Powstanie Warszawskie

Awatar użytkownika
Kamil Kończak
zaufany użytkownik

Powstanie Warszawskie

Post autor: Kamil Kończak »

Za i przeciw.

Tu ciekawy moim zdaniem artykuł, który przedstawia argumenty "za".

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ ... der_22972/
Pragniesz czegoś? - rób to bo zaczniesz o tym marzyć.

" May your love of the form culminite in the love of
the formless."

https://www.youtube.com/watch?v=0joS1fzwFcU

Awatar użytkownika
Akatosh
zaufany użytkownik

Re: Powstanie Warszawskie

Post autor: Akatosh »

Zastanawiając się nad zasadnością Powstania Warszawskiego warto oddzielić od siebie dwa sensy: historyczny i ten, który można nazwać metafizycznym. W przypadku tego drugiego kwestia wydaje się być bezdyskusyjna. Szacunek i podziw dla powstańczego heroizmu jest moim zdaniem nie tylko w pełni uzasadnioną ale chyba jedyną możliwą odpowiedzią na bohaterskie postawy i zachowania zwykłych powstańców w tamtym dramatycznym okresie. Pokolenie 44 odważnie stawiając czoła niemieckiemu okupantowi pozostawiło nam system pewnych wartości, określonych wzorców zachowań, które - choć to nie jest wcale takie oczywiste, do dnia dzisiejszego ta kwestia pozostaje przedmiotem sporów i polemik -mogły na przykład stanowić impuls do późniejszych opozycyjnych zrywów Polaków już w okresie PRL, w tym przede wszystkim do powstania "Solidarności". Sam nie mam na ten temat definitywnie wyrobionego zdania, bo tego typu hipotezy po prostu szalenie trudno zweryfikować.

Z kolei polityczny wymiar powstania - czyli szukanie odpowiedzi na pytania: czy decyzja o rozpoczęciu powstania była słuszna? czy powstanie miało realne szanse się powieść? czy powstańcy byli należycie przygotowani do walki? jakie były konsekwencje podjęcia takiej, a nie innej decyzji przez dowództwo AK? - bardziej z pewnością podlega dyskusji niż w przypadku aspektu metafizycznego. Jeśli o mnie chodzi, to decyzja ta była katastrofalnym błedem. I nie mam na myśli wyłącznie (choć jest to bez wątpienia kwestia najważniejsza) tego, jak ogromna liczba mieszkańców Warszawy poległa w ciągu tych dwóch tragicznych dla stolicy miesięcy, wliczając w to w rzeczy samej także ogromny odsetek polskiej inteligencji, która gdyby nie powstanie warszawskie, mogłaby mięć większą siłę oddziaływania we wczesnym PRL, co w rezultacie wzmocniłoby potencjał niepodległościowego oporu wobec narzucających nam własny ustrój Sowietów. Niebagatelny wpływ na to stosunkowo małe możliwości sprzeciwu wobec nowych okupantów mogły mieć nie tylko straty w polskiej inteligencji ale także niechęć tych żyjących w stosunku do dowództwa AK oraz rządu londyńskiego jako odpowiedzialnych za tę tragedię. Inną konsekwencją na którą jakiś czas temu zwrócił w "Uważam Rze" Piotr Skwieciński jest wywołany popowstaniową traumą i obawą przed powtórzeniem scenariusza 44 brak determinacji i zaangażowania w powstanie przeciwko radzieckiemu okupantowi w 1956, kiedy sowieckie kierownictwo KPZR (co potwierdzają dokumenty) chyba po raz jedyny przed rokiem 80. (co było spowodowane sytuacją na węgrzech) brało na poważnie pod uwagę wycofanie wojsk nie tylko z Węgier ale i również innych satelickich republik radzieckich w tym Polski. Jednak ta ostatnia hipoteza dotycząca możliwych skutków powstania warszawskiego wydaje się być stosunkowo trudna do udowodnienia.

W najnowszym numerze "Uważam Rze Historia" jest ciekawy wywiad z prof. Janem Ciechanowskim, który poza wyliczaniem oczywistych kwestii takich jak na przykład niepozwalający na równorzędną walkę z wrogiem znikomy stan uzbrojenia powstańców, mówi o sprawach w powszechnej debacie na temat sensu powstania raczej stosunkowo rzadko podejmowanych jak choćby podejrzenia wobec Komendanta Głównego AK - Leopolda Okulickiego, że "szarżując i prąc do powstania" działał świadomie na rzecz interesu Sowietów, co mogło być spowodowane jego "załamaniem się" w 1941r w toku śledztwa prowadzonego wobec niego przez NKWD. Zresztą już sam fakt, że Stalin zachęcał warszawiaków do zbrojnego wystąpienia przeciwko Niemcom powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w głowach akowskiego dowództwa. Nie sposób zakwestionować tego, że powstanie tubylczej "niesfornej" ludności przeciwko Niemcom (choć nieświadomie) wpisywało się w oczekiwania i polityczne interesy stalina, co potwierdzają późniejsze działania podejmowane przez "wujka Joe": udzielenie powstańcom niewielkiej pomocy kiedy nadzieje i szanse na zwycięstwo Polaków były już jedynie iluzoryczne, żeby z jednej strony stworzyć pozory militarnego wsparcia, a z drugiej nie wpłynąć realnie na odwrócenie losów niemal już przesądzonego powstania. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie sposób wyciągnąć innych wniosków, aniżeli takich że decyzja o powstaniu przez dowództwo AK była decyzją komplenie nieodpowiedzialną.

Awatar użytkownika
Ralf
zaufany użytkownik

Post autor: Ralf »

czasem warto byc progmatycznym. Ja przez wiele lat nie wiedzialem po ktorej stronie stanac... pozniej byłam ZA. A teraz?

