czy/kiedy ideologie mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych

Moderator: Darius

Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Status: webmaster

czy/kiedy ideologie mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych

Post autor: zbyszek » sob lis 01, 2014 9:53 am

Czy i kiedy ideologie mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych w postrzeganiu świata ?

Witam, otwieram ten dział na próbę. Przesuwać do niego będę wątki dotyczące ideologii, która skłania się do zakłóceń chorobowych. Z pewnością należą tu niektóre aspekty komunizmu, rasizmu, ideologii pieniądza, lecz także ideologii chrześcijańskich, lub mahometańskich. Przykładowo terroryzm może wynikać ze zdrowej złości, a ta z kolei może mieć niezdrowe pomysły na świat u podstaw. Należą do tego działu wszystkie psychopatologie chrześcijańskie, nie tylko te dotyczące seksualności, lecz urojeniowej wiary w duchy, zwidy i cuda, etc. Więc chyba temat jest wart dyskusji. Zapraszam.

Matt
moderator
moderator

Re: czy/kiedy ideologie mogą prowadzić do zaburzeń psychiczn

Post autor: Matt » sob lis 01, 2014 11:19 am

Ideologia chrześcijańska w obecnych czasach jest dość pokojowo nastawiona gdy porównamy ją chociażby z w wiarą Islamską wiec trochę się poprawiło :)
A co do sytemu to wydaje mi się ze obecnie czy to na zachodzie czy na wschodzie tak na prawdę panuje socjalizm w różnych jego odmianach.
Kiedyś spotkałem się z takim określeniem że komunizm człowieka wykańczał fizycznie natomiast system zachodni ( demokracja liberalna) wykrada człowiekowi duszę. I trochę prawdy w tym jest.
Pewnie obecny system czyli tak zwany wyścig szczurów przyczynił się już do nie jednej depresji, załamań nerwowych czy nawet samobójstw gdzie ludzie nie wytrzymywali presji środowiska bo np. byli bardziej wrażliwymi osobami.

http://www.youtube.com/watch?v=E-yBT8QzryU
W całym chaosie jest kosmos
w całym nie porządku sekretny porządek.

Awatar użytkownika
zbyszek
admin

Post autor: zbyszek » sob lis 01, 2014 11:26 am

Matt pisze:... komunizm człowieka wykańczał fizycznie natomiast system zachodni ( demokracja liberalna) wykrada człowiekowi duszę. ...
No, chyba nie do końca się zgodzę: Baris Pilniak w książce "Maszyny i wilki" opisującej pierwszy okres komuny w Rosji:
- Masza, kocham Cie, pobierzmy się
- Nie mogę kocham innego
- Kogo ?
- Ja kocham partię !

To nie system Zachodni odsysa środki materialne ze slumsów, etc. A dusza ? No wiesz ! - Kto ją ma ten ma. Ja się wypieram.

Matt
moderator
moderator

Post autor: Matt » sob lis 01, 2014 11:51 am

Z tym "wykradaniem duszy" to chodziło mi bardziej o stan moralny i psychiczny człowieka żyjącego w komunizmie czy w demokracji.
Chodziło dokładnie mi o to że pomimo iż mamy demokracje i wolność to tak na prawdę ludzie żyją pod pewną "presją sukcesu" narzucaną właśnie przez ten system.
Co może prowadzić do zdemoralizowania człowieka.
W całym chaosie jest kosmos
w całym nie porządku sekretny porządek.

Awatar użytkownika
zbyszek
admin

Post autor: zbyszek » sob lis 01, 2014 12:06 pm

Tak, stan moralny mam ! Bardzo trudno mi się kłócić co bardziej demoralizuje: społeczeństwo konsumpcyjne, gułagi czy podwójna moralność chrześcijan.

Awatar użytkownika
karuna
zaufany użytkownik
Gadu-Gadu: 100%

Post autor: karuna » sob lis 01, 2014 12:11 pm

Matt pisze:Ideologia chrześcijańska w obecnych czasach jest dość pokojowo nastawiona gdy porównamy ją chociażby z w wiarą Islamską wiec trochę się poprawiło :)
Tu się stanowczo nie zgodzę. Patologie się wszędzie prawie zdarzają. Islam dzieli się na niejedną tradycję. Terrorystów, których pewnie masz na myśli, nic nie łączy z Islamem pokojowym. To, że widać ekstremistów to nie znaczy, że wszyscy tacy muszą być. Przykładowo Sufici, medytują by bardziej współczuć innym.
nie ma powodów do zmartwień
sami stwarzamy sobie problemy

Awatar użytkownika
karuna
zaufany użytkownik
Gadu-Gadu: 100%

Post autor: karuna » sob lis 01, 2014 12:15 pm

zbyszek pisze:Czy i kiedy ideologie mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych w postrzeganiu świata ?
Myślę, kiedy ranią one człowieka w sposób bezpośredni. Ranią jego uczucia, rozrywają wieź z dobrocią innych ludzi. Niektórzy pałają gniewem, zemstą, inni siedzą w smutku cicho. Inni podatni mogą zachorować. Życie to nie szklarnia.
nie ma powodów do zmartwień
sami stwarzamy sobie problemy

Orzeł

Post autor: Orzeł » ndz lis 02, 2014 3:18 pm

Dział pod tytułem kwarantanna idei.

