renta

właściwa organizacja opieki nad chorymi
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
michal81
zarejestrowany użytkownik

Re: renta

Postby michal81 » Tue May 12, 2015 11:24 pm

witam wszystkich mam 34 lata od 3 lat jestem schizofrenikiem. Parę dni temu miałem komisje rentową, dostałem częściową niezdolność - 3 grupa na 1 rok.
Mam do Państwa pytanie odwoływać się czy nie, ja liczyłem na całkowitą niezdolność - 2 grupa. Jestem w szczęśliwej sytuacji, bo na lekach (5 mg olanzapiny) nie mam żadnych objawów wytwórczych - urojeń, omamów czy głosów. ze skutków ubocznych to anhedonia, depresja, tycie ( 88 kg przy 176 wzrostu), senność i zmęczenie. Dwa razy byłem w szpitalu psychiatrycznym z powodu urojeń :) . Jesienią chcę pójść do pracy w warunkach chronionych, jak myślicie czy mam szanse na 2 grupę czy nie, wiadomo 2 grupa to 300 zł więcej renty. Jeśli dostałbym tą 2 grupę, to czy ZUS jej nie zabierze z powodu pracy ? :shock:
pozdrawiam wszystkich

Anime
zaufany użytkownik
Gadu-Gadu: 45723214

Postby Anime » Tue May 12, 2015 11:34 pm

wiadomo 2 grupa to 300 zł więcej renty.
przy 3 grupie to nie ma renty z ZUSu
.

michal81

Postby michal81 » Tue May 12, 2015 11:45 pm

wydaje mi się, że przy 3 grupie jest renta
całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji - 1 grupa
całkowita niezdolność do pracy - 2 grupa
częściowa niezdolność do pracy -3 grupa

ja mam częściową niezdolność. :)

w krusie są tylko 2 grupy.
pozdrawiam wszystkich michał

Wspaniale
zaufany użytkownik

Postby Wspaniale » Tue May 12, 2015 11:56 pm

Tylko w przypadku renty socjalnej musi być minimum druga grupa (całkowita niezdolność do pracy), natomiast inwalidzka w oparciu o wypracowane lata to inna sprawa - tyle że jest niższe świadczenie przy trzeciej od tego przy drugiej grupie.

Ralf
zaufany użytkownik

Postby Ralf » Mon Jun 29, 2015 5:22 pm

Jest nowy wniosek do renty socjalnej. O wiele więcej pytań.

link:

http://www.zus.pl/pliki/formularze/renta_soc.pdf
"Żyjemy w świecie przyjemności pozbawionych radości"
"Nie widzę gwiazd, lecz muszę trwać"

wowo21975
zaufany użytkownik
Gadu-Gadu: 9697465

Postby wowo21975 » Sat Jul 18, 2015 6:44 pm

A ja Wam powiem że mam wyje.....e na rentę w PL. Mieszkam zagranicą tu pracuje i w razie pogorszenia zdrowia przechodzę na rentę tutaj. Nie muszę chyba pisać że wysokość renty, opieka szpitalna i domowa jest na nie porównywalnym poziomie względem polski.

schizo11
zaufany użytkownik

Postby schizo11 » Mon Jul 20, 2015 7:47 pm

Napisz w jakim kraju pracujesz? I czy ktoś gdyby z marszu pojechał tam z Polski to od razu dostanie jakiś socjal czy musi sobie zapracować. Radzisz tam sobie sam czy masz rodzinę?

Dodam jeszcze, że kiedyś słuchałem taki podcast z profesor psychiatrii z Warszawy, chyba audycja z polskiego radia i mówiła, że system rentowy w Polsce jest skostniały. Że jak ktoś raz dostanie rentę to na niej zwykle siedzi. Ale jak ktoś spróbuje podjąć pracę i po kilku latach idzie znów na rentę to już bardzo ciężko ją odzyskać. Ludzie nawet w sądzie mają problemy wygrać z ZUSem. Dlatego się boję.

Sprawa jest na tyle poważna, że nawet Rzecznik Spraw Obywatelskich nią się ma zająć!

