czy pieklo istnieje?

Moderator: Darius

Forum rules
W dyskusji na tematy religijne oraz duchowości, lecz nie związane ze schizofrenią proszę używać działu tematy dowolne -> filozofia.
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
schizek
zaufany użytkownik

czy pieklo istnieje?

Postby schizek » Wed Jul 12, 2017 8:10 pm

Biblia o pielke mowi kilka krotnie np.
Ewangelia wg św Mateusza 5,21-22
Ewangelia wg św Mateusza 5,27-30
Ewangelia wg św Mateusza 13,39-43
Ewangelia wg św Mateusza 13,49-51
Ewangelia wg św Mateusza 18,6-9
Ewangelia wg św Mateusza 25,41-46
Ewangelia wg św.Marka 9,42-48
Ewangelia wg św.Łukasza 12,4-5
Ewangelia wg św.Jana 5,28-29

ostatnimi czasy nie wierzylem w pieklo ale znow zacząłem czytac Pismo swiete (kiedys czytalem ale to bylo w psychozie albo w czasie co dochodzilem do siebie i wiele nie zapamietałem) i zacząłem sie zastanawiac nad pieklem jak ktos jest wierzacy w wierzy w Biblie to powinien wierzyc w pieklo

A wy jakie macie zdanie na temta piekla? wierzycie czy nie? jak nie to czemu?a jak tak to tez czemu? oprócz tego ze biblia tym mowi

Mi troche pieklo nie pasuje do miłosiernego Boga bo co za milosierny Ojciec by skazywal swoje dziecko za zle uczynki na wiecznie cierpienie? no ale sam jezus nauczal ze lepiej sobie oko wydlubac niz patrzec poządliwie na kobiete wiec...?

A moze macie wiedze co na temat piekla mowią inne religie? jak tak to zapodajcie jakies informacje

cezary123
zaufany użytkownik

Re: czy pieklo istnieje?

Postby cezary123 » Wed Jul 12, 2017 8:30 pm

Największym piekłem będzie to, jak okaże się że Bóg nie dał rady w ogóle zaistnieć. I co nasze biedne dusze zrobią, jak im ciała rozpadną się w proch a zmartwychwstanie przekracza możliwości obliczeniowe naszego przypadkowego wszechświatowego komputerka? Będą chciały a nie mogły istnieć przez cały czas trwania Wszechświata?!
:mrgreen:

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Wed Jul 12, 2017 8:33 pm

Bożżże, Absolucie, wymyśl coś, rusz się! :angelic-cyan:

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Wed Jul 12, 2017 8:35 pm

wiesz wtedy bedziemy po prostu spac po smierci, czy to takie zle?

Napewno lepsze niz wieczne katusze

kaznodzieja
zaufany użytkownik

Postby kaznodzieja » Wed Jul 12, 2017 10:33 pm

z całą pewnością nie musisz się bać piekła o jakim słyszałeś .
gdzieś na tym forum była dyskusja na ten temat.
Daniela 12;10 ,,, A niegodziwi działać będą niegodziwie i żaden z niegodziwych nie zrozumie, ale wnikliwi zrozumieją.

karuna
moderator
moderator
Gadu-Gadu: gie gie

Postby karuna » Wed Jul 12, 2017 10:36 pm

każdy ma podobno swoje własne

nie chcę trafić do piekła! Pókim człowiek póki czas.
nic.

