Czy powinienem szukać osób chorujących?

Moderator: Darius

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
cezary123
zaufany użytkownik

Czy powinienem szukać osób chorujących?

Postby cezary123 » Mon Aug 21, 2017 6:45 pm

Jestem tu od 2011 roku a nie wyjaśniłem dokładnie dlaczego. Sama diagnoza to za mało, zwłaszcza, że miałem tylko jeden epizod nie wiadomo czego. Może to było jakieś zaburzenie reaktywne i depresja ze względu na pewne złe przeżycia w tamtym okresie.
Po diagnozie znalazłem się w głupiej sytuacji. Uprzedzenia głównie w sprawach osobistych tak mi dopiekły, że postanowiłem poszukać osób mających podobne problemy. Okazało się, że jednak właśnie z tego powodu (wyalienowania) przechodziłem wtedy załamanie nerwowe. Wyszło to w rozmowie z psychologiem. Psycholog mówiła, żebym wracał do życia i nie szukał nikogo z chorujących i niestety nie posłuchałem.
Psycholog nie uważała szukania osób mających podobne problemy za coś złego. Po prostu prawdopodobnie zauważyła wymalowany na mojej twarzy dziwny sentyment w momencie wspominania o chorobach psychicznych i uznała to za niewłaściwe w mojej sytuacji. Stwierdziła, że to nie jest klub ani jakieś towarzyskie zgromadzenie. Ludzie wracają do życia i nikt nikogo nie szuka.
A ja tylko szukałem osób, które nie spłoszą się na wieść o tym, że chorowałem psychicznie.
Teraz powoli zaczynam rozumieć.
Człowiek przywiązuje się do swoich przeżyć, chorób, ułomności i potem widzi je bardzo subiektywnie na niewłaściwym miejscu w swoim życiu, uwzniośla je, traktuje jako nieodłączna część siebie, utożsamia się z tą łatką, oswaja ją, tymczasem w procesie rehabilitacji chodzi o uwolnienie się od nich.
W każdym razie każde doświadczenie czegoś uczy i widocznie potrzebowałem tego etapu, "poszukiwania siebie samego" w środowisku osób chorujących, żeby coś przerobić. Inaczej by mnie to męczyło ciągle.

Co o tym sądzicie? Warto czy nie warto?

cezary123
zaufany użytkownik

Re: Czy powinienem szukać osób chorujących?

Postby cezary123 » Mon Aug 21, 2017 6:50 pm

Zrzucić profesjonalnie diagnozę i wracać do życia, pewnie?

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Mon Aug 21, 2017 7:09 pm

Myślę że ani osoby tzw. chorujące nie są z samej definicji parszywe, ani też osoby, które w życiu u psychiatry nie były nie są jakimiś chodzącymi ideałami.

Uważam że trzeba patrzeć na konkretnego człowieka, tj. jaki on jest i co sobą reprezentuje, a nie na to, czy się leczy bądź leczył psychiatrycznie.

PS. A do życia wracać trzeba, gdyż to, co oferuje psychiatria jest dalece niesatysfakcjonujące!!!

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Mon Aug 21, 2017 10:35 pm

Uważam że trzeba patrzeć na konkretnego człowieka, tj. jaki on jest i co sobą reprezentuje, a nie na to, czy się leczy bądź leczył psychiatrycznie.
Właśnie dlatego musiałem to rozpracować u samego siebie. Odnaleźć swoją tożsamość i nie było innej drogi jak przez środowisko osób z diagnozami psychiatrycznymi.
Ten proces się jeszcze niestety u mnie nie zakończył. W sprawach osobistych nie da się. Nie jestem w stanie znieść siebie samego w roli męża, ojca, zięcia, członka rodziny dziewczyny, która z chorobami czy zaburzeniami psychicznymi nie miała nic wspólnego. Nie jestem w stanie nawet wyobrazić sobie takiego kroku. Spaliłbym się ze wstydu po kilku dniach życia z nimi albo wpadłbym w depresję.
Z drugiej strony szukanie partnerki chorującej też nie jest żadnym rozwiązaniem.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Mon Aug 21, 2017 11:11 pm

Ludzie tzw.chorujący są naprawdę bardzo różni, np. jedni egoistyczni/egocentryczni/narcystyczni a drudzy empatyczni i altruistyczni. Podobnie duża zmienność dotyczy też innych cech charakteru.

