RPO: skończyć ze zbyt łatwym z zamykaniem ludzi w szpitalach psychiatrycznych

właściwa organizacja opieki nad chorymi
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
hvp2
zaufany użytkownik

RPO: skończyć ze zbyt łatwym z zamykaniem ludzi w szpitalach psychiatrycznych

Postby hvp2 » Tue Sep 06, 2016 9:05 am

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/341459

Fragmenty:
- Ten system nie działa tak, jak powinien – tak w skrócie diagnozuje stan polskiej psychiatrii dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Jego ambicją jest doprowadzenie do gruntownej reformy systemu opieki nad osobami z niepełnosprawnością psychiczną. Pracę w tym zakresie zapowiedział podczas podsumowania pierwszego roku swojej kadencji, które odbyło się w jego biurze 2 września 2016 r.

- Jeśli uda się podjąć temat najpierw przygotowania kompleksowego raportu, później grup problemowych, a potem stopniowo przekonywać polityków do przyjęcia tej ustawy, to być może na 2020 rok udałoby się przyjąć zupełnie inny model ochrony zdrowia psychicznego i w ogóle kwestii związanych z psychiatrią – zapowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rok 2020 nie jest datą przypadkową – wtedy obchodzić będziemy 25-lecie obecnej Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Plan Rzecznika wiąże się z ilością skarg i spraw związanych z funkcjonowaniem opieki psychiatrycznej w Polsce. Jedną z nich jest szeroko komentowana sprawa Feliksa Meszki, który przez 11 lat był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. Dopiero na skutek kasacji wyroku, wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, i postanowieniu Sądu Najwyższego został on wypuszczony. Nie wiadomo jednak, ile osób dalej jest bezprawnie przetrzymywanych w zakładach psychiatrycznych, które zdaniem wielu ekspertów są rozwiązaniem nie tylko przestarzałym, ale też odbierającym chorym ich podstawowe prawa człowieka.
- Problem polskiej psychiatrii to problem systemowy – zauważył dr Bodnar. – Z jednej strony Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego pozwala na to, by zbyt łatwo umieszczać ludzi w szpitalach. Z drugiej, szpitale jako takie są instytucjami typu totalnego – zamyka się w nich ludzi, myśląc, że w ten sposób rozwiąże się ich problem. Rozwiązania typu opieka środowiskowa, lokalna, prowadzona przez rodziców lub organizacje pozarządowe, to są raczej wyjątki, które są bardzo dobre, ale nie rozwiązują problemu systemowego.
Pozostaje nam chyba tylko życzyć Rzecznikowi Praw Obywatelskich powodzenia w jego działaniach :!:
No bo co właściwie więcej moglibyśmy zrobić :?: :?:

Prawie Zle
bywalec

Re: RPO: skończyć ze zbyt łatwym z zamykaniem ludzi w szpitalach psychiatrycznych

Postby Prawie Zle » Tue Sep 06, 2016 5:01 pm

no i jest chwytliwy temat i pan "minister" bodnar jest w centrum zainteresowania. jeszcze mógł dodać że leki za drogie, i do lekarza zbyt duże kolejka i trzeba coś z tym zrobić.

fajnie że zauważył, że trzeba coś zrobić.

SZKODA że nie powiedział CO chce zrobić.
jeżeli chodzi o analogie to stonka czy płetwal błękitny żyją, istnieją, odczuwają że żyją. stonka nawet odczuwa przyjemność kiedy wpierdala liścia ziemniaka. Bóg na nich nie ma wpływu nie odczuwają go w swoim życiu. Bo kiedy i jak?

Unknown
zaufany użytkownik
Status: Schizo

Re: RPO: skończyć ze zbyt łatwym z zamykaniem ludzi w szpitalach psychiatrycznych

Postby Unknown » Tue Sep 06, 2016 8:28 pm

Najlepszym rozwiązaniem bezprawnego niszczenia zdrowia i życia przez psychiatrów będzie uznanie psychiatrii za pseudonauke, a psychiatrów i ich chora ideologię wyrzucenie z medycyny oraz kompletne oddzielenie od prawa, nawet brak wstępu do sądów - chyba że jako przestępców czekających na wyroki. ChWDPsychiatrom! Koncerny farmaceutyczne nigdy do takiej sytuacji nie dopuszcza, ponieważ miliardy rocznie na uprawie warzyw poszły by się je...
''Insanity - a perfectly rational adjustment to an insane world.'' http://chomikuj.pl/Antypsychiatra