kaznodzieja
zaufany użytkownik

Postby kaznodzieja » Wed Jul 12, 2017 10:43 pm

słowo ,,piekło,, występuje w biblii,,jest tłumaczeniem greckiego ,,gehenna,,pochodzi z hebrajskiego ,,ge hinnom,, oznaczało literalne miejsce pod Jerozolimą,było wysypiskiem śmieci i spalarnią nieczystości w czasach Jezusa. trafiały tam ciała przestępców,których nie uznawano za godnych pochowania w grobowcach pamięci,a także ciała martwych zwierząt i podsycano siarką by spłoneły. nie wrzucano tam żywych ludzi czy zwierząd by cierpiały męki,,,,,, piekło dla Jezusa i jego uczniów było symbolem wiecznej zagłady bez nadzieji na zmartwychwstanie. świadczy o tym chociażby werset z Mateusza 10;28 '''''' I nie bójcie się+ tych, którzy zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego,+ który może i duszę, i ciało zgładzić w piekle''''z tego fragmentu jasno wynika że do piekła może trafić ciało ,a więc piekło nie jest dziedziną duchową -tylko wysypiskiem śmieci pod Jerozolimą. a po drugie z tego fragmentu wnikliwy czytelnik może się dowiedzieć że duszę można zgładzić,czyli zabić. a śmiertelność duszy można potwierdzić wieloma wersetami z Biblii np.;jozuego 11;11 ,,,, I każdą duszę, która w nim była, wybili ostrzem miecza, wydając je na zagładę...Ezechiela 18;4 ,,dusza ,która grzeszy ta umrze,,,list Jakuba 5;20,,,,,
wiedzcie, że kto zawróci grzesznika z błędu+ jego drogi, ten wybawi jego duszę od śmierci,,,,,

rzymian 6;23 mówi ,,karą za grzech jest śmierć,,,,
Last edited by kaznodzieja on Wed Jul 12, 2017 10:49 pm, edited 1 time in total.
Daniela 12;10 ,,, A niegodziwi działać będą niegodziwie i żaden z niegodziwych nie zrozumie, ale wnikliwi zrozumieją.

kaznodzieja
zaufany użytkownik

Postby kaznodzieja » Wed Jul 12, 2017 10:45 pm

słowo ,,piekło,, występuje w biblii,,jest tłumaczeniem greckiego ,,gehenna,,pochodzi z hebrajskiego ,,ge hinnom,, oznaczało literalne miejsce pod Jerozolimą,było wysypiskiem śmieci i spalarnią nieczystości w czasach Jezusa. trafiały tam ciała przestępców,których nie uznawano za godnych pochowania w grobowcach pamięci,a także ciała martwych zwierząt i podsycano siarką by spłoneły. nie wrzucano tam żywych ludzi czy zwierząd by cierpiały męki,,,,,, piekło dla Jezusa i jego uczniów było symbolem wiecznej zagłady bez nadzieji na zmartwychwstanie. świadczy o tym chociażby werset z Mateusza 10;28 '''''' I nie bójcie się+ tych, którzy zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego,+ który może i duszę, i ciało zgładzić w piekle''''z tego fragmentu jasno wynika że do piekła może trafić ciało ,a więc piekło nie jest dziedziną duchową -tylko wysypiskiem śmieci pod Jerozolimą. a po drugie z tego fragmentu wnikliwy czytelnik może się dowiedzieć że duszę można zgładzić,czyli zabić. a śmiertelność duszy można potwierdzić wieloma wersetami z Biblii np.;jozuego 11;11 ,,,, I każdą duszę, która w nim była, wybili ostrzem miecza, wydając je na zagładę...Ezechiela 18;4 ,,dusza ,która grzeszy ta umrze,,,list Jakuba 5;20,,,,,
wiedzcie, że kto zawróci grzesznika z błędu+ jego drogi, ten wybawi jego duszę od śmierci,,,,,

rzymian 6;23 mówi ,,karą za grzech jest śmierć,,,,

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Thu Jul 13, 2017 12:06 am

wiesz wtedy bedziemy po prostu spac po smierci, czy to takie zle?

Napewno lepsze niz wieczne katusze
My śpimy a Bóg co?! :)
Trzeba się o Niego martwić najpierw. Nie myślmy tylko o sobie. Piekło miało być brakiem Boga. No a co, jeżeli właśnie tak się stało? Piekło, Niebo, to zjawiska ponadludzkie, metafizyczne i cierpienie Boga, który nie powstał, nieźle obrazuje ten powszechny nieodwracalny stan w zaświatach i na świecie obecnie. To ponadludzkie cierpienie, zapadanie się w studnię bez dna, w martwą materię od początku świata.

