Boję się ubezwłasnowolnienia :(

właściwa organizacja opieki nad chorymi

Moderator: moderatorzy

Awatar użytkownika
Haley
zaufany użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: pn paź 29, 2012 12:22 pm

Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: Haley »

Boję się, że jak mi się znowu pogorszy to moja rodzina może pomyśleć, że niby ,,dla mojego dobra" trzeba mnie ubezwłasnowolnić. Mam 2 pytania:
1. Czy same urojenia mogą być powodem do ubezwłasnowolnienia czy jedynie wtedy jeśli pacjent jest groźny dla otoczenia ?
2. Czy ubezwłasnowolnienie jest na zawsze czy tylko na czas kryzysu ?
niewazne
zaufany użytkownik
Posty: 1417
Rejestracja: pn sie 16, 2010 3:15 pm

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: niewazne »

Proces ubezwlasnowolnienia trwalby bardzo dlugo. Zalezy czy jestes w stanie funkcjonowac samodzielnie, czy zagrazasz swojemu zyciu, jakie zachowania przejawiasz. Mysle, ze ubezwlasnowolnienie bardzo trudno uzyskac, sad musialby miec bardzo duzo powodow do takiego orzeczenia, dlatego nie martw sie na zapas.
Bo strach to nic innego jak zdradziecka odmowa pomocy ze strony rozumowania
Awatar użytkownika
Ralf
zaufany użytkownik
Posty: 11824
Rejestracja: sob maja 14, 2011 6:23 pm
płeć: mężczyzna

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: Ralf »

Do ubezwlasnowolnienia naprawde jest daleka droga...
"Żyjemy w świecie przyjemności pozbawionych radości"
"Nie widzę gwiazd, lecz muszę trwać"
małgosia
zarejestrowany użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: sob cze 08, 2013 10:33 am

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: małgosia »

Mój brat jest ubezwłasnowolniony. Dzisiaj dziękuje. Podpisał jakąś umowę i komornik chce zająćmu rentę. Wysłałam dokumenty, że jest ubezwłasnowolniony i mam nadzieję, że prawo będzie po jego stronie. To, że jest ubezwłasnowolniony ma służyć Jego ochronie a nie ograniczać Go. Dalej sam gospodaruje swoją rentą, bo nie chcemy skrzywdzić człowieka a chronić. Czasy, kiedy ubezwłasnowolniony był bez praw minęły. To, że mój brat jest ubezwłasnowolniony to jedyny sposób, żeby ochronić Go przed różnymi handlowcami, cwaniakami itp...
Awatar użytkownika
Wspaniale
zaufany użytkownik
Posty: 5581
Rejestracja: pt paź 26, 2012 6:59 pm

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: Wspaniale »

małgosia pisze:Mój brat jest ubezwłasnowolniony. Dzisiaj dziękuje. Podpisał jakąś umowę i komornik chce zająćmu rentę. Wysłałam dokumenty, że jest ubezwłasnowolniony i mam nadzieję, że prawo będzie po jego stronie. To, że jest ubezwłasnowolniony ma służyć Jego ochronie a nie ograniczać Go.
Jako ubezwłasnowolniona osoba nie odpowiada za swoje czyny (nie mają one mocy prawnej, tak jak umowa zawarta z dzieckiem, oczywiście mogą go spotkać inne reperkusje), natomiast odpowiedzialność, z tego co wiem, spoczywa, przynajmniej w jakiejś mierze, na prawnych opiekunach takiej osoby. Dlatego należy się zorientować u prawnika, czy nie przyjdzie tej osobie spłacać długu zaciągniętego przez pani brata. W Polsce nic nie jest oczywiste.
małgosia
zarejestrowany użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: sob cze 08, 2013 10:33 am

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: małgosia »

:-) to prawda, Polska to specyficzny kraj :-) mam nadzieję, że nie, bo skoro prawo nie zabrania osobie ubezwłasnowolnonej mieć dowodu to nie można wymagać od opiekuna, który ma 78 lat, że zna każdy krok osby będącej pod opieką. Ale na wszelki wypadek sprawdzę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wspaniale
zaufany użytkownik
Posty: 5581
Rejestracja: pt paź 26, 2012 6:59 pm

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: Wspaniale »

Przezorny - ubezpieczony, a przynajmniej mniej narażony na nieprzyjemności. Rzecz w machinie, która jeśli ruszy i wyda pewne postanowienia, wtedy trudno ją zatrzymać. Sąd wyda postanowienia w trybie niejawnym o zajęciu renty brata lub emerytury opiekuna, a komornik to będzie realizował. Wszystko w białych rękawiczkach. Korzystnego rozstrzygnięcia sprawy. Pozdrawiam.
małgosia
zarejestrowany użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: sob cze 08, 2013 10:33 am

Re: Boję się ubezwłasnowolnienia :(

Post autor: małgosia »

Proszę nie odbieraj mi wiary w prawo które ma nas chronić :P :P :P :P :P :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „opieka medyczna i społeczna, praca, prawo”