Logoterapia.

Awatar użytkownika
Mickey
zaufany użytkownik
Posty: 1618
Rejestracja: śr sty 04, 2012 8:48 am
Status: pracuję
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Logoterapia.

Post autor: Mickey »

Poniżej wrzucam tekst opracowania na temat logoterapii, które wykonałem na zajęcia w ośrodku.

Zachęcam do przeczytania książki, o której wspominam na końcu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LOGOTERAPIA

Logoterapia, to termin wprowadzony przez Viktora Frankla, austriackiego lekarza i psychoterapeutę. Logoterapia, to metoda psychoterapii, skupiającej się na poznaniu i akceptacji siebie i swojego znaczenia jako części realnego świata w którym trzeba funkcjonować.

Zasady logoterapii Viktor Frankl opracował w latach 30tych XX wieku, następnie rozwijał je przez swoje dalsze życie, aż do śmierci w 1997 roku. Duży wpływ na jego poglądy odnośnie psychologii i psychoterapii wywarły doświadczenia i obserwacje, które wyniósł z pobytu w obozach koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej. ( między innymi w Auschwitz i Dachau ).

Według Frankla główną motywacją człowieka jest ogromne pragnienie realizowania sensu swojego życia, zatem głównym celem logoterapii jest praca w kierunku odnalezienia tego sensu, poprzez stosowanie odpowiednich metod i dróg proponowanych przez tą szkołę terapii.

Według założeń logoterapii podstawa odczuwania sensu i satysfakcji z życia płynie z trzech źródeł:

- pracy i dokonywania osiągnięć ( najlepiej zgodnie z własną indywidualnością )
- doświadczania dobra, prawdy, piękna, w kontakcie z naturą i kulturą, oraz pozytywnych uczuć względem innych ludzi, w szczególności miłości
- dzielnego znoszenia nieuniknionego cierpienia


Według Frankla niemożliwe jest znalezienie sensu życia wyłącznie przez analizowanie i zastanawianie się nad sobą. Sens życia odnajdujemy poprzez „przekraczanie siebie”, czyli działanie w zewnętrznym świecie i pozytywne kontakty z innymi ludźmi.

Według obozowych doświadczeń Frankla, największe szanse przeżycia mieli ci więźniowie, którzy mieli jakiś cel do osiągnięcia po wyjściu z obozu. Mogło to być spotkanie z żoną, wychowanie dzieci, lub napisanie książki. Podstawą przeżycia była wiara w przyszłość i nadzieja, że aktualna sytuacja zmieni się na lepsze.

„Więzień, który stracił wiarę w przyszłość – w swoją przyszłość – był skazany na zagładę.”


Do technik terapeutycznych logoterapii należą między innymi:

- logodrama – polega na wyobrażeniu sobie samego siebie na łożu śmierci celem spojrzenia na własne obecne życie z dystansu. Ma pomóc w zrozumieniu czy podjęło się stojące przed sobą wyzwania życiowe.
- poczucie humoru, sztuka utrzymywania dystansu do swojej sytuacji i otoczenia. ( ważne zwłaszcza w nerwicach ).
- czytanie książek – według Frankla odpowiednia książka może człowieka odwieźć od samobójstwa. I odwrotnie, książka nieodpowiednia może do samobójstwa popchnąć. Czytanie książek jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na depresję w związku z brakiem zajęcia, na przykład osób które odeszły na emeryturę, bezrobotnych, lub osób intensywnie pracujących, mających problem z „niedzielną depresją”.

Więcej informacji zarówno o logoterapii, jak i doświadczeniach Viktora Frankla z obozów koncentracyjnych, można znaleźć w książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.


Opracował: M.
04.06.2014

Wróć do „psychoterapia”