dzien solidarnosci z chorymi

właściwa organizacja opieki nad chorymi
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

dzien solidarnosci z chorymi

Postby zbyszek » Tue Aug 24, 2004 8:44 pm

tegoroczny dzien solidarnosci z chorymi jest trudno zorganizowac ze wzgledu na brak dofinansowania od firm farmaceutycznych, jak mielo to miejsce w poprzednich latach. jednak organizatorzy staraja sie. termin: niedziela 12 wrzesnia w warszawie

chetnie uslyszymy panstwa opinie na co organizatorzy powinni zwrocic szczegolna uwage, np. czego brakowalo w poprzednich latach

Guest

Postby Guest » Sat Aug 28, 2004 8:51 am

Jeżeli masz ochote usłyszeć moja opinie co do dnia chorych.Powtórzę to samo co w ubiegły roku. "Wszystko na pokaz"U nas narazie cisza.Zrobią jak poprzednio w ostatnim dniu reklame i na obrzeżach.To że farmaceuci nie chcą sponsorować żadna tajemnica. Mało jest leków nowych na schizofrenie więc co oni będa mieli?Jakie korzyści jeżeli nasze leki przeważnie sa dotowane. Jeżeli coś się odbędzie podzielę się wiadomościami :?

Guest

Postby Guest » Wed Sep 08, 2004 2:27 pm

p. Hubert Zawadzki przysłał mi poniższy program dnia solidarności:
W czwartek o 11:00 obędzie się też konferencja prasowa w domu przy ul.Bagatela 12 w Warszawie, na którą zostałem zaproszony. jeśli ktos ma uwagi co powinienem powiedzieć, proszę wpisywać je tutaj.

III DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORYMI NA SCHIZOFRENIĘ
12 września 2004 r.

PROGRAM OBCHODÓW W WARSZAWIE


9.00 KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA ? MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI CHORYCH

11.00 KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA - OTWARCIE OGÓLNOPOLSKIEJ WYSTAWY PRAC PLASTYCZNYCH PACJENTÓW

11.30 PRZEJŚCIE Z KOŚCIOŁA ŚW. KRZYŻA NA NOWY ŚWIAT

12.00 ? 12.30 NOWY ŚWIAT - PRZEJŚCIE PRZEZ SYMBOLICZNE DRZWI NA ZNAK SOLIDARNOCI Z CHORYMI NA SCHIZOFRENIĘ

12.30 ? 17.00 NOWY ŚWIAT ? PUNKTY PREZENTUJĄCE PRACE PACJENTÓW

12.30 ? 15.00 KAWIARNIA BLIKLE ? KONSULTACJE PSYCHIATRYCZNE I PSYCHOLOGICZNE

13.00 ? 14.00 KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA ? PREZENTACJA WIERSZY PACJENTÓW- DOROTA GORJAINOW I KRZYSZTOF KOLBERGER, RECITAL ANTONINY KRZYSZTOŃ

18.00 ? 22.00 KINO ILUZJON ? POKAZY FILMÓW: ?JAK W ZWIERCIADLE?, REŻ. I. BERGMAN ?ELLING?, REŻ. P. NAES

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

przebieg konferencji

Postby zbyszek » Thu Sep 09, 2004 2:32 pm

w PAIiIZ obecnych było ok. 35 osób. oto program konferencji:
------------------------------------------------------
SCENARIUSZ KONFERENCJI

Miejsce: Centrum PAIiIZ, 9 września, 2004 o godz. 11.00

Uczestnicy konferencji (wg kolejności występowania)
* Doc Joanna Meder ? gospodarz spotkania
* Prof. Jacek Wciórka ? Prezes Zarządu Głównego PTP
* Zbigniew Lisiecki ? Pacjent
* Elżbieta Gołębiewska ? Stowarzyszenie Ekon
* Ireneusz Stankiewicz ? Fundacja Komunikacji Społecznej
* Barbara Możejko-Pastewka ? dyrektor ds. Medycznych Lilly Polska

Media:
* Ogólnopolskie: druk, radio, TV

Przebieg konferencji*:
10.55 ? 11.05 Dziennikarze rejestrują się i otrzymują zestawy prasowe.

