Jak to u was wyglada z utrzymaniem

właściwa organizacja opieki nad chorymi
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
maciolla1995
zarejestrowany użytkownik
Status: Student

Jak to u was wyglada z utrzymaniem

Postby maciolla1995 » Mon Jan 16, 2017 3:11 am

Na początku zaznaczę ze nie wiem czy w dobrym dziale pisze jeśli nie to prosiłbym o przeniesienie. Generalnie to z czego sie chorzy utrzymują jeśli nie pracują ? Wiem ze rentę nie jest tak łatwo dostać ja po 4 hospitalizacjach nawet wspominki o tym nie miałem a teraz u mnie bardzo cienko z finansami studiuje. Od rodziców praktycznie nic nie dostaje, czy ktoś wie może czy sa jakies zapomogi dla osób chorych ? Ewentualnie gdzie sie zwrócić do kogo z jakimi papierami ? Z góry jestem wdzięczny za jakies sensowne rady.

hvp2
zaufany użytkownik

Re: Jak to u was wyglada z utrzymaniem

Postby hvp2 » Mon Jan 16, 2017 3:46 am

Wiem ze rentę nie jest tak łatwo dostać ja po 4 hospitalizacjach nawet wspominki o tym nie miałem
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Można zwrócić się o przyznanie grupy niepełnosprawności do celów pozarentowych, a w ramach tej grupy o zasiłek pielęgnacyjny (153 PLN/mieś).

Gucio
zaufany użytkownik

Postby Gucio » Mon Jan 16, 2017 6:59 am

Tylko w przypadku, gdy zachorowałeś przed 18 rokiem życia to otrzymasz 153 dla grupy umiarkowanej, powyżej 18 musisz posiadać znaczny stopień.
Bodaj - dopytaj w Zespole ds Orzekania o Niepełnosprawności.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Mon Jan 16, 2017 10:22 am

Jeśli jest się w stanie udowodnić zachorowanie przed ukończeniem 21 roku życia to do uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego wystarczy uzyskanie umiarkowanego (czyli "średniego") stopnia niepełnosprawności.

Na pewno do tego celu trzeba mieć udokumentowaną historię leczenia w PZP lub ze szpitala. Kopie takiej dokumentacji muszą być poświadczone "za zgodność z oryginałem", potrzebna jest też opinia psychologa (badanie psychologiczne; to jest długie badanie, nie tylko rozmowa).

pawel534
zaufany użytkownik

Postby pawel534 » Mon Jan 16, 2017 10:30 am

To że lekarze Ci nie wspominali o rencie nie znaczy że byś jej nie dostał. Rentę przyznaje ZUS na podstawie decyzji lekarza orzecznika. Zawsze możesz złożyć wniosek o rentę. Jak zachorowałeś w czasie nauki możesz starać się o rentę socjalną a jak masz lata pracy to o rentę inwalidzką. Szczegółowe warunki przyznania tych rent na stronach ZUS. Z tego co kojarzę do renty socjalnej wymagane jest orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy a do renty inwalidzkiej wystarczy częściowej. Na forum też jest sporo tematów o rentach możesz poczytać. W moim przekonaniu schizofrenicy dosyć łatwo dostają renty.

maciolla1995
zarejestrowany użytkownik
Status: Student

Postby maciolla1995 » Mon Jan 16, 2017 11:18 am

Dziękuje za te informacje. Generalnie to ja chciałbym pracować tylko ze aktualnie nic mi nie przychodzi do głowy myślałem nawet nad własna działalnością ale nie mam zbytnio wiedzy i doświadczenia jedynie co mam to mature zdana na poziomie średnim i rozpoczęte studia które prawdopodobnie zarzucę bo wybralem chyba zły kierunek przedmioty mam od sasa do lasa i jest mało konkretny. Po za tym tutaj juz przez swoją głupotę narobiłem trochę długów które mi cały czas zaprzątają głowę a nie chce póki co rozczarować rodziców ze rezygnuje ze studiów żeby pójść do pracy na poczet spłaty długów których narobiłem. I wlasnie jestem teraz w takim zawieszeniu ze nie wiem co robić, ale czuje ze bede musiał zagrać w otwarte karty i powiedzieć o wszystkim jak sprawy wyglądają a wyglądają nieciekawie.

pawel534
zaufany użytkownik

Postby pawel534 » Mon Jan 16, 2017 11:35 am

Tak ja napisałem możesz starać się o rentę jak spełniasz wymagania. To nic nie kosztuje. Trzeba tylko zebrać odpowiednią dokumentację, złożyć w oddziale ZUS i czekać na komisję.

Return to “opieka medyczna i społeczna, praca, prawo”