Chore zdrowie psychiczne

właściwa organizacja opieki nad chorymi
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
hvp2
zaufany użytkownik

Chore zdrowie psychiczne

Postby hvp2 » Mon Oct 10, 2016 1:15 pm

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/348724

Fragmenty:
„Bo w pasy pójdziesz”

Jednak nieodpowiednie stosowanie leków i rażący brak wiedzy i empatii to nie są jedyne grzechy polskiej psychiatrii. Swoje na sumieniu mają też pracownicy placówek.

Choć lekarze w szpitalu, do którego trafiła Anna, okazali się „normalniejsi”, to warunki tam panujące były dalekie od tych, jakie powinny panować w miejscu, gdzie pomaga się ludziom chorym.

- Jak ktoś tam trafia interwencyjnie, to ląduje na oddziale ogólnym – opowiada Anna. – Wtedy akurat było mnóstwo pacjentów z psychozą. Łóżko miałam na korytarzu, na końcu którego była palarnia, przez co powietrze było gęste od dymu i ledwo dało się oddychać. W pewnym momencie jakaś starsza pani rzuciła się na mnie, żeby mnie dusić. Cały czas słyszałam krzyki pielęgniarek, które groziły pacjentom związaniem lub „pójściem w pasy”.

Po trzech przerażających dniach Anna wypisała się na własne żądanie.
- W tego typu miejscach nie ma warunków do jakiegokolwiek leczenia i nie są to warunki dla ludzi – uważa. – Teraz, w gorszych momentach, gdy przychodzą mi do głowy myśli samobójcze czy o samookaleczeniu, to jedynym hamulcem jest strach przed ponownym trafieniem do ośrodka.
- Ten system nie działa tak, jak powinien – tak w skrócie stan polskiej psychiatrii diagnozuje dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), który za cel postawił sobie doprowadzenie do gruntownej reformy systemu opieki nad osobami z niepełnosprawnością psychiczną. – Jeśli uda się podjąć temat najpierw przygotowania kompleksowego raportu, później grup problemowych, a potem stopniowo przekonywać polityków do przyjęcia ustawy, to być może w 2020 roku udałoby się przyjąć zupełnie inny model ochrony zdrowia psychicznego i w ogóle kwestii związanych z psychiatrią.

Opinię Adama Bodnara podzielają nawet sami lekarze, jak choćby były minister zdrowia, dr n. med. Marek Balicki, który od lat postuluje odejście od wielkich instytucji w rodzaju „szpitali-molochów” na rzecz lokalnych, mniejszych ośrodków, nastawionych bardziej na indywidualne potrzeby pacjenta.

- Chcemy odejścia od obecnego modelu psychiatrii, którego moi pacjenci i ich rodziny nie chcą. Jest to model oparty na dużych szpitalach psychiatrycznych z zamkniętymi z dwóch stron drzwiami, gdzie z lekarzem psychiatrą można porozmawiać raz na tydzień, a leczenie jest głównie farmakologiczne – mówił dr Balicki podczas konferencji na temat deinstytucjonalizacji opieki nad osobami z niepełnosprawnością.

unipan
zaufany użytkownik

Re: Chore zdrowie psychiczne

Postby unipan » Mon Oct 10, 2016 3:48 pm

skoncz wasc panie bodnar i balicki to sa kpiny

Tup
zaufany użytkownik

Postby Tup » Mon Mar 06, 2017 9:43 am

skoncz wasc panie bodnar i balicki to sa kpiny
dobra milcz padalcu

JudasHonor
moderator
moderator

Postby JudasHonor » Tue Mar 07, 2017 12:53 pm

Ja byłem w Starogardzie Gd. Tam oddziały znajdują się w osobnych budynkach. Kobiety i mężczyźni oddzielnie. Chorzy podzieleni mniej więcej według ich stanu. Ja trafiłem na czyściutki i spokojny oddział. Chociaż gdybym wariował i robił problemy, to pewno wylądował bym w jakiejś dziurze.
Kolejny dzień pełen nowych możliwości.

JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Postby JagodowyWilkołak » Wed Mar 08, 2017 5:28 pm

Szpitale-molochy są do zamknięcia ze względów sanitarno-epidemiologicznych, pytanie tylko kiedy to nastąpi.
Don't worry, be chory. :)

ola333
zaufany użytkownik

Postby ola333 » Thu Mar 09, 2017 9:07 am

Ja też uważam, że powinni tego typu szpitale zamknąć. Ja byłam w takim molochu w Morawicy koło Kielc, masakra, nie było łazienki dla kobiet, trzeba było się myć w tej samej co mężczyźni, w każdej chwili mógł ktoś do niej wejść, co dla mnie jako dla kobiety było stresujące i krępujące a pod względem sanitarnym to porażka.

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Thu Mar 09, 2017 11:59 am

A lekarze innej specjalności to niby lepsi? Uważam, że to ogólny upadek służby zdrowia. Ostatnio byłam u endokrynolog, która śmiała się ze mnie (wiedziała, że jestem chora psychicznie) i palcami prawie zrobiła dziurę w tarczycy. Jedyny powód takiego zachowania jaki widzę to że śmiałam się w recepcji zapytać kiedy wreszcie będzie wypisywać recepty refundowane.

JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Postby JagodowyWilkołak » Thu Mar 09, 2017 9:33 pm

Ja bym olał i sobie poszedł.
Don't worry, be chory. :)

Return to “opieka medyczna i społeczna, praca, prawo”