Powstanie Warszawskie

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator
Gadu-Gadu: 9

Re: Powstanie Warszawskie

Post autor: moi »

Mickey pisze:Myślę że powinniśmy pamiętać o tragediach, ale nie powinniśmy ich świętować.
Dla Ciebie Powstanie Warszawskie to tragedia? Dla mnie to była konieczność. Powstańcy nei mieli wyboru - nie chcieli oddać miasta Rosjanom.

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
Necro
zaufany użytkownik

Post autor: Necro »

Widać ze w Polsce są zdania podzielone czy powstanie było konieczne czy nie ja jestem z tych co są za powstaniem ;)
Śmierć Wrogom Ojczyzny

Gehenna
zaufany użytkownik

Post autor: Gehenna »

W pracy słuchałam jedynki. Podobała mi się wieczorna audycja dla dzieci. Oczywiście o Powstaniu Warszawskim. Opowiedziana językiem dla nich dostosowanym.
I w ogóle słuchając dziś radia co chwilę czułam wzruszenie.
To ważne aby pamiętać i aby wiedzę o tej historii przekazywać młodszym pokoleniom.

Awatar użytkownika
lemro
zaufany użytkownik

Post autor: lemro »

Obrazek
Wystarczy tylko się uśmiechnąć, by ukryć zranioną duszę i nikt nawet nie zauważy, jak bardzo cierpisz....

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

Ja też czułam się dziś wzruszona słuchając radia, czy oglądając Wiadomości. O 17.00, gdy zawyły syreny, wyszłyśmy z koleżanką na balkon i patrzyłyśmy na ulicę: niektórzy ludzie zatrzymywali się, inni nie. Wszystko było niemal takie jak zawsze, a jednak inne.

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
Mickey
zaufany użytkownik
Status: pracuję

Post autor: Mickey »

moi pisze:
Mickey pisze:Myślę że powinniśmy pamiętać o tragediach, ale nie powinniśmy ich świętować.
Dla Ciebie Powstanie Warszawskie to tragedia? Dla mnie to była konieczność. Powstańcy nei mieli wyboru - nie chcieli oddać miasta Rosjanom.

Pozdrawiam.m.
I tak oddali. Dowództwo popełniło ogromny błąd wojskowy i polityczny, ryzykując życie cywilów.

Zginęło 200 tysięcy ludzi. W jednym mieście, w ciągu 2 miesięcy. Dla porównania w wojnie obronnej we wrześniu, na terenie całej Polski zginęło 60 tysięcy polskich żołnierzy. I 16 tysięcy niemieckich.

Kiedy we wrześniu niemieckie wojsko zajęło przedmieścia Warszawy, dowództwo podjęło decyzję o kapitulacji, głównym powodem był fakt, że nie chcieli zamieniać Warszawy w plac boju i poświęcać życia cywilów. Dowódcom powstania warszawskiego zabrakło tego rozsądku.

Mogli się spodziewać że Stalin im nie pomoże. Poza tym przed samym powstaniem, Niemcy wysyłali sygnały, że będą się bronić, pojawiły się posiłki i próbowali zagonić Polaków do kopania okopów i budowania barykad.

Jeśli jakiś dowódca podejmuje bardzo ryzykowną i błędną decyzję strategiczną, wysyłając na pewną śmierć kilka tysięcy żołnierzy, to w najlepszym wypadku jest złym dowódcą. To tak jakby wysłać 10 tysięcy żołnierzy pod karabin maszynowy i nic sobie z tego nie robić.

Natomiast pomijając żołnierzy, zginęło 200 tysięcy cywilów. Chyba jedna z największych jatek w II Wojnie Światowej. W samej Hiroshimie zginęło w wyniku bomby tyle samo ludzi. Wszyscy uważają to za wielką tragedię. A nasze media nie pokazują ani jednego zdjęcia rozstrzelanych ludzi, tylko uśmiechniętych nastolatków w pistoletami.

Także uważam że to była tragedia. Wielki błąd dowódców okupiony krwią tysięcy niewinnych ludzi. Wspaniałe przedłużenie romantycznych przegranych powstań takich jak styczniowe. Trzeba pamiętać i pochylić nad tym głowę, ale za święto narodowe tego nie uważam.

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

To Twoje zdanie na ten temat. Ja mam inne.

Polacy spodziewali się lada dzień natarcia wojsk radzieckich - przecież Rosjanie byli na drugim brzegu Wisły! Nikt nie przypuszczał, że to przybierze taki obrót, ale też nikt nie jest prorokiem swoich czasów.

Jakie by nie były opinie na temat Powstania, warto pochylić głowę nad bohaterstwem tamtych ludzi, którzy nie pragnęli niczego innego, jak wolności.