11.05 ? 11.12 Gospodarz wita zaproszonych gości i przedstawia uczestników konferencji. Krótkie wprowadzenie nt. genezy SOD i programu 2004. Zaproszenie dziennikarzy do informowania o niedzielnych obchodach i wzięcia w nich udziału, jako ważnego wkładu w pomoc w reintegracji chorych ze społeczeństwem.

11.12 ? 11.20 prof. Jacek Wciórka prezentuje wyniki badań dotyczące ?Opinii publicznej wobec osób chorych na schizofrenię w Polsce? ? prezentacja z komputera ? slajdy.

11.20 ? 11.23 Zbigniew Lisiecki mówi o swoich doświadczeniach z chorobą i konieczności edukacji społeczeństwa w celu ułatwienia reintegracji chorych

11.23 ? 11.28 Elżbieta Gołębiewska mówi o działalności Stowarzyszenia Ekon, podsumowuje najważniejsze dokonania, podkreśla role edukacji w rehabilitacji pacjentów

11.28 ? 11.33 Ireneusz Stankiewicz mówi o działalności FKS, genezie/pomyśle wsparcia SOD w regionach, współpracy z pacjentami przy produkcji spotu, prezentuje spot.

11.33 ? 11.35 Barbara Możejko-Pastewka mówi o wsparciu SOD przez Lilly i jeszcze raz podkreśla rolę edukowania społeczeństwa

11.35 ? 11.50 ? Sesja pytań i odpowiedzi ? PROWADZI GOSPODARZ SPOTKANIA

11.50 ? Zakończenie spotkania i zaproszenie na poczęstunek
*Czas wystąpień z tolerancją 3-5 minut
Zestaw prasowy zawiera:
* Listę uczestników konferencji
* Informację prasową/informacje o SOD
* Program obchodów SOD 2004 w Warszawie ? PROSIMY IPIN O WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ LUB ULOTKI Z PROGRAMEM
------------------------------------------------------
p. Gołębiewska z fundacji Ekon była nieobecna,
a to jest informacja prasowa:
------------------------------------------------------
?Chorzy na schizofrenię nie przestają być ludźmi,
osobami, obywatelami ? jak każdy z nas.
Oczekują szacunku, zrozumienia i pomocy.?


INFORMACJA PRASOWA

Trzeci Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

12 września 2004 to III Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, który jest organizowany w ramach ogólnoświatowego programu ?Schizofrenia ? Otwórzcie Drzwi?. Celem programu jest zmiana uproszczonego i krzywdzącego postrzegania osób chorych na schizofrenię oraz stworzenie chorym warunków do reintegracji ze społeczeństwem. Chodzi również o pokazanie, że schizofrenicy to tacy sami ludzie jak my. Do tegorocznej kampanii włączyło się dwadzieścia miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Jarosław, Katowice, Kościan, Kraków, Legnica, Łódź, Ostrowiec, Poznań, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Suwałki, Szczecin, Toruń i Warszawa. Program jest realizowany w Polsce przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

