Kupno mieszkania na kredyt

Tu można umieszczać także odnośniki do swoich ofert na innych serwisach, np. allegro.pl lub tablica.pl
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
typasek
zaufany użytkownik

Kupno mieszkania na kredyt

Postby typasek » Sun Feb 12, 2017 9:51 pm

Hej.
Mam w planach kupno mieszkania na kredyt.
1/ co sądzicie o dopłacie z MDM? Teraz została ostatnia szansa na zapisy na dopłatę, którą otrzymuje się w 2018 roku. W 2018 roku jest koniec tego programu, więc nikt już się nie załapie - ostatnia szansa będzie w grudniu tego roku.
2/ odkładanie na wkład własny z oszczędności - ile lat byście odkładali, zanim zdecydowalibyście sie na kredyt?
3/ jaki % ceny mieszkania chcielibyscie opłacic z wlasnych środków a ile sfinansować kredytem?
Ja narazie do końca roku planuję odkładać po 500-1000zł miesiecznie na rachunek oszczędnościowy - to tylko 1% oprocentowania i to zmiennego w każdym miesiącu, ale zawsze coś.
Do listopada, powinnam odłożyć jakieś...5-10 tysiecy. W sam raz na opłacenie opłat bankowych związanych z wzięciem kredytu...chociaz nie wiem dokładnie - moze za mało? Poza tym, jesli kupie nowe mieszkanie to trzeba bedzie wydac jeszcze jakies minimum 12-15 tysiecy na doprowadzenie go do stanu używalnosci...wiec moze nie ma co sie ludzic, ze sie załapie na ostatnia dopłate z MDM?
Co byście mi radzili?

Tup
zaufany użytkownik

Re: Kupno mieszkania na kredyt

Postby Tup » Sun Feb 12, 2017 10:17 pm

Ja skończy się program MDM to może coś innego wymyślą?Muszę to obgadać z siostrą lub bratem.

Piotr_83
bywalec

Postby Piotr_83 » Sun Feb 12, 2017 10:30 pm

Ja myślę, że dla samotnej osoby albo młodego małżeństwa lepiej ekonomicznie kupić kawalerkę albo max 2 pokojowe mieszkanie, do remontu. Nie nowo budowane ale w kamienicy, albo wielkiej płycie.
Będzie dużo tańsze niż np. nowe 60m2... więc szybciej będzie można spłacić kredyt i się uwolnić od psychologicznej więzi kredytu. W małżeństwie, jak będzie potrzebne większe mieszkanie to zawsze można kupić nowe a stare wynająć jako dodatkowe źródło dochodu.
Zalety takiego starego do remontu, że zmieniając instalacje elektryczną, wod-kan-co, zaadaptujemy mieszkanko tak jak nam pasuje, w mieszkanku w kamienicy, gdzie jest komin do pieca na węgiel można kominek wybudować, palić drewnem...
Wady starego, w kamienicy takie, że dostajemy różnych sąsiadów gratis, rumunów, żuli itp. a nowe budowana ne nowym osiedlu posiada pakiet nowych lokatorów, którzy muszą mieć określoną zdolność kredytową albo gotówkę, więc powinni inny poziom mentalności reprezentować niż standardowy kibol :)

MDM zakłada chyba kupno mieszkania w nowej inwestycji, ale mogę się w tej kwestii mylić i dopłaty 5-15% do kredytu na mieszkanie, ale i tak bankowi oddaje się średnio równowartość drugiego mieszkania przy kredycie na 30 lat, więc efektywniejsza wydaje mi się optymalizacja kosztów poprzez kupno mniejszego mieszkania...Zawsze z MDM można przy okazji skorzystać, ale nie ustalać ram czasowych kupna mieszkania jako priorytet dla samego skorzystania z tego programu.
Last edited by Piotr_83 on Sun Feb 12, 2017 10:45 pm, edited 1 time in total.

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Sun Feb 12, 2017 10:37 pm

Wiesz w dzisiejszysz czasach kibole to sa porzadni ludzie

Mam na mysli nie pija nie cpaja i cwicza na silce i sztuki walki zeby sie lepiej napie.dalac z kibolami z innych klubow

No moze sa troszku agresywni ale to kazdemu sie zdaza

Sorki ze odbilem od tematu kontynujcie doradzanie typaskowi

Ja sie nie bede wypowiadal bo ona moje zdanie zna

Albo cos mi przyszlo na mysl, a jak bys sie postarala o mieszkanie komunalne?

lng
zaufany użytkownik

Postby lng » Sun Feb 12, 2017 10:46 pm

Lepiej w ziemie zainwestować i poczekac aż zdrozeje i wtedy sprzedać i kupić jakieś mieszkanie. Kiedyś był skok cen mieszkań o 100-200% (2005-2006 jakoś tak), z ziemią bedzie zawsze dobry interes bo ludzi za dużo na świecie.

