Moja mama słyszy głosy i ma omamy

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
mamuska
zaufany użytkownik

Re: Moja mama słyszy głosy i ma omamy

Postby mamuska » Mon Feb 17, 2014 11:47 pm

psychiatrzy zwykle uważają, że kobiety zapadają na schizofrenię w młodym wieku ...
to jestem zaskoczona, bo myslalam ze jest odwrotnie ze mezczyzni wczesniej, a kobiety pozniej.
Wiek zachorowalnosci jest miedzy 15-35 rokiem zycia.

phiongain
bywalec

Postby phiongain » Tue Feb 18, 2014 1:09 am

Paranoja, mam nadzieje, że Twój A. wyjdzie z tego stanu. I też może mnie ktoś nie lubić ale również z miłości "wpakowałam" swojego chłopaka do szpitala, dzięki temu teraz może w miarę normalnie żyć. Napisz, co nowego, oby się udało.

Joanna_s
zaufany użytkownik

Postby Joanna_s » Mon Feb 24, 2014 11:15 pm

psychiatrzy zwykle uważają, że kobiety zapadają na schizofrenię w młodym wieku ...
to jestem zaskoczona, bo myslalam ze jest odwrotnie ze mezczyzni wczesniej, a kobiety pozniej.
Wiek zachorowalnosci jest miedzy 15-35 rokiem zycia.
Mamuska, np. tutaj http://www.medscape.com/viewarticle/473295 piszą, że najwięcej zachorowań na schizofrenię wśród kobiet jest w wieku 25-30 lat (wśród mężczyzn najwięcej zachorowań jest w wieku 20-25 lat). 25-30 lat uważam za młody wiek. W wątku była natomiast mowa o osobie, która diagnozę dostała w wieku o wiele "dojrzalszym".

Wprawdzie w artykule, do którego podałam link, piszą też, że dość częste są zachorowania na schizofrenię wśród kobiet po 45 roku życia (tak późno zachorowanie zdarza się podobno 2 razy rzadziej wśród mężczyzn, co badacze łączą z "ochronną" rolą estrogenu u kobiet - obniżenie jego poziomu podobno powoduje wzrost podatności na psychozę), ale najczęściej taką diagnozę wystawia się znacznie młodszym kobietom. Jestem ciekawa, czy na forum jest jakaś osoba (niezależnie od płci), która psychozy dostała po raz pierwszy dopiero po 45 roku życia - podejrzewam jednak, że Polacy i (zwłaszcza) Polki w tej grupie wiekowej znacznie rzadziej korzystają z internetowych forów niż osoby w wieku 20-40 lat ...

mamuska
zaufany użytkownik

Postby mamuska » Tue Feb 25, 2014 1:23 am

J...
Last edited by mamuska on Fri Apr 08, 2016 12:31 am, edited 1 time in total.

Newt
zaufany użytkownik

Postby Newt » Wed Feb 26, 2014 12:48 pm

Typowy wiek pierwszego epizodu to okres pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, szerzej - pomiędzy okresem dojrzewania a 40 rokiem życia. U kobiet zwykle pierwszy epizod występuje nieco później niż u mężczyzn i jest to związane z neuroprotekcyjnym (ochraniającym mózg) działaniem żeńskich hormonów płciowych - estrogenów.
Czernikiewicz
Schizofrenia zazwyczaj rozwija się w późnomłodzieńczym albo wczesnodojrzałym okresie życia (16-25). Rzadko występuje po 35 roku życia, chociaż rejestruje się także znikomy procent choroby w wieku późniejszym (po 50 roku życia)
Mueser, Gingerich
Schizofrenia, która pojawia się po raz pierwszy w okresie pełnej dojrzałości lub starości, okazuje się nierzadko nawrotem. Przebyty w młodości epizod chorobowy mógł minąć niepostrzeżenie albo wyraźnie wiąże się ona z okresem przejściowym, zwłaszcza u kobiet, czy też z organicznym uszkodzeniem mózgu.
Kępiński

Najbardziej mnie zastanawia ta ochronna funkcja estrogenu, bo przecież leki przeciwpsychotyczne zwykle obniżają poziom estrogenu.
"My mommy always said there were no monsters. No real ones. But there are."

aneczkas6
zarejestrowany użytkownik

Postby aneczkas6 » Wed Oct 08, 2014 5:54 pm

Moja mama ma nawrót. Okazało się, że nie brała zastrzyków, leków, bo... jej się nie chciało. Znów widzi kościotrupy, słyszy głosy. Nie śpi po nocach, tylko szaleje, włącza telewizor na cały regulator. Mój ojciec nie może tego wytrzymać, prosi, by poszła do lekarza, a mama mówi, że nie ona jest chora tylko tata. Siostra próbowała namówić mamę, by poszła do psychiatry, odpowiedzią mamy była agresja słowna. Mama boi się wychodzić z domu, ma lęki, tata nie może pójść do sklepu, musi ją pilnować, raz poszedł na ogródek, to przybiegła do niego z atakiem histerii, że ma jej nie zostawiać, a za chwilę mówi do taty: ,,Jestem zdrowa, a jak ci się tu w mieszkaniu nie podoba to przeprowadź się do innej baby.'' Mama zawsze była trudną osobą, egocentryczną, dużym dzieckiem, wokół którego trzeba było chodzić na paluszkach, do dziś powtarza: ,,Mam prawo do tego, mam prawo do tamtego, ja, mnie, mi, moje, nie będę się leczyć, najwyżej umrę.'' Kompletnie jej nie interesuje, co myślą i czego chcą inne osoby, ani przed chorobą ją nie interesowało, ani w czasie choroby. Nie obchodzi jej to, że wnuczek chce ją odwiedzać i się z nią bawić. Lekarz mówi, że na siłę nie da się jej zawieźć do szpitala, podać leku, tylko dobrowolność wchodzi w grę albo zagrażanie sobie i rodzinie,no i tata ma związane ręce.

44
zaufany użytkownik

Postby 44 » Wed Oct 08, 2014 5:59 pm

Możecie sądownie zmusić mamę do leczenia, albo ubezwłasnowolnić.
Just remember that death is not the end. Heaven or hell? The choice is Yours.
"Żaden cudzołożnik, żaden kłamca, żaden bałwochwalca nie wejdzie do Królestwa Niebieskiego"-JAHSZUA (JEZUS CHRYSTUS)

amigo
zaufany użytkownik

Postby amigo » Wed Oct 08, 2014 6:37 pm

@up
Ale to juz tylko w naprawde ciezkich przypadkach, moze uda im sie namowic mame do leczenia.
Takie zmuszenie sadownie do leczenie to stres dla chorego i calej rodziny.Policja przyjezdza w asyscie karetki pogotowia i zabieraja, po co ma to przezywac.No chyba ze z mama juz jest bardzo zle to wtedy trzeba to bedzie zrobic.
Jutro kolejny dzien wiecej...

Return to “mój rodzic jest chory”