W Dniu Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię w Warszawie o godz. 12.00 przez symboliczne drzwi na Nowym Świecie przejdą przedstawiciele Komitetu Honorowego tego programu. W tym roku są to m.in. Wiceprezes Rady Ministrów Izabela Jaruga-Nowacka, Minister Zdrowia Marek Balicki, Minister Kultury Waldemar Dąbrowski, Minister Edukacji Narodowej i Sportu Mirosław Sawicki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Lech Kaczyński i mazowiecki koordynator programu doc. Joanna Meder. Swoją solidarność z osobami chorymi na schizofrenię zamanifestują również mieszkańcy miasta, pacjenci i ich rodziny. Jak zwykle, Warszawiacy będą mogli podziwiać wystawę obrazów pacjentów z pracowni arteterapii z całej Polski i wysłuchać wierszy pacjentów recytowanych przez Krzysztofa Kolbergera. Odbędzie się również recital Antoniny Krzysztoń. Jako znak poparcia dla chorych, będzie można zostawić swój podpis w pamiątkowej księdze lub na symbolicznych drzwiach. Wszyscy chętni będą mogli uzyskać bezpłatną poradę psychiatrów oraz psychologów, którzy zapraszają do ogródka Cafe Blikle. Zwieńczeniem Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię w Warszawie będzie pokaz filmów o psychozach, który odbędzie się w kinie Iluzjon.

?To prawda, że schizofrenia może być uciążliwa dla otoczenia, jednak nie jest ani zaraźliwa, ani w inny sposób niebezpieczna, a może być inspiracją i przez to wzbogaceniem. Gdyby zniknęły obawy społeczne przed ludźmi chorymi, być może łatwiej byłoby namówić nas na leczenie. Rozwiązaniem jest edukacja i informacja, w której ma pomóc ten program? ? powiedział Zbigniew Lisiecki, który od wielu lat zmaga się z chorobą.

?Nadal musimy robić wszystko, aby zwiększać wiedzę na temat schizofrenii. Pomoże to reintegracji chorych ze społeczeństwem. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy osoby z otoczenia chorego traktują go z otwartością i bez uprzedzeń? ? podkreśliła doc. Joanna Meder, mazowiecki koordynator Programu.

W tym roku duży nacisk zostanie położony na inicjatywy regionalne. ?Jak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej, stan wiedzy badanych na temat schizofrenii zależy także od wielkości miejsca zamieszkania. Im mniejsze środowisko, tym respondenci są gorzej poinformowani? ? mówi Ireneusz Stankiewicz z Fundacji Komunikacji Społecznej, która w tym roku realizuje program na poziomie regionalnym. ?Dlatego też, dzięki zaangażowaniu Środowiskowych Domów Samopomocy przy ul. Grochowskiej 259a oraz ul. Św. Wincentego 85 w Warszawie, opracowaliśmy serię spotów radiowych, które będą nadawane przez rozgłośnie regionalne. Mamy nadzieję, że wzrost świadomości o tej chorobie przyczyni się do lepszego postrzegania ludzi chorych na schizofrenię także w regionach?- dodaje Stankiewicz.

W skład Komitetu Honorowego III Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię weszli: Izabela Jaruga-Nowacka ? Wiceprezes Rady Ministrów, Marek Balicki ? Minister Zdrowia, Waldemar Dąbrowski ? Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Sawicki ? Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Lech Kaczyński ? Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, prof. Jacek Wciórka ? Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Andrzej Cechnicki ? krajowy koordynator Programu ?Schizofrenia ? Otwórzcie Drzwi?, doc. Joanna Meder ? mazowiecki koordynator Programu SOD i prof. Aleksander Araszkiewicz ? bydgoski koordynator Programu SOD.

###

Na całym świecie jest pięćdziesiąt milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim młode kobiety i mężczyzn
w wieku ok. 15 - 35 lat. Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się codziennie z wrogością
i brakiem zrozumienia. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół i rodziny. Mają mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie domu, na szczęśliwe życie. Z myślą o nich dziewięć lat temu ruszył Światowy Program ?Schizofrenia ? Otwórzcie Drzwi?. W tym roku w naszym kraju realizuje go Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Fundacji Komunikacji Społecznej. Światowym Partnerem Programu jest firma farmaceutyczna Lilly.