Piotr_83
bywalec

Postby Piotr_83 » Sun Feb 12, 2017 10:49 pm

No to na kiboli taki sposób, żeby sobie znaleźć męża który chodzi na siłkę z kibolami :) po pracy (w korporacji) :P :P
Last edited by Piotr_83 on Sun Feb 12, 2017 10:50 pm, edited 1 time in total.

Gehenna
zaufany użytkownik

Postby Gehenna » Sun Feb 12, 2017 10:50 pm

Wady starego, w kamienicy takie, że dostajemy różnych sąsiadów gratis, rumunów, żuli itp. a nowe budowana ne nowym osiedlu posiada pakiet nowych lokatorów, którzy muszą mieć określoną zdolność kredytową albo gotówkę, więc powinni inny poziom mentalności reprezentować niż standardowy kibol :)
Mieszkam w kamienicy, nie mam zdolności kredytowej, bardziej prawdopodobne, że skończę na ulicy niż kupię kiedyś własne mieszkanie.
Uważasz mnie w związku z tym za osobę jakiejś innej kategorii? Z "innym" poziomem mentalności??

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Sun Feb 12, 2017 10:51 pm

No ja taki bede :D

typasek
zaufany użytkownik

Postby typasek » Sun Feb 12, 2017 10:52 pm

@Schizek: Krakusy nie chcą meldować u siebie, nawet jak sie u nich wynajmuje. Taka prawda. Wiec komulalne mi nie przysługuje, bo musiałabym miec zameldowanie na terenie gminy Kraków.
@Piotr_83: no ja mysle o jednopokojowym z osobną kuchnią albo takim, ze jest jeden pokój z aneksem kuchennym a drugi jako sypialnia.
Samego jednego pokoju z aneksem kuchennym nie chce. Wolałabym juz do usranej śmierci żyć na wynajmie ;)
Ale ceny takich mieszkan w Krakowie to jakies 180 tysiecy... czyli po odłożeniu 60 tysiecy w gotówce wziełabym kredyt w wieku 40 lat na 15 -18 lat z ratą jakies 1300zł miesiecznie. Razem z opłatami za media i czynszem to wychodzi jakies 1800zł miesiecznie,zakładajac ze opłaty są niskie. Czyli musiałabym zarabiac jakies 2800 na reke zeby wyzyc...narazie na taki wydaatek mnie nie stac, bo tyle nie zarabiam.

Piotr_83
bywalec

Postby Piotr_83 » Sun Feb 12, 2017 11:02 pm

Nie chciałem Cię Gehenna urazić w żaden sposób,
Piszę to może za bardzo stereotypowo, mając własne doświadczenia z sąsiadami, mieszkam w bloku z "wielkiej płyty".

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Sun Feb 12, 2017 11:04 pm

A jak bys sie zameldowala u siostry i bys sie starala o mieszkanie komunalne w kato, oczywiscie moglas by mieszkac dalej w krakowie i pracowac a jak bys dostala mieszkanie w katowicach to bys sie wtedy przeprowadzila

typasek
zaufany użytkownik

Postby typasek » Sun Feb 12, 2017 11:05 pm

odpada. siostra tez wynajmuje. Poza tym oni podobno (ona z chłopakiem) myślą o wyjeździe zagranice.... wiec zostałabym na Śląsku sama. To juz wole Kraków, tu niedaleko mam rodzine i w Kraku znajomych

schizek
zaufany użytkownik

Postby schizek » Sun Feb 12, 2017 11:10 pm

Aha to jak na cos wpadne to dam znac

Piotr_83
bywalec

Postby Piotr_83 » Sun Feb 12, 2017 11:19 pm

Jak się poszuka to myślę, że się tańsze znajdzie...nie koniecznie w Krakowie. Na otodom.pl jest mapka z cenami na terenie Polski. Ewentualnie TBS. Mi bardziej chodzi ogólnie o nie fixowanie się na kredycie na 20-30 lat, życie płynie nikt nie wie co będzie wtedy robił... Może będziesz za 20 lat zarabiać na takie całe mieszkanie w 1 rok. Więc małe, tanie, własne. Żeby być na swoim, i móc może na lepsze zarobić...

@Typasek: dostałaś PW ode mnie?

typasek
zaufany użytkownik

Postby typasek » Sun Feb 12, 2017 11:26 pm

ale tłumacze ze ja w mojej sytuacji z chorobą musze byc blisko rodziny i znajomych zeby chociazby mnie w szpitalu odwiedzali jakbym tam trafiła. Czyli zostaje Kraków.
Nie, nie dostałam zadnej pw...

Return to “sprzedam, kupię, zamienię, oddam”