zdrowy
zaufany użytkownik

Postby zdrowy » Mon Aug 21, 2017 11:17 pm

Nie wiem ile masz lat, ale zostać samemu do śmierci? Ja nie zakładam takiego wyjścia. Wychodzę z założenia, że diagnoza to nie koniec życia ,ale ta łatka przypięta daję w kość... Sam jestem po jednym epizodzie. Wiesz, z moich obserwacji wynika, że młodsze pokolenia( te młodsze ode mnie) są bardziej tolerancyjne. Z drugiej strony trzeba dojrzeć do pewnych spraw. Sam przyznałem się 3 osobom na studiach że choruje. Pierwsza z nich po prostu to przyjęła do wiadomości. Druga stwierdziła, że jestem człowiek zagadka. A trzecia ? Trzecia stwierdziła, że słaby ze mnie pacjent z diagnozą F20 :lol: . Ludzie mają coś w sobie, że tworzą grupy, potem społeczeństwa itd. My też tutaj tworzymy jakąś tam grupę, społeczność. Zawsze tak było i będzie. Odpowiadając na Twoje pytanie: A po co? Źle Ci wśród zdrowych? Dla mnie czy zdrowy czy chory- bez różnicy... sam jestem zdrowy dopóki się nie przyznam, że choruje :D

Maniek1234
zaufany użytkownik
Status: trener interpersonalny
Gadu-Gadu: 560878

Postby Maniek1234 » Mon Aug 21, 2017 11:49 pm

wsrod chorych na schizofrenie czesto zdarzaja sie geniusze, zreszta sa rozne choroby depresja inwalidztwo nie mozna dzielic ludzi ze wzlegu na choroby to bez sensu
jestem urodzonym przywodca
"Kto nie wygra sam ze sobą, ten nie zwycięży nigdy"
bylem juz na piensku siedmiu piekiel ale teraz...chyba sie nawet nie spoce...

shadowman
bywalec

Postby shadowman » Tue Aug 22, 2017 12:03 am

wsrod chorych na schizofrenie czesto zdarzaja sie geniusze, zreszta sa rozne choroby depresja inwalidztwo nie mozna dzielic ludzi ze wzlegu na choroby to bez sensu
brawo, polać mu
Władza absolutna państwa będzie funkcją absolutnej swobody każdej jednostkowej woli.

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Tue Aug 22, 2017 10:19 am

wsrod chorych na schizofrenie czesto zdarzaja sie geniusze
ja jestem tego najlepszym przykladem :D

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Tue Aug 22, 2017 11:11 pm

Wychodzę z założenia, że diagnoza to nie koniec życia ,ale ta łatka przypięta daję w kość..
Ja ciągle jestem w chwili sprzed diagnozy i za wszelką cenę chcę zatrzymać tę sytuację. Dążę do rzeczy niemożliwej, do wydobycia tego siebie, którym byłem zanim wszystko się zepsuło, ale inaczej nie widzę sensu.
W sprawach osobistych jakość życia uratuje mi tylko ścisła dyskrecja, niezależnie od tego czy partnerka będzie z podobnym problemem czy nie.

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Tue Aug 22, 2017 11:15 pm

ale zostać samemu do śmierci?
Właśnie wtedy uderzyłaby mnie największa samotność i osamotnienie, gdybym był traktowany jak człowiek chorujący wżeniony w zdrowy klan.
Nie chcę takiej roli a samotność rozpraszać można na różne sposoby.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Tue Aug 22, 2017 11:45 pm

Ja ciągle jestem w chwili sprzed diagnozy i za wszelką cenę chcę zatrzymać tę sytuację. Dążę do rzeczy niemożliwej, do wydobycia tego siebie, którym byłem zanim wszystko się zepsuło, ale inaczej nie widzę sensu.
W sprawach osobistych jakość życia uratuje mi tylko ścisła dyskrecja, niezależnie od tego czy partnerka będzie z podobnym problemem czy nie.
1. zupełnie serio usiłujesz wrócić do samego siebie sprzed 6 lat :?:
Według mnie to jest normalne że ludzie z wiekiem się zmieniają :!:
Nie rzecz w tym by się nie zmieniać, ale rzecz w tym by zachować w sobie sens życia, fascynację życiem, jakąś "iskrę Bożą" :!:

2. Myślę, że o wielu rzeczach można opowiadać na bardzo wiele sposobów, sztuka cała, by sobie wypracować ten dla siebie optymalny, zgodny ze swoim wewnętrznym "Ja".