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
Zabłąkany
zaufany użytkownik
Status: Aktualnie się opierdalam
Gadu-Gadu: 42765946

Post autor: Zabłąkany »

https://www.youtube.com/watch?v=ffRAlPiGYf0
Godzina W na 20. Przystanku Woodstock 2014
Cel: Nic nie robiąc - osiągasz mnie. Idąc przed siebie - osiągasz mnie. Sukces zależy od tego, czy stoisz czy idziesz. Zatem jaki jest Twój cel?

Awatar użytkownika
Mickey
zaufany użytkownik
Status: pracuję

Post autor: Mickey »

moi pisze:T

Jakie by nie były opinie na temat Powstania, warto pochylić głowę nad bohaterstwem tamtych ludzi, którzy nie pragnęli niczego innego, jak wolności.

Pozdrawiam.m.
Z tym się zgadzam.

Awatar użytkownika
zigi
zaufany użytkownik

Post autor: zigi »

Czy to dobrze czy źle, że podjęto decyzję o powstaniu ? Rozumiem mogą być różne zdania co do tego faktu, ale nie byliśmy tam i nie oceniajmy tamtych wydarzeń, moim zdaniem należy oddać hołd tym którzy zginęli i uczcić pamięć tamtych wydarzeń. Według mnie Powstanie Warszawskie jest symbolem walki o wolność i ogromnego poświęcenia i sprzeciwu wobec tego co spotkało naszych rodaków w tamtych czasach !

Moim zdaniem możemy być z nich dumni ! A pamięć o Powstaniu powinna trwać w nas nie zmącona żadnymi głosami sprzeciwu o trafności decyzji :naughty:
My Way My Generation
"Ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."
... najpierw myśleć, potem zmieniać, zawsze kochać...

Gehenna
zaufany użytkownik

"Świat wie o niemieckim cudzie gospodarczym, ale nie wie o naszym cudzie. Najbiedniejszy kraj, dodatkowo wyniszczony wojną, bez żadnego planu Marshalla, przy nikłej pomocy zagranicznej, ogromnym wysiłkiem umysłów i rąk "odbudował swoją stolicę". Dziś, po sześćdziesięciu latach, to Niemcy powołują się na polski przykład, odbudowując swoje zabytki. To dopiero moralne zwycięstwo nad Niemcami! My wolimy jednak widzieć naszą historię jako serię heroicznych szarż, a nie twórczych procesów czy cywilizacyjnych przełomów, dzięki którym w naszym mieście, ba - na naszej biednej planecie - istnieje jeszcze jakieś życie."

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... wiat_.html

czujecie się choć trochę dumni?

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

Na odbudowę stolicy rozebrano wszystkie synagogi w moim rodzinnym mieście, nie mówiąc o innych zabytkach.

Pozdrawiam.m.

Gehenna
zaufany użytkownik

nie wiedziałam o tym
dasz mi źródło?
(nie proszę o nie z niewiary, chcę się więcej dowiedzieć)

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

Poszperam w internecie. Ja się tego dowiedziałam z lokalnej gazety (nie ma wydania internetowego).

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator

Proszę:

http://odkrywcy.pl/kat,122994,title,Ska ... aid=6133f3

http://forum.historia.org.pl/topic/6595 ... -warszawy/

Moje miasto rodzinne też leży na Dolnym Śląsku, a najbardziej podobno ucierpiał Dolny Śląsk (co niemieckie, można niszczyć, Polacy żyli w przekonaniu, że odzyskają ziemie na wschodzie, a na Dolny Śląsk wrócą Niemcy).

Jak byłam na wycieczce w Wilanowie, to w takim przeszklonym magazynie można było oglądać resztki rzeźb, kolumn i innych detali architektonicznych z kamienic i zabytków pochodzących z Dolnego Śląska (Wrocław, Świdnica, Legnica, Głogów, Brzeg...). XIV, XV, XVI wiek... było tego mnóstwo. Przecież samo do Warszawy nei przypełzło.

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
Słonecznik1
bywalec

Post autor: Słonecznik1 »

Ja uważam że można spojrzeć na to tak . Polacy nie chcieli współpracować z Niemcami w ich zbrodniczych zamiarach . Nie chcieli być pomagierem w bestialstwie w myśl jakiejś tam idei .Po prostu po ludzku nie wytrzymali , czuli się przyparci do ściany , nie chcieli być niewolnikami niemieckiej świni co rozstrzelała komuś matkę bo to przecież mieli w sercach , taki obraz był Niemców w naszych oczach bo jaki miał być . To wybrali drogę walki nawet za cenę życia że nie chcą żyć w takim świecie. Można na to różnie patrzeć , ale mieliśmy doskonałą siatkę podziemną w sensie partyzatnki, wywiad itd. Polacy na ulicach wiele wiedzieli . Chcielibyście aby 40 km od was wasz tata czy mama była katowana w obozie koncentracyjnym jak nie Boskie stworzenie...
wtedy argumenty się rozwiązują...tak jakby . Jest to hołd dla poświęcenia , tragedii , pamięci ...itd. oraz historii.

Wróć do „historia”