mei
zaufany użytkownik

Post autor: mei »

Gehenna pisze:Super by było gdyby ta redaktorka ze schizofrenią zrobiła coś dla nas. Ona czy ktoś inny sensowny.
Robi. Udziela wywiadów, pisze kolejne teksty. To dużo.
Kochajcie tych, których chcecie kochać, żyjcie tak, jak chcecie żyć i nigdy nie pozwólcie by ktokolwiek przeszkodził wam w zmienianiu waszych marzeń w rzeczywistość.
Jared Leto, 13.04.2014.

Awatar użytkownika
mei
zaufany użytkownik

Post autor: mei »

Gehenna pisze:Super by było gdyby ta redaktorka ze schizofrenią zrobiła coś dla nas. Ona czy ktoś inny sensowny.
Kolejny artykuł tej dziennikarki: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1385 ... tml#TRwknd

Fundacja eFkropka walczy z dyskryminacją ludzi psychicznie chorych. W planach: hostel, restauracja, warsztaty, portal
Od litery F zaczyna się kod, którym lekarze opisują choroby psychiczne. Na przykład F20.0 to schizofrenia paranoidalna, F20.1 schizofrenia hebefreniczna, a F20.2 - schizofrenia katatoniczna
Kochajcie tych, których chcecie kochać, żyjcie tak, jak chcecie żyć i nigdy nie pozwólcie by ktokolwiek przeszkodził wam w zmienianiu waszych marzeń w rzeczywistość.
Jared Leto, 13.04.2014.

Wróć do „media o nas”