Jestem zdecydowanie PRZECIW.

Poza tym ubolewam na temat polityki naszego rządu co do środków przekazywanych na kulturę... my, nasze państwo istnieje tylko przez kulturę... nie wiem po co wydajemy miliony na śmieciowe sprawy..... no ale jasne.... kazdy chce lapac kase do swojego działu, na swoje podworko. Ja jestem za kultura. I zawsze bede... marzy mi sie np. o 5% :D
"Żyjemy w świecie przyjemności pozbawionych radości"
"Nie widzę gwiazd, lecz muszę trwać"

Awatar użytkownika
sophie
zaufany użytkownik

Post autor: sophie »

Stalin zachecal do zbrojnego wystapienia przeciw Niemcom.
Ciekawe co na to Niemcy, skoro Lenin jako poprzednik Stalina jechal na Kresy pociagiem przez III Rzesze ?
Moze sens historyczny laczy sie z sensem metafizycznym ?
W koncu Polska byla nazywana Winkerliedem Narodow, oraz odwolywalo sie do niej pojecie Mesjanizmu.
Polska miala trzech rozbiorcow. Jak trzy rany Zbawiciela.
Austria to chyba tez Prusy.
Ale to juz by sie nie zgadzalo ?
Moznaby pomyslec o tym temacie...

narkotyk666
zbanowany
zbanowany

Post autor: narkotyk666 »

Inteligenta prawdziwego żaden wróg nie zniszczy! Inteligent żyje dla siebie, a nie dla innych! Inteligent nie ma wrogów! Inteligenci nie walczą! Inteligent zawsze przeżyje!
Zapraszamy wszystkich na nasz czat!

http://www.pieknyumysl.com

Z nami nie przegrasz! Z nami zawsze wygrasz!

Awatar użytkownika
Nhysvaneyck
nadużywający

Post autor: Nhysvaneyck »

za=powstanie=śmierć=radość

Awatar użytkownika
Kamil Kończak
zaufany użytkownik

sophie pisze: W koncu Polska byla nazywana Winkerliedem Narodow, oraz odwolywalo sie do niej pojecie Mesjanizmu.
Polska miala trzech rozbiorcow. Jak trzy rany Zbawiciela.
Właśnie przez takie chore myślenie Polska jest zacofanym i oderwanym od rzeczywistości krajem.
Polska jest krajem wybranym jedynie w umysłach zakompleksionych ludzi.

the formless."

Awatar użytkownika
Nhysvaneyck
nadużywający

Post autor: Nhysvaneyck »

polska pempkiem wrzechswiata dowiutł butapren

Awatar użytkownika
Kamil Kończak
zaufany użytkownik

Gorzkie ale jakże prawdziwe słowa na temat Powstania :

the formless."

Pamal
zaufany użytkownik

Post autor: Pamal »

Jestem jeszcze pod wrażeniem filmu. Wielkie brawa dla Studia Orka!
Stalin to świetnie zaplanował - tylko na tych zgliszczach, na tej wypalonej pustce mógł przyjąć się komunizm!

Pamal
zaufany użytkownik

Post autor: Pamal »

Komunizm=nihilizm

Awatar użytkownika
moi
moderator
moderator
Gadu-Gadu: 9

Post autor: moi »

Ja z niecierpliwością czekam na nowy film Jana Komasy "Miasto 44".

Pozdrawiam.m.

Awatar użytkownika
zigi
zaufany użytkownik

Post autor: zigi »

moi pisze:Ja z niecierpliwością czekam na nowy film Jana Komasy "Miasto 44".

Pozdrawiam.m.
Też chciałem obejrzeć ten film :) trailery są świetne jak na razie, mam nadzieje że film będzie równie dobry. Słyszałem że przy efektach specjalnych mieli pracować jacyś specjaliści z Hollywood :think: ogólnie film reklamowany jako SUPERPRODUKCJA :P
My Way My Generation
"Ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."
... najpierw myśleć, potem zmieniać, zawsze kochać...

Awatar użytkownika
Necro
zaufany użytkownik

Post autor: Necro »

Chwała Bohaterom!!!!
Śmierć Wrogom Ojczyzny

Awatar użytkownika
Necro
zaufany użytkownik

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Dzisiaj mija Pamiętajmy Chwała Bohaterom
Śmierć Wrogom Ojczyzny

Awatar użytkownika
Necro
zaufany użytkownik

Obrazek takie coś se wrzucę na rękę dla upamiętnienia powstańców ;)
Śmierć Wrogom Ojczyzny

Matt
moderator
moderator

Post autor: Matt »

Chwała Bohaterom :!:
W całym chaosie jest kosmos
w całym nie porządku sekretny porządek.

Awatar użytkownika
Mickey
zaufany użytkownik
Status: pracuję

Post autor: Mickey »

Myślę że powinniśmy pamiętać o tragediach, ale nie powinniśmy ich świętować.

Awatar użytkownika
Zabłąkany
zaufany użytkownik
Status: Aktualnie się opierdalam
Gadu-Gadu: 42765946

Post autor: Zabłąkany »

https://www.youtube.com/watch?v=Y7dRBmMsevk
Sabaton- Uprising (napisy PL)
Cel: Nic nie robiąc - osiągasz mnie. Idąc przed siebie - osiągasz mnie. Sukces zależy od tego, czy stoisz czy idziesz. Zatem jaki jest Twój cel?

Awatar użytkownika
zigi
zaufany użytkownik

Post autor: zigi »

Sabaton :!: :music-listening:
My Way My Generation
"Ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."
... najpierw myśleć, potem zmieniać, zawsze kochać...

Wróć do „historia”