Dodatkowych informacji udziela:

Iza Moskwa
Instytut Psychiatrii i Neurologii
tel. 0 602 742 203
-----------------------------------------------------------

Wiktoria

Postby Wiktoria » Thu Sep 09, 2004 8:53 pm

Witaj Zbyszku.
Nie wszyscy będą mieli możliwości wysłuchania o Twoich doświadczeniach, ponieważ nie są z Warszawy.Proszę nie zapomnij o nas i tutaj na forum podziel się znami.

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

Postby zbyszek » Fri Sep 10, 2004 12:48 pm

hi wikti,
dziś rano p. moskwa organizująca dzień solidarności zabrała mnie do tv. ok 9:30 był program - pogadanka przy kawie nt. schizofrenii, goścmi byli lekarze, p.meder, kolega z domu pod fontanną i ja.

chciałem powiedzieć, że informacji i edukacji nt.schizofrenii nie da się załatwić samymi sloganami w rodzaju otwórzcie drzwi, bo one prawie nic nie mówią, a na pewno nie zastąpią wiedzy o ludzkich losach, bez których zrozumienie o co chodzi jest prawie niemożliwe. sloganami można najwyżej wykreować modę na schizofrenię wśród niektórych elit.

podałem jeden wyimaginowany przykład konfliktu rodzinnego, na który dotknięty chorobą zareagował pójściem z pretensją na mszę do kościoła i do komisji integracji europejskiej, czego otoczenie nie mogło zrozumieć. a gdzież on miał pójść, jak nie do samego boga, lub przynajmniej do "zjednoczonej europy". nie wiem jak to sumie wyszło w tv, może nie najgorzej.

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

obrazy chorych w kościele św. krzyża

Postby zbyszek » Fri Sep 10, 2004 12:53 pm

poproszono mnie o pomoc w zawieszaniu obrazów malowanych przez chorych dziś o 18:00 o dolnym kościele św krzyża w wawie. chyba niestety nie będę mógł pójść.

z całą mszą niedzielną poświęconą chorym podobno sprawa była bardzo trudna, a wynik zobaczymy

Wiktoria

Postby Wiktoria » Fri Sep 10, 2004 9:01 pm

Dziekuję za ten króciutki opis.Cieszę się że są ludzie którzy chcą z mami rozmawiać. Ja ostatnio bardzo potrzebuję rozmów.Takich chwil które Ciebie spotały powinno być mnóstwo.Szkoda że jest tylko jeden dzień w roku kiedy ktoś nas zauważa.Może doczekamy się całego roku i dużo, dużo chwil poświęconych schizofrenikom.Są lata poświęcone różnym sprawom to i może ktoś doceni to co my ze soba niesiemy.
Pozdrawiam Wiki

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

Postby zbyszek » Mon Sep 12, 2005 6:41 pm

witam, czy tegoroczny dzień soldarności z chorymi "otwórzcie drzwi" już miał miejsce ? czy go przegapiłem ? a może ktoś wie kiedy on się odbędzie ?
pozdrawiam

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

dzień solidarności z chorymi

Postby zbyszek » Tue Sep 13, 2005 11:39 pm

tegoroczny dzień solidarności z chorymi odbędzie się w niedzielę 18 września 2005.
poniżej kopiuję oficjalny plan przysłany mi przez p.agnieszkę lewandowską.

proponuję miejsce spotkanie dla uczestników naszego forum w kawiarence Daily Cafe w warszawie na nowym świecie 50 m od bliklego w kierunku starego miasta. zamówiłem tam stolik i na pewno tam będę.

---------------------------------- cut

IV DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORYMI NA SCHIZOFRENIĘ
SCHIZOFRENIA – OTWÓRZCIE DRZWI

18 WRZEŚNIA 2005 - WARSZAWA


NOWY ŚWIAT
Honorowy patronat:

- p. Izabela Jaruga-Nowacka – Wiceprezes Rady Ministrów
- p. Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury
- p. Marek Balicki – Minister Zdrowia
- p. Mirosław Sawicki – Minister Edukacji Narodowej i Sportu
- p. Lech Kaczyński – Prezydent Miasta St. Warszawy
- p. Leszek S. Zieliński – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu Ds.Osób Niepełnosprawnych

11.00 –17.00 - Stoiska prezentujące prace pacjentów z kilkunastu ośrodków psychiatrycznych z terenu województwa.

