Myślenie magiczne

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
eN
zaufany użytkownik

Myślenie magiczne

Postby eN » Wed Oct 19, 2011 8:11 pm

Myślenie magiczne – pojęcie z zakresu psychologii i psychiatrii określające taką treść rozumowania, w którym (w przekonaniu podmiotu) myślenie jest tożsame z działaniem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blenie_magiczne

W niektórych przypadkach myślenie magiczne jest patologiczną kompensacją wypartych ze świadomości kompleksów (np. poczucia słabości, małej wartości
i zagrożenia) i następuje reakcja upozorowana, wyrażona przeciwstawnym dążeniem (np. posiadanie władzy, prestiżu, znaczenia). Człowiek ucieka od tych sytuacji, w których czuje się bezwartościowy, ma poczucie niższości lub doświadcza frustracji. Zamyka się w sobie, buduje własny świat złudzeń, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i więcej satysfakcji niż świat realny. Te zjawiska kompensacyjne mogą mieć charakter psychotyczny, a objawy psychopatologiczne zastępują konfliktową rzeczywistość.

Chlewiński Z., Grzywa A. Urojeniowa wizja świata. PWN, Warszawa 1993.

zbyszek
admin
Status: informatyk

Re: Myślenie magiczne

Postby zbyszek » Fri Oct 21, 2011 10:39 am

Podana na wstępie definicja chyba jest niepełna. Według mnie magia to przypisywanie przedmiotom, ich układom lub zjawiskom dziwacznych znaczeń przedstawiających ich rzekomy wpływ na inne przedmioty lub zjawiska. Przykładowo jeśli powącham różę to oznacza, że spotkam wielką miłość. Istnienie magii odzwierciedla budowę systemu pojęciowego człowieka. W magii niektóre z pojęć zlewają się w nieprawidłowy sposób z innymi. Może wskazywać to na to, jak blisko są one umiejscowione z ludzkiej psychice.

gold
zaufany użytkownik

Postby gold » Wed Oct 24, 2012 7:24 pm

Człowiek ucieka od tych sytuacji, w których czuje się bezwartościowy, ma poczucie niższości lub doświadcza frustracji. Zamyka się w sobie, buduje własny świat złudzeń, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i więcej satysfakcji niż świat realny.
skąd ja to znam 8)
Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.

suszi229
zaufany użytkownik

Postby suszi229 » Wed Oct 24, 2012 8:06 pm

Człowiek ucieka od tych sytuacji, w których czuje się bezwartościowy, ma poczucie niższości lub doświadcza frustracji. Zamyka się w sobie, buduje własny świat złudzeń, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i więcej satysfakcji niż świat realny.
skąd ja to znam 8)
podobnie jest zemną tyle ze skończyłem z takim myśleniem za wiele mnie to kosztowało no i leki mi pomagają

gold
zaufany użytkownik

Postby gold » Wed Oct 24, 2012 8:14 pm

podobnie jest zemną tyle ze skończyłem z takim myśleniem za wiele mnie to kosztowało no i leki mi pomagają
kosztowało :?: ale czego :?: chodzi ci o powrót do "normalności" i do ludzi :?:
że duży wysiłek był i wogóle :?:
mi leki też pomagają ale ja nigdy nie zamierzam być duszą towarzystwa jak przebywam wśród ludzi...ja lubie się wycofywać,ja to lubie.uważam że to mi kiedyś dało to że nie popadłem w totalny chaos...

suszi229
zaufany użytkownik

Postby suszi229 » Wed Oct 24, 2012 8:33 pm

W niektórych przypadkach myślenie magiczne jest patologiczną kompensacją wypartych ze świadomości kompleksów (np. poczucia słabości, małej wartości
i zagrożenia) i następuje reakcja upozorowana, wyrażona przeciwstawnym dążeniem (np. posiadanie władzy, prestiżu, znaczenia)
w taki sposób uciekałem od rzeczywistości i w pewnym momencie ten mój wewneczny świat sie rozsypał i zachorowałem na schize tyle mnie to kosztowało