Niebo to przecież nie nasza przyjemność a sam Absolut żywy i wszechmogący, sens wszystkiego, życie wieczne w Nim.
Taka metafizyka.

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Thu Jul 13, 2017 7:50 pm

My śpimy a Bóg co?!
Trzeba się o Niego martwić najpierw.
uwazasz ze trzeba sie martwic o Boga? mozesz to uzasadnic?
cierpienie Boga, który nie powstał
a cos co nie powstalo moze cierpiec? na jakiej zasadzie tak uwazasz? jak np ciebie nie bylo 100 lat temu to z tego powodu cierpiales?

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Thu Jul 13, 2017 8:05 pm

a cos co nie powstalo moze cierpiec? na jakiej zasadzie tak uwazasz? jak np ciebie nie bylo 100 lat temu to z tego powodu cierpiales?
Tak, cierpiałem, bo nie miałem dostępu do rzeczywistości i samego siebie. A i świat był pozbawiony mnie, czyli całkiem ciekawego, świadomego podmiotu rozumnego. :)
Jeżeli ktoś nie wie, że nie istnieje, to chyba większego dramatu nie można mu przeznaczyć. Nieświadoma wieczna tragedia. Teraz przynajmniej będę wiedział, co stracę. A pewnie to i tak nie wszystko. Nie byłem wszystkim czym mogłem.
uwazasz ze trzeba sie martwic o Boga? mozesz to uzasadnic?
Najpierw zauważę, że istota potrafiąca z głębi piekieł wołać ze współczuciem o istnienie dla Boga, potępiona być nie będzie, nawet według doktryn katolickich. To raczej jest cierpienie czyśćcowe, z nieuchwytną nadzieją majaczącą gdzieś daleko.
Jeżeli jednak to wołanie pozostanie bez odzewu właśnie dlatego, że Bóg nie był w ogóle możliwy w ograniczającej go rzeczywistości?
Wtedy pozostaje nam samo wieczne zmartwienie, też nie do końca tożsame z piekłem religijnym.
Oczywiście możemy się nie martwić nieistnieniem swoim, naszych zmarłych i istot wyższych. Możemy cieszyć się tym, co pozostało.
Martwimy się o naszych zmarłych. W największej skali możemy martwić się o warunki istnienia/nieistnienia Absolutu.
Ale jednak wiara coś by chciała lepszego, coś ją korci. :)

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Thu Jul 13, 2017 8:24 pm

Tak, cierpiałem, bo nie miałem dostępu do rzeczywistości i samego siebie
czlowieku w jaki sposób cierpiałeś? przeciesz ciebie nie bylo, odczuwałes głód? nie bo nie mogłes byc glodny, odczuwałes bół fizyczny? nie bo twojego ciała nie było, odczuwałes udręke psychiczną? nie bo twojej psychiki nie bylo
świat był pozbawiony mnie, czyli całkiem ciekawego, świadomego podmiotu rozumnego. :)
i uwazsza sie swiat na tym cos by stracil jak wdalszym ciągu by ciebie nie bylo? np zrobiles cos zeby temu swiatu pomóc? odkryles jakąs rzecz dzieki której swiat poszeł by do przodu i mogły by sie bardziej rozwinąc? nie kompletnie nic nie robisz oprócz zycia na koszt panstwa albo rodziców i wegetujesz dzien po dniu wiec wydaje mi sie ze swiatu by bylo lżej bez ciebie no sorry
Teraz przynajmniej będę wiedział, co stracę
i czujesz sie z myslą ze cos stracisz lepiej? ja bym wolał nic nie tracic

