Czy osoba chora psychicznie może mieszkać sama?

relacje rodzinne i ogólnie interpersonalne

Moderatorzy: Maksymiliana, Moderatorzy zwykli

Awatar użytkownika
Catastrophique
zaufany użytkownik

Re: Czy osoba chora psychicznie może mieszkać sama?

Post autor: Catastrophique » ndz wrz 08, 2019 11:46 pm

Bo tu nie chodzi o "The End", ale o drogę - o samo życie. Skupianie się na końcu gdy go jeszcze nie ma to bezcelowa strata czasu. Chodzi o czas pomiędzy startem a końcem. A to jakie życie prowadzisz zależy czy wygrywasz podczas rozgrywki (drogi) lub nie. Na końcu się żałuje, jeśli się nie żyło zgodnie ze sobą, tylko np pod dyktando innych.
Noc się kiedyś skończy, więc chodźmy zanim znajdą nas.

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital » ndz wrz 08, 2019 11:53 pm

O teraz gadasz wreszcie do rzeczy i w zupełności z tobą się zgadzam. To prawda, że droga jest najważniejsza. Ale nie zawsze człowiek ma rzeczywisty wpływ na to kim się jest w życiu. Nie raz sprawy układają się ponad nim, że tak to powiem i wtedy człowiek musi żyć tak jak się to życie toczy i nie ma możliwości obrania innej drogi czy innego kierunku. Dlatego zawsze powtarzam, młodym jest się raz i pomimo tego, że młodość jest czasem na popełnianie błędów, to niektórych błędów nie można naprawić.

Awatar użytkownika
Catastrophique
zaufany użytkownik

Post autor: Catastrophique » pn wrz 09, 2019 12:05 am

Moim zdaniem, ma wpływ. Zdecydowanie preferuję postawę proaktywną, dzięki czemu, jestem bardzo zadowolony ze swojego życia, bo ciężko na to zapracowałem. Ci którym się nie chce pracować lub/i się boją, mówią, ze nic nie zależy od nich. Jesteśmy dorośli, podejmujemy decyzje po czym musimy liczyć się z konsekwencjami swoich wyborów. Niestety, nie podjęcie decyzji to także decyzja i to kiepska. Wiele prawdy jest w tym komunale, że jesteśmy kowalami własnego losu. Bierność i zrzucanie odpowiedzialności ma swoje konsekwencje.
Błędów nie naprawisz, ale możesz już ich więcej nie popełniać. To ma spore znaczenie i na każdym etapie życia możesz je projektować.

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital » pn wrz 09, 2019 12:10 am

Nie zawsze tak jest. Czasem życie dyktuje swoje warunki i my nie mamy na to wpływu. Również jestem bardzo zadowolony ze swojego życia, tylko piszę jak to czasem bywa. Warto dostrzegać rzeczy znajdujące się trochę dalej niż czubek własnego nosa.

Awatar użytkownika
Catastrophique
zaufany użytkownik

Post autor: Catastrophique » pn wrz 09, 2019 12:20 am

"Nie mamy wpływu na to co się wydarzy, ale wybieramy jak na to reagujemy". Zapomniałem kogo to cytat. Prawdopodobnie Eleanor Roosevelt. Pomijając, że do jakiegoś stopnia,mamy ten wpływ. Oczywiście, że jesteś bardzo zadowolony, cóż innego mógłbyś napisać ;). Po co ta uwaga o czubku nosa? Znowu coś na mnie projektujesz?

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital » pn wrz 09, 2019 9:55 pm

Co mam projektować? Wszystko widzisz wyłącznie z własnej perspektywy, stąd wspomniałem o czubku nosa. Jesteś dosyć hermetyczny, a perspektyw jest przecież bardzo wiele, tyle ile ludzi na kuli ziemskiej.

Awatar użytkownika
Catastrophique
zaufany użytkownik

Post autor: Catastrophique » pn wrz 09, 2019 10:20 pm

Przecież pisalem takze ogolnie, nawet calkiem sporo, nie tylko ze swojego punktu widzenia. Tym bardziej, ze pisanie o swojej perspektywie nie oznacza, ze widze tylko ja. Sam pisales o swoim zyciu - tez mam Ci napisac o czubku nosa? Badzmy powazni.
Trudno mi sie raczej wypowiadac z perspektywy wszystkich ludzi. Mogę za to ze swojej i ogolnej. Wiecej nie jestem w stanie ogarnac bez odpowiedniego info.