gold
zaufany użytkownik

Postby gold » Wed Oct 24, 2012 8:52 pm

teraz rozumiem :D o co ci chodziło.masz ciekawy punkt widzenia na temat myślenia magicznego...tak ode mnie dlaczego zachorowałem :?: lekarzem nie jestem ale mam swoją hipoteze...nie dlatego że się wycofywałem ,stroniłem od ludzi i wogóle,bo samo to zachowanie było reakcją na samopoczucie w którym dominowało wrogość,poczucie zagrożenia,lęk...a dlaczego się tak czułem :?: tego nie wiem ale ja od dziecka byłem taki trochę inny ,mniej energii i wogóle wtedy już słabo było... :wink:

suszi229
zaufany użytkownik

Postby suszi229 » Wed Oct 24, 2012 9:07 pm

w sumie to na początku wątku tak pisze o magicznym myśleniu :D taki profesor to ze mnie nie jest :P

sophie
zaufany użytkownik

Postby sophie » Thu Oct 25, 2012 12:16 pm

Na poczaktu to tylko urojenia, ale teraz jak paru moim "znajomym" sie niepowodzi to ja juz jestem wiedzma. Jest fajnie. A zemsta jest slodka.
Dobrze ze schizofrenia jest jak dla mnie wytlumaczeniem na wszystko :D

sophie
zaufany użytkownik

Postby sophie » Thu Oct 25, 2012 12:22 pm

Np : ktos musial pojsc na wczesniejsza emeryture, pare osob musialo sie z domu wyprowadzic, nie z mojego, choc z mojego tez jedna, ktos sie leczy na to, co ja - i to nie jedna osoba, ostatnio taka baba z autobusa, ktora mnie wkurzyla zaczela sie trzasc i musiala chyba wczesniej wysiasc, bylo tego jeszcze troche......
Zyje w urojonym swiecie i sie z tego ciesze. Wcele nie uciekam od ludzi, chociaz do liderow nie naleze.
Mam schizofrenie i to najfajniejsza choroba jaka mnie w życiu spotkala.
Polecam kazdemu zdrowo zachorowac :D

piotr 84
bywalec

Postby piotr 84 » Sun Dec 23, 2012 11:03 pm

przykład myślenia magicznego

zaraz przyjdzie renta

O ! renta

i teraz moje pytanie czy myślenie magiczne jest tożsamym z myśleniem życzeniowym ?

drugi przykład typowego myślenia życzeniowego

zaraz ma być renta

a tu figa z makiem

piotr 84
bywalec

Postby piotr 84 » Sun Dec 23, 2012 11:09 pm

a najbardziej myślenia życzeniowego uczą psycholodzy
przykład jestem mądry inteligentny piękny na pewno mi się uda i tak trzeba się szkolić w myśleniu pozytywnym

i jeszcze uczą bardzo fajnej rzeczy jaką jest asertywność czyli wyhachmencić jak najwięcej od danej jednostki a ta jak będzie chciała czegoś w zamian to tak zagrać by ta się wstydziła że wogóle od nas coś chciała jakąś przysługe pomoc

fajna ta psychologia :lol:

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Sun Dec 23, 2012 11:14 pm

Chyba asertywność i poczucie własnej wartości wymagają ćwiczeń i subtelnego wyczucia a nam chorym czasem brakuje rozeznania.
Niektóre techniki i wiedza psychologiczna przydają się w życiu, ale dopiero jak się dojdzie do siebie i ma własny rozum.
Przynajmniej tak było ze mną.

piotr 84
bywalec

Postby piotr 84 » Sun Dec 23, 2012 11:26 pm

Chyba asertywność i poczucie własnej wartości wymagają ćwiczeń i subtelnego wyczucia
wyczucia to chyba empatia

pamal
zaufany użytkownik

Postby pamal » Sun Dec 23, 2012 11:29 pm

Chodzi mi o to, na przykład, że ruszysz taki napompowany "poczuciem własnej wartości" do pracy, wśród ludzi a w głowie się nadal mąci to możesz szkód narobić, bo trzeba realnie oceniać swoje możliwości.

Return to “definicje pojęć, często zadawane pytania”