Piaśnica

Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Status: webmaster

Piaśnica

Post autor: zbyszek »

Czy ktoś słyszał o Piaśnicy w Pomorskim ? Tam Niemcy mieli zamordować 12 do 14-tu tysięcy ludzi, głównie inteligencji z Pomorza, a wśród nich sporo pacjentów psychiatrii. O ile wiem sprawę bada obecnie IPN.
źródło: http://niezalezna.pl/39949-ipn-zbada-mi ... ich-mordow

Tak od niechcenia wychodzą takie sprawy, a przecież to liczbowo połowa Katynia !

Joanna_s
zaufany użytkownik

Re: Piaśnica

Post autor: Joanna_s »

W ogóle bardzo rzadko się w Polsce wspomina o ludobójstwie dokonanym przez nazistów na pacjentach szpitali psychiatrycznych. Bardzo ciekawy i przygnębiający artykuł na ten temat ukazał się kilka lat temu w piśmie "Schizophrenia Bulletin", można go znaleźć tutaj http://schizophreniabulletin.oxfordjour ... /1/26.long . Można się z niego dowiedzieć między innymi o tym, że naziści wymordowali ponad 200 tysięcy osób z diagnozą schizofrenii. W Niemczech zginęła w ten sposób większość pacjentów z tą diagnozą (wg niektórych szacunków wszyscy).

Już w 1920 roku prawnik Karl Binding i psychiatra Alfred Hoche pisali, że pacjenci szpitali psychiatrycznych są "martwi umysłowo" i że ich życie nie zasługuje na ochronę. W artykule z 1932 roku psychiatra Berthold Kihn twierdził, że chorzy psychicznie kosztują Niemcy 150 milionów marek rocznie. Natomiast sam Hitler uważał, że "należy zakończyć bezwartościowe życie takich istot, co z pewnością przyniesie oszczędności, jeśli chodzi o szpitale, lekarzy i personel pielęgniarski".

List Hitlera dający początek programowi eksterminacji pacjentów szpitali psychiatrycznych pochodzi z 1 września 1939 roku. Bardzo często mordowano ich, wpuszczając tlenek węgla do zamkniętych pomieszczeń, które "udawały" łaźnie z prysznicami, a potem palono ciała w krematoriach (dopiero później zaczęto w podobny sposób mordować Żydów). Ofiarom wyjmowano złote plomby, które wykorzystywano do częściowego pokrycia kosztów programu. Stosowano też śmiertelne zastrzyki bądź głodzono pacjentów na śmierć.

Jednym z ośrodków eksterminacji był szpital w Międzyrzeczu koło Gorzowa Wielkopolskiego - dzisiaj nadal istnieje tam szpital psychiatryczny. Zginęło tam ponad 20 tysięcy ludzi. Wiele szpitali zamknięto, bo wymordowano ich wszystkich pacjentów.

Awatar użytkownika
Petruccio
zaufany użytkownik

Post autor: Petruccio »

Joanna_S pisze: Można się z niego dowiedzieć między innymi o tym, że naziści wymordowali ponad 200 tysięcy osób z diagnozą schizofrenii.
Nie wiem, na ile to wiarygodna informacja, ale ostatnio w mediach ( już nie pamiętam, gdzie) słyszałem, że było to 500 tysięcy.
Obrazek

Damian77777
zaufany użytkownik

Post autor: Damian77777 »

Gdyby tylko mogli to i dzisiaj by nas wytłukli !!!!!!!!!!!
Ale nie mogą :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Wróć do „historia”