PS. Jakby Twoja partnerka była "z podobnymi problemami", a Ty wybrałbyś ze swojej strony 100% milczenie (o swojej przeszłości psychiatrycznej) to - według mnie - to jest dość niefajne rozwiązanie.

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Wed Aug 23, 2017 11:19 am

Nie rzecz w tym by się nie zmieniać, ale rzecz w tym by zachować w sobie sens życia, fascynację życiem, jakąś "iskrę Bożą"
Tak. Proszę, oto iskra Boża:
"(4): Mówcie małodusznym: "Bądźcie mężni! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg! Nadchodzi odpłata, Boża nagroda. On sam przybędzie i was wybawi". (5): Wtedy przejrzą oczy niewidomych, otworzą się uszy głuchych. (6): Wtedy kulawy wyskoczy jak jeleń, a język niemych przemówi radośnie. Wody wytrysną na pustyni i strumienie na suchym stepie". [Biblia Paulistów, Iz 35]
...a osoby psychicznie chore odnajdą siebie sprzed diagnozy jak gdyby nigdy nic :angelic-cyan:

Osoby, które po złamaniu nogi kilka miesięcy nie mogły na przykład spacerować po ulubionych miejscach, z jaką radością wracają tam później i cieszą się.
Chodzi mi o to, że męcząca dla mnie już jest taka moja niewyjaśniona sytuacja i zaszufladkowanie. Organizując sobie życie w ten sposób, jak gdybym nigdy nie był chory, ocalę tego, kim byłbym gdyby nie owa diagnoza. Przecież tu chodzi o rehabilitację. Przypomnę sobie wszystkie swoje marzenia, plany i tylko potrzebuję "wybaczyć" sobie swoją przeszłość. Pojawiła się u mnie blokada wtedy. Sam sobie wzbraniam pewne rzeczy.
PS. Jakby Twoja partnerka była "z podobnymi problemami", a Ty wybrałbyś ze swojej strony 100% milczenie (o swojej przeszłości psychiatrycznej) to - według mnie - to jest dość niefajne rozwiązanie.
To delikatna sprawa. Ale może i jej by to pomogło wrócić do siebie. Na pewno uniknęłaby niebezpieczeństw zniszczenia jej życia przez uprzedzenia, jeżeli mądrze by to rozegrała.
Zdaję sobie sprawę, że trudno znaleźć osobę z historią na tyle podobną do mojej, że można powiedzieć, że ma podobny problem.
Albo lżej to przeszła, nie kojarzy siebie już w tej sytuacji i nic nie zrozumie albo ciężej i nadal choruje. Tak samo z rozliczeniem się z tego i rehabilitacją. Nie każda podążała w tym samym kierunku co ja.
Ale zostawmy partnerkę na razie w spokoju. Nie szukam nikogo obecnie. (pogadamy jak będę miał 5 tysięcy miesięcznie, a żeby to mieć, to nie mogę się męczyć z tym moim alternatywnym chorym losem, który sam się napędza. Trzeba to rozpracować).

m1000
zarejestrowany użytkownik
Status: brak

Postby m1000 » Thu Aug 24, 2017 6:10 pm

jak komuś naprawdę zależy na kimś to nieważne jest, że ta osoba jest chora :dance: . Mimo wszystko marzę żeby wyzdrowieć. Coś wyczuwam, że to będzie ciężka droga, ale ważne żeby kiedyś wyzdrowieć. Ja nie umiem być w związku. Choroba zabiła we mnie tą umiejętność. Jeden chory to geniusz, choroba nie ma znaczenia, ale wydaje mi się, że wszystkie chore osoby są nieprzystosowane do życia, nie wiem czemu np. zachorowaliście, dziewczyny chorują przez facetów podobno głównie, a mężczyźni nie wiem. Ta choroba jest dziwna. Czemu mnie uważa lekarz za chorą skoro nie latam za facetami, modlę się, nie piję, nie imprezuje, uczę się nonstop itd itd. i co ja jestem chora jakaś? bezsensuuuuuuuuuu

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Thu Aug 24, 2017 11:55 pm

Każdy powinien sam zastanowić się, dlaczego szuka osób chorujących.

Return to “nasze środowisko”