Czy chory psychicznie może być wolontariuszem.

Moderator: Darius

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
Chłopiec Papuśny
zaufany użytkownik
Gadu-Gadu: 46660127

Czy chory psychicznie może być wolontariuszem.

Postby Chłopiec Papuśny » Thu Jun 15, 2017 1:08 pm

Czy zaświadczenie o tym że można być wolontariuszem ma sens? Czy będąc w wolontariacie ukrywaliście swoją chorobę. Czy osoby chore psychicznie są z góry skazane na zakaz wolontariatu? Czy w ogóle osoba np. chora na schizofrenię może być w świetle prawa wolontariuszem?

Ode mnie ostatnio zażądano takiego zaświadczenia. Dobrze, że systemy w Polsce są różne i nie są z sobą powiązane. Tak pewnie by wyskoczyła "moja schizofrenia". I co wtedy...? Jestem skazany na banicję, bo zachorowałem na schizofrenię i nie mogę być wolontariuszem? To jest dyskryminacja.
Per aspera ad astra
Przez cierpienie do gwiazd

hvp2
zaufany użytkownik

Re: Czy chory psychicznie może być wolontariuszem.

Postby hvp2 » Thu Jun 15, 2017 2:50 pm

Powątpiewam, czy jakiś psychiatra, pomijając zupełnie skrajne stany osoby chorej, by takiego zaświadczenia odmówił. Typowy psychiatra by się chyba raczej ucieszył, że jego pacjentowi coś się chce robić, zwłaszcza we współpracy z innymi ludźmi...

Tup
zaufany użytkownik

Postby Tup » Thu Jun 15, 2017 3:23 pm

Moja była terapeutka mówiła,że taka osoba nie może być opiekunem osoby niepełnosprawnej,to tak jakby wuefista nie miał ręki i był nauczycielem.Tak więc to nie jest takie oczywiste z tym zaświadczeniem.

Chłopiec Papuśny
zaufany użytkownik

Postby Chłopiec Papuśny » Thu Jun 15, 2017 3:47 pm

Właśnie gdzie jest początek, a gdzie koniec. Jaka choroba dyskwalifikuje. Mi się wydaje że to zależy od opinii społeczeństwa.
Per aspera ad astra

Tup
zaufany użytkownik

Postby Tup » Thu Jun 15, 2017 3:54 pm

Tu raczej chodzi bardziej o instytucje.One potrafią człowiekowi bardzo utrudnić życie.Opinie społeczeństwa inną drogą,na pewno nie pomagają,w większości trzeb ukrywać chorobę by robić pewne rzeczy.

Chłopiec Papuśny
zaufany użytkownik

Postby Chłopiec Papuśny » Thu Jun 15, 2017 5:53 pm

Na ile to jest "niezgodne z prawem"... Na ile ukrywanie choroby powoduje problemy. Bo zatajenie informacji jest karalne. To bez sensu. Żeby pomagać chorym muszę być zdrowy, a chory muszę mieć papiery ...
Per aspera ad astra

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Thu Jun 15, 2017 6:25 pm

Moja była terapeutka mówiła,że taka osoba nie może być opiekunem osoby niepełnosprawnej,to tak jakby wuefista nie miał ręki i był nauczycielem.Tak więc to nie jest takie oczywiste z tym zaświadczeniem.
To nie jest dobry przykład z tym wuefistą, bo człowiek bez ręki nie ma tej ręki cały czas, a osoba chora na schizofrenię przez większość czasu swojego życia na ogół zachowuje się i czuje zupełnie normalnie, czasem wręcz dużo normalniej i spokojniej niż ludzie tzw. zdrowi.

cremik1
zaufany użytkownik

Postby cremik1 » Thu Jun 15, 2017 7:21 pm

Ja byłem na strzelnicy i strzelałem ostrą amunicją do tarczy dodam że byłem z mamą która już na wstępie powiedziała instruktorowi że "syn jest chory na schizofrenię". Zdenerwowałem się tym żę wszystkim mówi że jestem chory ale tłumaczyła się że instruktor na strzelnicy musi się przygotować na nietypową sytuację ze strony chorego psychicznie strzelającego ostrą amunicją. Tak samo będąc wolontariuszem jest się odpowiedzialnym za ludzi i trzeba reagować w stresowych sytuacjach i niewiadomo co się może wydarzyć gdy chory opiekuje się innymi ludźmi , oni chcą być kryci gdy zdarzy się wypadek lub coś innego.

Eryk84
bywalec

Postby Eryk84 » Thu Jun 15, 2017 9:27 pm

chory może nawet być pracownikiem, jeśli go to nie nadwyręża intelektualnie

Chłopiec Papuśny
zaufany użytkownik

Postby Chłopiec Papuśny » Fri Jun 16, 2017 11:43 am

Może czemu nie. Problem nie w tym tylko w prawie, czy w opinii innych. Musiałem skłamać by być wolontariuszem. Ile jeszcze. To tak jak komuś powiedzieć, że nie może mieć żony. I bądź tu mądry i pisz wiersze.
Wolontariat to super odskocznia dla chorych, mogą być przez to w środowisku, być na co dzień z ludźmi, a to im się odbiera. W prawie polskim, w kodeksie cywilnym występuje artykuł o zakazie małżeństw ddla osób chorych psychicznie. A wolontariat?
Per aspera ad astra

tomsoul
zaufany użytkownik

Postby tomsoul » Wed Jun 28, 2017 10:17 pm

Prosze bardzo:

http://www.centerko.org/

Łódzkie centrum wolontariatu gdzie co najmniej połowa osób jest chorująca psychicznie. Można? Można.

Return to “nasze środowisko”