Różnice między zaburzeniem schizotypowym i schizofrenią

Moderator: Darius

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
kotek
zaufany użytkownik

Różnice między zaburzeniem schizotypowym i schizofrenią

Postby kotek » Wed Nov 23, 2016 8:19 pm

Czym się różnią te dwie choroby (F21 i F20)?
Czy osoby z zaburzeniami schizotypowymi są wyżej funkcjonujące i bardziej zaradne życiowo od tych ze schizofrenią?
Czy osoby z F21 otrzymują takie same orzeczenia odnośnie niepełnosprawności i rent, co osoby z F20?

Jak często diagnozowane są zaburzenia schizotypowe? Rzadziej czy częściej niż schizofrenia?

kotek
zaufany użytkownik

Re: Różnice między zaburzeniem schizotypowym i schizofrenią

Postby kotek » Sun Dec 25, 2016 7:33 pm

Na oddziale dziennym psychiatra przez pewien czas zastanawiała się, czy nie mam schizofrenii, ale w piątek powiedziała, że na chwilę obecną dostałbym rozpoznanie zaburzenia schizotypowego (tak, jak to było przy poprzedniej wizycie na oddziale). Myślę, że rozpoznania F21 i F20 miałem ze względu na koincydencję, które mnie spotkały. Nie wierzę w nie bezkrytycznie, może dlatego nie miałbym diagnozy F20, ale i tak zaproponowano zamienienie olanzapiny na rysperydon (sprawdzałem cenę zamienników i najtańszy z nich kosztowałby mniej więcej tyle samo, co obecnie zażywany preparat z olanzapiną). Rysperydon kilka lat temu brałem i chyba po nim byłem "otumaniony", "taki bardzo senny". Mam brać na noc (podobnie jak olanzapinę).

Return to “zab.schizotypowe”