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital » pn wrz 09, 2019 10:35 pm

Catastrophique pisze:
pn wrz 09, 2019 10:20 pm
Przecież pisalem takze ogolnie, nawet calkiem sporo, nie tylko ze swojego punktu widzenia. Tym bardziej, ze pisanie o swojej perspektywie nie oznacza, ze widze tylko ja. Sam pisales o swoim zyciu - tez mam Ci napisac o czubku nosa? Badzmy powazni.
Trudno mi sie raczej wypowiadac z perspektywy wszystkich ludzi. Mogę za to ze swojej i ogolnej. Wiecej nie jestem w stanie ogarnac bez odpowiedniego info.
Ale skąd wniosek, że pisałem o swoim życiu? O swoim życiu napisałem tylko tyle, że jestem z niego zadowolony :D Właśnie ogólna to jest perspektywa zazwyczaj innych ludzi hehe. Jest też cała masa mniej ogólnych :lol:

Awatar użytkownika
Catastrophique
zaufany użytkownik

Post autor: Catastrophique » pn wrz 09, 2019 10:42 pm

No wlasnie o to mi chodzilo. Trzeba kogos znac aby orientowac sie w jego perspektywie. Ogolna zasada zwykle jest trafna dla większości, znacznej wiekszosci albo i wszystkich, bo nie pisalem o ludziach tylko o pewnych obowiazujacych regulach, zasadach. To nie tylko moja opinia. Ogarniecie wszystkich jest nierealne.

Awatar użytkownika
Maksymiliana
moderator
moderator

Post autor: Maksymiliana » pn wrz 09, 2019 10:47 pm

Ja uważam, że może mieszkać sama, gdy jest w stanie zaspokajać swoje potrzeby, codzienne potrzeby - leki, śniadanie, może praca itd.
Gdy ma się kontrolę nad tym co się robi. Generalnie to sumienność brania leków i wszystko z głowy.

Natomiast, gdy leków taka osoba nie bedzie brała, to po jakimś czasie życia non stop w psychozie, będzie stanowiła zagrożenie dla siebie i np całego osiedla.

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital » pn wrz 09, 2019 10:55 pm

Pewno, już życzliwi sąsiedzi zaraz się taką osobą zaopiekują, jak również jej mieszkaniem i dobytkiem.

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital » pn wrz 09, 2019 10:55 pm

Albo jeszcze bardziej życzliwa rodzinka.

redaktor
zaufany użytkownik

Post autor: redaktor » wt wrz 10, 2019 6:44 pm

Digital pisze:
pn wrz 09, 2019 10:55 pm
Albo jeszcze bardziej życzliwa rodzinka.
Tak, niestety, rodzina... zwłaszcza tzw. specjaliści/inteligenci... kompletna porażka urodzić się w takiej rodzinie... nie mogę żyć po swojemu, nawet z urojeniami łagodnymi i zaburzeniami myślenia, ale na swój własny sposób... oni dzwonią po karetkę, ta przyjeżdża z policją i zabierają do szpitala... nie wolno człowiekowi mieć urojeń...

maciolla1995
bywalec
Status: nikt

Post autor: maciolla1995 » śr wrz 11, 2019 8:13 pm

Mieszkać można samemu o ile nie pracując posiada się odpowiednie zasoby finansowe na utrzymanie bo w przeciwnym razie kto miałby płacić takiej osobie rachunki kupować żywność? Ja mieszkam z ojcem i mieszkałem od poczatku życia aż do teraz tzn była jeszcze matka ale popadła w alkoholizm i nie ma jej wiecej jak pare miesięcy w domu dlatego mówie że mieszkam tylko z ojcem

Awatar użytkownika
guile
bywalec

Post autor: guile » śr wrz 18, 2019 11:03 pm

Czemu nie? Ja już od grubych lat sam mieszkam. Nom, z kotem.

Wróć do „rodzina i otoczenie”