11.30 – 16.00 - Zbieranie podpisów pod petycją społeczeństwa Warszawy na rzecz praw chorych psychicznie.

11.45- Kościół Św. Krzyża – msza w intencji chorych, recytacja wiersza.

12.30 – 15.00 - Punkt konsultacyjny w ramach akcji „Odnaleźć Siebie”.

12.30 – 18.00 - Wystawa prac pacjentów w sali XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego przy ul. Świętokrzyskiej 1.

13.00 – Przejście przez symboliczne drzwi na znak solidarności z osobami chorymi na schizofrenię, skrzyżowanie ul. Świętokrzyskiej i ul. Nowy Świat,

14.30 – Prezentacja programu psychoedukacyjnego (etapy powstawania psychozy) „NA KRAWĘDZI”, Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka,

16.00 – Kino Atlantic, pokaz filmu „ELLING” reż. P. Naes

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

zaproszenie do trójki

Postby zbyszek » Fri Sep 16, 2005 11:46 pm

w poniedziałek 19.9.2005 o godz 21:00 na temat schizofrenii dyskutować będzie klub trójki Polskiego Radia Programu III, odtworzona my zostać rozmowa z prof. Cechnickim, oraz wypowiedzi zwycięzców konkursu Fundacji Komunikacji Społecznej. ma także być obecna dr. Meder. do programu p.Mikołaj Lewicki z ww. Fundacji zaprosił także mnie. głównym tematem ma być problem "wykluczania" chorych ze społeczeństwa.

czy ktoś z państwa chciałby, żebym zwrócił na coś szczególną uwagę ? będę wdzieczny za wszelkie wskazówki i postaram się je uwzględnić wg. możliwości programu. hasłem jest "wykluczanie".

User avatar
Paweł
zaufany użytkownik
Posts: 25
Joined: Thu Sep 15, 2005 12:49 am

Postby Paweł » Sat Sep 17, 2005 8:14 pm

Jeżeli chodzi o Łódź to ta "impreza" odbędzie się o godź.12 przy pasażu Schilera na ul.Piotrkowskiej

User avatar
zbyszek
admin
Posts: 9098
Joined: Sun Feb 02, 2003 3:24 am
Status: informatyk
płeć: mężczyzna
Location: Warszawa

Postby zbyszek » Sun Sep 18, 2005 11:51 pm

p.Doc Joanna Meder, ks. Arkadiusz Nowak i p.Andrzej Warot zbierają podczas dni Solidarnoścli podpisy pod następującym listem otwartym main/list_otwarty.jpg

sheena
bywalec
Posts: 96
Joined: Wed Feb 25, 2004 2:45 am
Location: from industrial revolution

Postby sheena » Tue Sep 20, 2005 6:05 am

Podobno w tym tygodniu maja byc jakies drzwi otwarte w jakims szpitalu bodajze na ulicy na G... Zbyszek wiesz cos wiecej na ten temat?

[edit: aa ok juz doslzam do tego postu ^^ moze uda mi sie tam dotrzec w czwartek]

-------- uwaga administratora:
forum/viewtopic.php?t=491
I may be schizophrenic, but at least I have each other

genetyk

co innego

Postby genetyk » Fri Nov 03, 2006 9:37 pm

cyt:" Około jednej czwartej pacjentów szpitali psychiatrycznych stanowią chorzy na schizofrenię. Jednak znaczna większość chorych jest nieświadoma swoich objawów i nigdy nie trafia do psychiatry."


Return to “opieka medyczna i społeczna, praca, prawo”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot], Google [Bot] and 0 guests