Zapraszam wszystkich popierających antypsychiatrie do dołączenia: http://www.digart.pl/grupy/16361/Anty-psychiatria/ moja grupa ma charakter otwarty.

wowo21975
zaufany użytkownik
Gadu-Gadu: 9697465

Postby wowo21975 » Tue Sep 06, 2016 9:28 pm

Dobrze że cokolwiek chcą zmienić w Polsce bo cały system opieki, szpitale i wszystko z tym związane leży i kwiczy.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Tue Sep 06, 2016 9:46 pm

Jakby na to zwracali uwagę tylko ludzie chorujący, tj. pacjenci psychiatryczni to ktoś mógłby im zarzucić, że są "chorzy", "przewrażliwieni", "roszczeniowi" itp. i nie zrobić z tym zupełnie nic. A jak problem dostrzegł Rzecznik Praw Obywatelskich to sytuacja jest inna, bo on jest obiektywny - nie jest ani klientem ani też pracownikiem psychiatrii, jest kimś z zewnątrz i zarazem nie jest byle kim. Może więc znajdzie większy posłuch :?:

wowo21975
zaufany użytkownik

Postby wowo21975 » Tue Sep 06, 2016 9:58 pm

A kiedy wariat w szpitalu miał cokolwiek do powiedzenia? jak coś miał to szybko lądował w pasach :)

jojo
zaufany użytkownik

Postby jojo » Wed Sep 07, 2016 6:31 pm

Najlepszym rozwiązaniem bezprawnego niszczenia zdrowia i życia przez psychiatrów będzie uznanie psychiatrii za pseudonauke, a psychiatrów i ich chora ideologię wyrzucenie z medycyny oraz kompletne oddzielenie od prawa, nawet brak wstępu do sądów - chyba że jako przestępców czekających na wyroki. ChWDPsychiatrom! Koncerny farmaceutyczne nigdy do takiej sytuacji nie dopuszcza, ponieważ miliardy rocznie na uprawie warzyw poszły by się je...
Wiesz co, piszesz nie na temat. :P

Po drugie, gdyby nie psychiatrzy i leki, oraz trzykrotna hospitalizacja, z czego tylko dwie miały sens, to może bym już nie żyła... Bardzo mi przykro, ale bez leków miewam takie jazdy, że zagrażam sama sobie. :(

Mi leki pomagają i trafiłam ostatnio, w 2012 do szpitala na własne żądanie, bo nie rozmawiałam z policjantami, którzy chcieli odwieźć mnie do domu...

Osoby, z którą jest logiczny kontakt i nie pisze bredni w internecie, oraz nie nawołuje do nienawiści, raczej nie zamkną... Z pokreśleniem: raczej... Bo chyba czasem wystarczą zawistni sąsiedzi... (Jedna kobieta niby trafiła do szpitala z powodu konfliktu z sąsiadami, ale nie wiadomo, czy sobie tego nie wyobraziła.)

Chociaż, w 1999 cichaczem na sali sądowej ubezwłasnowolnili mnie i gdyby nie mój Tata, to bym trafiła do szpitala... I nie miałabym matury, wprawdzie z opóźnieniem i nie dostałabym się na studia- leczenie i reakcja na nie źle wpływa na moją zdolność uczenia się.

Ok, reasumując, powinni poprawić tą ustawę i zabezpieczyć przed przymusową hospitalizacją.
To, że jakiś lek komuś służy, nie znaczy że nie zaszkodzi innej osobie. :(

wowo21975
zaufany użytkownik

Postby wowo21975 » Thu Sep 08, 2016 11:04 pm

Kiedyś jakieś około 5 lat temu miałem problem w szpitalu, otóż nie mogłem wyjść z psychozy w szpitalu. Dostawałem leki i nie było rezultatu, dopiero kiedy na własną prośbę wróciłem do domu to polepszył mi się stan zdrowia. Pani lekarz powiedziała że skoro nie jestem ubezwłasnowolniony mogę na własną prośbę wypisać się ze szpitala. Także nikt nie trzymał mnie tam siłą, warunki były tragiczne, chorzy z urojeniami, po kilka osób na sali (6-9), atmosfera za nic nie sprzyjała powrotowi do zdrowia. Z stąd uważam że trzeba coś z tym zrobić bo najgorsze warunki są w szpitalach psychiatrycznych, tak nie przystoi w 21 wieku.

Return to “opieka medyczna i społeczna, praca, prawo”