Najpierw zauważę, że istota potrafiąca z głębi piekieł wołać ze współczuciem o istnienie dla Boga, potępiona być nie będzie, nawet według doktryn katolickich
ale jakiego piekla? byles tam? oprócz piekla jakie przezywamy na tym swiecie i gdzie albo kiedy tak kk nauczął ze dusza którza woła jak to napisałes o istnienie dla Boga nie bedzie cierpiec, w sumie to nie wiem jak ten cytat mam rozumiec "istota wola o istnienie dla Boga? mi sie wydaje ze chcesz wypowiadac sie bardzo yntelygentnie ale cos ci to nie wychodzi
że Bóg nie był w ogóle możliwy w ograniczającej go rzeczywistości?
tego tez nie roumiem

Wtedy pozostaje nam samo wieczne zmartwienie, też nie do końca tożsame z piekłem religijnym
cos mi sie wydaje ze chodzi ci o to ze bysmy sie zamartwiali tym ze Boga nie ma tak? sorki ale jak nie bedzie innego powodu dla którego bym mial cierpiec po smierci to w dupie mam Boga

Newt
zaufany użytkownik

Postby Newt » Thu Jul 13, 2017 8:29 pm

A wy jakie macie zdanie na temta piekla? wierzycie czy nie? jak nie to czemu?a jak tak to tez czemu?
Ja nie wierzę w piekło jako miejsce. Piekło jako stan umysłu, tak.
"My mommy always said there were no monsters. No real ones. But there are."

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Thu Jul 13, 2017 8:36 pm

Ja nie wierzę w piekło jako miejsce. Piekło jako stan umysłu, tak.
ciekawe

patrząc na to co teraz naucza kk przynajmniej ja to tak rozumiem czyli jak po smierci jest zycie to ja tez to rozumiem w ten sposób ze zostaje sama swiadomosc czyli cierpiał by nasz umysl ale jak biorąc pod uwage Biblie to ludzie zmartwychwstaną i wtedy dopiero bedą cierpiec

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Thu Jul 13, 2017 8:52 pm

czlowieku w jaki sposób cierpiałeś?
Umarły nie wie, że cierpi. Świat, w którym Bóg nie dał rady w ogóle zaistnieć, też siłą rzeczy nie odczuwa tego, co stracił. Mówisz właśnie z głębi takiego stanu. :)
nie kompletnie nic nie robisz oprócz zycia na koszt panstwa albo rodziców i wegetujesz dzien po dniu wiec wydaje mi sie ze swiatu by bylo lżej bez ciebie no sorry
Kto wegetuje to wegetuje. Na pewno nie ja. Mogę spokojnie liczyć na zazdrość świata nieistniejących. (Czego i Tobie życzę) :)
Nie.
Świat bez podmiotu poznającego jest tylko bezkształtną masą materii martwej, chaosem cząstek elementarnych. Swoje pretensje skieruj do Boga.
w sumie to nie wiem jak ten cytat mam rozumiec "istota wola o istnienie dla Boga?

To teraz przeczytaj te fragmenty mojego postu, które ominąłeś i nie zacytowałeś. Tam jest wyjaśnienie. Wołasz o istnienie swoich bliskich zmarłych, jeżeli są w piekle, gdzie rzeczywistość nie daje rady w ogóle zaistnieć czy Cię nie obchodzą?
cos mi sie wydaje ze chodzi ci o to ze bysmy sie zamartwiali tym ze Boga nie ma tak? sorki ale jak nie bedzie innego powodu dla którego bym mial cierpiec po smierci to w dupie mam Boga
Ale nie ma wyjścia. I tak musimy zmierzyć się z tą tajemnicą.
Jeżeli Bóg jest, to istota odrzucająca Go z różnych powodów cierpi w piekle. Istota martwiąca się, czy dał radę w ogóle zaistnieć będzie ocalona.
Jeżeli nie ma Absolutu robimy to tylko na Jego cześć. Efekt ziemski ten sam.

Return to “przeżycia religijne”