Awatar użytkownika
JudasHonor
moderator
moderator

Post autor: JudasHonor » pt gru 05, 2014 9:04 pm

Jeśli chodzi o religie, to myślę, że nieuczciwe jest by określać ją po zachowaniu garstki ekstremistów, psychopatów, terrorystów itp. Jest na tym świecie mnóstwo niesprawiedliwości, które wywołują silne frustracje i determinują ludzi do określonych, często ekstremalnych czynów. Wtedy oni, jako ci pokrzywdzeni, powołują się na religie, Boga, jakoby rzekomo mieli prawo do zemsty, zabijania, przemocy, itp. A tak na prawdę, żadna szanowana, rozwinięta religia, (choćby Islam) nie daje przyzwolenia za przemoc, a zwłaszcza kierowaną w niewinne osoby.

Dobrym przykładem szerokiego wykorzystywania religii do własnych niecnych ambicji, mamy na przykładzie nowo powstającego państwa ISIS (de facto Isis to pogańska bogini płodności, ze starożytnego Egiptu). Bandytom z bliskiego wschodu, wydaje się, że wystarczy to, że są Arabami, by uznać wszelkie ich czyny za religijno-etycznie usprawiedliwione. Tak czy siak, widzimy, jak to kolejny raz, religia jest narzędziem w rękach niecnych ludzi.
Kolejny dzień pełen nowych możliwości.

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik
Status: aktor pisarz poeta. ostatnio mnie wystawiali na brodwayu

Post autor: spodsztancy » pt gru 05, 2014 9:34 pm

Zbyszku, że też w ogóle z Twoim doświadczeniem, pytasz. Wszystko może prowadzić do zaburzeń psychicznych, bo te są - kolokwialnie mówiąc - odstępstwem od normy, jej nagięciem, wypadnięciem poza, a - ujmując akademicko - z.p. to nie problem jakościowy tylko ilościowy.

Taki jestem mądry tutaj że uhuhu ;)
całuj rękę której nie możesz uciąć

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pt gru 05, 2014 9:46 pm

Aha, Zbyszku. Ty piszesz "ideologie" o religii (w sumie po części słusznie) ... Sorry nie doczytałem. Moim zdaniem te wszystkie nawroty religijne w nawrotach psychozy, można przynajmniej po części wyjaśnić:
- raz: Jezusem Chrystusem, który cierpiał, a nie zawinił. Podobnie może się czuć osoba w psychozie. Raz, że jaskrawo widzi te wszystkie dziwne mniej lub bardziej, a czasem okrutne rzeczy, a dwa, że może się czuć, podobnie jak Jezus Chrystus podobnie, niewinnie, umęczona.
- dwa: tym, że religie, i chyba wszelkie, mają tendencję do dzielenia na absolutne dobro i absolutne zło. Świat psychotyczny wcale nie jest szary - jest właśnie zajepiście czarno-biały i poważny.

Awatar użytkownika
JudasHonor
moderator
moderator

Post autor: JudasHonor » pt gru 05, 2014 9:59 pm

W psychozie właśnie zaciera się granica między dobrem a złem. Ludzie chorzy psychicznie mogą mieć problem w racjonalnym postrzeganiu świata. Dlatego, na przykład, czasem nie mogą ponosić odpowiedzialności za swoje czyny, gdyż nie byli w pełni świadomi wyboru i konsekwencji. Ta umowna granica między białym a czarnym zostaje czasem u nich zatarta.
Kolejny dzień pełen nowych możliwości.

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pt gru 05, 2014 11:10 pm

Nie chcę upraszczać spraw złożonych, wszak mówimy o szaleństwie, ale ...

JudasHonor pisze:Ta umowna granica między białym a czarnym zostaje czasem u nich zatarta.
... dlaczego tak często wydaje się osobom być posłańcem bożym, postacią religijną. A czasem Bogiem i szatanem jednocześnie? ;)

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik

Post autor: hvp2 » sob gru 06, 2014 9:48 am

przegłosowany pisze:... dlaczego tak często wydaje się osobom być posłańcem bożym, postacią religijną. A czasem Bogiem i szatanem jednocześnie? ;)
Jak już się komuś aż tak p.opierdoli w głowie to jedynym wyjściem są leki dożywotnio.

Ale ja myślę, że piszesz tu o sytuacji hipotetycznej, w swoim gawędziarskim i luźnym stylu. Po prostu nie wierzę, by aż tak ekstremalne sytuacje odbywały się w głowie jednego chorego.

Orzeł

Post autor: Orzeł » sob gru 06, 2014 11:45 am

Na pewno wszystkie teorie spiskowe nie są zdrowe, i im powinien być dedykowany ten dział.

Wróć do „psychopatologie ideowe”