Rozbudowa możliwości forum? Współpłatność?

dział techniczny, tu proszę kierować pytania i uwagi do administratora i moderatorów
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
hvp2
zaufany użytkownik

Rozbudowa możliwości forum? Współpłatność?

Postby hvp2 » Tue Dec 20, 2016 10:08 am

Intensywnie się zastanawiam, czy byłoby dużym kosztem umożliwić użytkownikom evotu dodawania do postów plików graficznych, np. ograniczonych co wielkości w kilobajtach oraz w ilości pixeli. Wiem, że byłby to zapewnie większy koszt, ale z drugiej strony umieszczanie takich plików na zewnętrznych serwisach do hostingu plików graficznych sprawia, że te obrazki po pewnym czasie znikają, co niszczy integralność/logikę postów na evocie do których były te pliki podlinkowane.

Znam fora, których administratorzy umożliwili wysyłanie plików graficznych na swoje własne serwery (prawie na pewno płatne serwery wirtualne).

Gdyby to był istotnie duży koszt (wprowadzenie takiej opcji) to można byłoby pomyśleć o jakiejś formie dobrowolnej współpłatności użytkowników evota za hosting/domenę evot. Na wielu innych forach użytkownicy właśnie tak uczestniczą...

zbyszek
admin
Status: informatyk

Re: Rozbudowa możliwości forum? Współpłatność?

Postby zbyszek » Wed Dec 28, 2016 5:48 am

Nie, to nie kwestia kosztów. Pliki graficzne mogą być niebezpieczne i trochę się tego obawiałem umieszczania ich na moim serwerze. Nie jestem pewien, czy można wkleić do grafiki jakiś kod, który jest wykonywany na serwerze.

LukePatro
zarejestrowany użytkownik
Status: wesoły tancerz

Postby LukePatro » Wed Dec 28, 2016 6:12 am

A pamietam jak o tym pisałem na chacie co wyżej napisał Zbychu...to część użytkowników uznała mnie za wariata xD

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Wed Dec 28, 2016 8:07 am

Nie, to nie kwestia kosztów. Pliki graficzne mogą być niebezpieczne i trochę się tego obawiałem umieszczania ich na moim serwerze. Nie jestem pewien, czy można wkleić do grafiki jakiś kod, który jest wykonywany na serwerze.
Nie wiedziałem tego.

Jednak powątpiewam, czy taki kod mógłby się znaleść np. w zdjęciu z aparatu cyfrowego, skanie ze skanera czy nawet screenshocie. Innymi słowy w plikach tworzonych osobiście przez użytkowników.

Poza tym evot jest przecież na serwerze wirtualnym, a nie fizycznym, więc chyba wirusy i inne takie mają tu trudniej...

marchewkowy
bywalec

Postby marchewkowy » Thu Dec 29, 2016 1:57 am

Jeśli się tego obawiasz postaw dodatkowy lekki server w chroocie albo lepiej na maszynie wirtualnej.

JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Postby JagodowyWilkołak » Thu Dec 29, 2016 5:46 pm

Pliki graficzne mogą zawierać mniejszy obraz w obrazie, kwestia odpowiedniego algorytmu i rozproszenia pikseli w widzianym składających się na drugi obraz. Tak kiedyś były przesyłane informacje szpiegowskie.
Don't worry, be chory. :)

zbyszek
admin
Status: informatyk

Postby zbyszek » Thu Dec 29, 2016 8:51 pm

Całkiem możliwe, że to obecnie wcale nie jest niebezpieczne. Po prostu nie mam wystarczająco czasu, że by zajęć się tym problemem i rozstrzygnąć, stworzyć odpowiednia miejsce na serwerze, etc. Czeka na mnie wiele innych spraw, które wydają mi się ważniejsze.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Thu Dec 29, 2016 9:09 pm

W gruncie rzeczy dobrze, że evot w ogóle jest. :clap:

Bardo
moderator
moderator

Postby Bardo » Fri Dec 30, 2016 9:51 pm

Pliki graficzne mogą zawierać mniejszy obraz w obrazie, kwestia odpowiedniego algorytmu i rozproszenia pikseli w widzianym składających się na drugi obraz. Tak kiedyś były przesyłane informacje szpiegowskie.
Steganografia, napisałem kiedyś program ukrywający dane w plikach graficznych, można w nich ukryć nawet pliki wykonywalne. Ale możliwości ich odpalenia bez uprzedniego zdekodowania raczej nie ma, taki atak za pomocą hostingu grafiki jest praktycznie nierealny.

marchewkowy
bywalec

Postby marchewkowy » Fri Dec 30, 2016 10:12 pm

Steganografia, napisałem kiedyś program ukrywający dane w plikach graficznych, można w nich ukryć nawet pliki wykonywalne. Ale możliwości ich odpalenia bez uprzedniego zdekodowania raczej nie ma, taki atak za pomocą hostingu grafiki jest praktycznie nierealny.
Tak i nie, jeśli server w jakiś sposób by obrabiał zdjęcie, przy założeniu błędu w takim oprogramowaniu - teoretycznie było by to możliwe - praktycznie można pominąć taką ewentualność.

Bardziej bym się obawiał o PHP injection na forum niż o hackowanie go przy pomocy obrazków, z resztą kto by marnował czas na hackowanie forum? Masa innych ciekawszych portali by się znalazła.

Bardo
moderator
moderator

Postby Bardo » Fri Dec 30, 2016 10:15 pm

Tak, można pominąć bo w sumie ten błąd w oprogramowaniu musiałby zawierać algorytm odkodowania pliku z obrazka a to bez celowego działania jest astronomicznie nieprawdopodobne. Chyba że ktoś sam namieszałby na serwerze w tym celu, ale jeśli ktoś ma bezpośredni dostęp do serwera to są większe zmartwienia niż manipulacje plikami graficznymi ;)

marchewkowy
bywalec

Postby marchewkowy » Fri Dec 30, 2016 10:51 pm

Tak, można pominąć bo w sumie ten błąd w oprogramowaniu musiałby zawierać algorytm odkodowania pliku z obrazka a to bez celowego działania jest astronomicznie nieprawdopodobne. Chyba że ktoś sam namieszałby na serwerze w tym celu, ale jeśli ktoś ma bezpośredni dostęp do serwera to są większe zmartwienia niż manipulacje plikami graficznymi ;)
Wystarczy wyciek pamięci - zdarza się całkiem często - jednak potrzebna by była informacja o tym jakie opreracje są prowadzone na plikach i jakim oprogramowaniem. Nie musi nic rozkodowywać...

Robiąc takie coś bez modyfikacji obrazka, jedynie wymuszając przez nadawcę np. max rozmiar i wielkość ryzyko praktycznie nie istnieje. Z modyfikacjami na serwerze jest taka szansa - jednak kto by poświęcił wiele godzin pracy na to - tutaj nie ma informacji wartych takiego nakładu pracy...

Return to “o tym forum”