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/badan ... 2nosprawne

Podobno w Polsce jest tak głupio właśnie. Może w innych krajach idziesz do pracy kiedy czujesz się lepiej i znowu na rentę kiedy czujesz się gorzej i znowu do pracy itd. Tak powinno być ale w Polsce tak nie jest podobno.

wowo21975
zaufany użytkownik

Postby wowo21975 » Mon Jul 20, 2015 8:10 pm

Mieszkam w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o socjal to teraz trzeba mieć przepracowane co najmniej pół roku bez przerw żeby cokolwiek dostać. W ostatnim czasie zaostrzają prawo i ma być tak że dopiero po czterech latach zamieszkania w Anglii cokolwiek może się należeć. Chodzi tu przede wszystkim o socjal, mieszkania socjalne itp. Ze względu na to że jest dużo emigrantów nie jest już lekko z pracą, jest przepełnienie. Ja już przebywam tutaj łącznie cztery lata, mam już mieszkanie i prawo do socjalu. Mam też zapewnioną opiekę ze względu na chorobę. Nie planuje już powrotu do kraju, ponieważ warunki w jakich żyje, leczenie, szpital i opieka jest na takim poziomie że w Polsce mógłbym sobie pomarzyć. Przede wszystkim zdrowie jest na pierwszym miejscu w moim przypadku i już to eliminuje powrót do kraju.Mam tutaj przyjaciół i brata, jednak mieszkam sam i ogarniam wszystko też sam, mam opiekuna, także mogę też liczyć na jego pomoc.Jeśli masz jakieś pytania lub ktokolwiek inny to pytajcie chętnie odpowiem. Pozdrawiam.

schizo11
zaufany użytkownik

Postby schizo11 » Mon Jul 20, 2015 9:22 pm

Tak się domyślałem właśnie. Wiem, że teraz powprowadzali ograniczenia bo ludzie przyjeżdżali tylko na socjal.
Ja uważam, że samemu ciężko mi było sobie poradzić, pół roku przepracować to jeszcze ale cztery lata to już lipa jak się jest chorym. Na plus u mnie jest to, że bardzo dobrze mówię po angielsku.

wowo21975
zaufany użytkownik

Postby wowo21975 » Mon Jul 20, 2015 9:30 pm

No niestety, najechało się cyganów, rumunów i innych nacji z gromadą dzieci i pierwsze kroki po zasiłki. Bardzo dobrze że rozmawiasz po angielsku, to dla Ciebie duży plus ale musi być też trochę zdrowia żeby móc przepracować te pół roku, zwłaszcza że praca może być fizyczna i nie lekka po 12 godzin. Ja tak pracowałem, dałem radę, jakoś się ustawiłem i już tu mieszkam, o powrocie nie ma mowy.

schizo11
zaufany użytkownik

Postby schizo11 » Wed Jul 22, 2015 8:04 pm

Czytałem na jednej stronie ale cholera już gdzieś zgubiłem adres.

Że podobno:
- prawie 50% rent jest przyznanych na stałe (pewnie te co kiedyś)
- 83% wniosków pierwszorazowych zostaje rozpatrzonych pozytywnie przez ZUS.

MI SIĘ W TO WIERZYĆ NIE CHCE.

Ludzie tak narzekają.... a gdzie indziej słyszałem, że 50% ludzi ze schizo jest tylko na rencie (druga połowa w większości bez pieniędzy).

A tu takie statystyki... może znajdę tą stronę w historii to podlinkuje.

//edit:
http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=1125

pawel534
zaufany użytkownik

Postby pawel534 » Sat Jul 25, 2015 8:52 pm

Ja z kolei liczyłem na częściową niezdolność do pracy a dostałem całkowitą ale liczyłem na 2 lata renty a dostałem na rok.

schizo11
zaufany użytkownik

Postby schizo11 » Mon Jul 27, 2015 6:52 pm

Dobre i to :) Z czasem dają na dłużej. Ja też miałem chyba 1 rok, kilka miesięcy, a potem 3 lata.

szrlatan
Status: leżenie na łóżku

Postby szrlatan » Tue Oct 20, 2015 2:46 pm

Czy jeszcze dają na stałe rentę?

lemro
zaufany użytkownik

Postby lemro » Tue Oct 20, 2015 2:55 pm

Tak dają na stałe ale to bardzo rzadko. Ja dostałem w tym roku na 5 lat a choruję od 1999 r.
Wystarczy tylko się uśmiechnąć, by ukryć zranioną duszę i nikt nawet nie zauważy, jak bardzo cierpisz....

Return to “opieka medyczna i społeczna, praca, prawo”