Czytam właśnie

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
pamal
zaufany użytkownik

Re: Czytam właśnie

Postby pamal » Mon Nov 19, 2018 2:24 am

"Cuda za rogiem" kolejna powieść terapeutyczna jaką przeczytałam powiecie głupi bestseller, ale mnie skłoniła chociaż do chwili zadumy nad dawaniem rad i podejmowaniem decyzji.
Zaczęłam też "Dzienniki" Maksa Frischa chyba mądra lektura, ale trudniej czytać niż powieść, nie przemawia do prawej półkuli, czytając "Pod śniegiem" siedziałam z bohaterkami w samochodzie, czułam smak tortu.
Zamierzam też dokończyć Tokarczuk i
Robert Plomin "Blueprint".
Ciekawa tabelka okazuje się, że autyzm ma większy komponent genetyczny niż schizofrenia (w określonym miejscu i czasie).
Im więcej rozumiem z tych badań tym bardziej przeczuwam, że więcej się ciekawego dowiem o rozwoju człowieka i rodzinie od "czeskich powieściopisarek" niż " amerykańskich naukowców" i tym bardziej widzę jak rodzice wpłynęli na treść mojej osoby.

gaja
bywalec
Gadu-Gadu: 66978260

Postby gaja » Mon Nov 19, 2018 1:09 pm

Kończę czytać: “Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju” David Van Reybrouck

Opasłe tomiszcze może odstraszać, ale czyta się jednym tchem. Mnóstwo informacji, ale przede wszystkim żywych historii, niestety przesiąkniętych krwią i okrucieństwem. Kraj, ziemia i ludzie ze zdawało się wielkim potencjałem, na który co chwile ktoś nastaje, który jest rozszarpywany w ramach bratobójczych i sąsiedzkich walk, lub przydeptywany butem lokalnych watażków i wspieranego latami przez zachód despoty. Polecam.

Tup
zaufany użytkownik

Postby Tup » Fri Nov 23, 2018 1:10 pm

Ja czytam Wołyń we krwi 1943r.Ta książka jest tylko dla ludzi mocnych psychicznie.Film też oglądałem,ale nie każdy by dał radę.Lubię wyznaczać sobie wyzwania i tematy trudne są ciekawsze,fascynujące,ale nie dla każdego.

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Fri Nov 23, 2018 10:25 pm

Polecane "Psychoterapia bez tajemnic" i "Jak tu nie zwariować"

Tal
zaufany użytkownik

Postby Tal » Mon Nov 26, 2018 6:57 pm

Kilka tygodni temu postanowiłem sięgnąć z mojej biblioteczki wystarczająco zakurzoną książkę F. Dostojewskiego "Bracia Karamazow" od której nie mogę się oderwać. Tym bardziej jestem pochłonięty z powody poruszonych przez autora kwestii z perspektywy chrześcijanina jak moralność, miłość, czy dusza.. Po przeczytaniu 1/3 treści nie trudno zrozumieć mi dlaczego "Bracia Karamazow" - szczyt twórczości autora zaliczany jest do klasyki i arcydzieł literatury pięknej. Na koniec dodam, że warto wystrzegać się niepełnowartościowego (ocenzurowanego) tłumaczenia Barbary Beaupré z 1913 r. Ja akurat posiadam tłumaczenie Aleksandra Wata z 1928 r. ale wszystkim, którzy nie posiadają jeszcze tej pozycji polecam zainteresować się tłumaczeniem Cezarego Wodzińskiego, które jest pierwszym w języku polskim, przekładem nie tylko literackim, ale też przygotowanym z głęboką znajomością kontekstu filozoficznego Dostojewskiego i autorów go inspirujących.
Dla każdego/ej miłośniczki/a literatury - pozycja obowiązkowa. Polecam.
“Szeroki jest człowiek, zbyt szeroki. Ja bym go zwęził.” Fiodor Dostojewski

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Tue Nov 27, 2018 1:04 am

Odkryłam pismo "Psychologia dziś"

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Wed Nov 28, 2018 10:02 pm

Poleciłabym ostatni numer "Psychologii dziś" bo tam i o osobowości i o temperamencie i o genach ale brzydko im się pomyliła psychopatia z psychotyzmem. Jednym słowem zrobili z nas aspołecznych typów pozbawionych empatii :(

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Wed Nov 28, 2018 10:04 pm

Odkryłam książkę o chorej psychicznie siostrze "Everything here is beautiful", ale nie wiem jeszcze czy dobra.

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Wed Nov 28, 2018 10:34 pm

Oraz "Sophia of Silicon Valley" też o wariatach, ale ci brykają na wolności i cieszą się poważaniem

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Thu Nov 29, 2018 12:09 am

Kolejny fragment, który mam na czytniku, to "Come with me" mnóstwo ciekawych słówek, mój mózg tworzy dziwaczne i bardzo sugestywne przypuszczenia co do ich znaczenia, zanim sprawdzę w słowniku. Ale teraz zawsze w końcu sprawdzam.
Recenzje raczej zniechęcające, chyba nie kupię.

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Thu Nov 29, 2018 2:25 am

Sięgnęłam po tę książkę, bo porusza interesujący wszystkich temat alternatywnych wersji rzeczywistości (decyzji) ale podobno to mały fragment fabuły.
Oczywiście zaczęłam rozmyślać o różnych wersjach dawnych wyborów, a przecież to nie ma sensu, na życie przeszłością przyjdzie czas po 80-tce.
Gdybym nie skończyła liceum dla snobów, nie znałabym angielskiego, ale może miałabym przyjaciół?
Prawie każda decyzja ma pozytywne i negatywne skutki.
Występują też następstwa nieoczekiwane, zwłaszcza gdy człowiek jest otwarty na rzeczywistość.
Ale jeden mój czyn był jednoznacznie zły i zaważył na całym moim życiu.

Juliusz Bulwa
bywalec

Postby Juliusz Bulwa » Sun Dec 02, 2018 5:41 pm

Mitologia Słowian, Księga Tura

gaja
bywalec
Gadu-Gadu: 66978260

Postby gaja » Tue Dec 04, 2018 2:03 pm

Zaczynam czytać "Królestwo" Twardocha.

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Tue Dec 04, 2018 11:33 pm

Moja terapeutka jest zainteresowana moją autoterapią książkową. Także nie będę Was już więcej męczyć moimi wypocinami.

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Wed Dec 05, 2018 9:09 pm

Najbardziej ją zainteresowały "Cuda za rogiem" na temat radzenia w internecie.
A propos rad w kursie "Know thyself" przytaczają taką anekdotę: wyrocznia delficka królowi Lidii na pytanie czy zaatakować Persję odpowiedziała, że jeśli to zrobi wielkie mocarstwo upadnie. Zaatakował czym spowodował upadek własnego mocarstwa. Ale nie miał pretensji, bo zawiniła jego interpretacja ;)

Return to “książki”