Co to są głosy ?

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
zbyszek
admin
Status: informatyk

Co to są głosy ?

Postby zbyszek » Sun Sep 11, 2011 8:23 pm

Głosy to przeświadczenia psychotyczne przybierające kształt wrażeń językowych. Odczuwa się je nie jako wrażenia akustyczne, lecz jako pewne przekonania.

Głosy to jeden z ważniejszych wskaźników stanu ostrego psychozy.

asthar
zaufany użytkownik

Re: Co to są głosy ?

Postby asthar » Tue Sep 13, 2011 8:43 pm

to głos Boga, duchów, aniołów i innych istot. To także myśli innych słyszane jako akustyczne obrażające nas, obmawiające i poniżające. To także gwizdy, huki, trzaski, odgłosy łańcuchów, bulgotania, ptaków i śmiechy diabłów. Nie wiem czy nasyłanie myśli to też głosy, ale ja jeszcze słyszę swoje myśli wypowiadane na głos przez kogoś innego, kogo nie widzę, poza tym mam przepakowaną głowę cudzymi myślami.

Newt
zaufany użytkownik

Postby Newt » Sat Sep 17, 2011 2:52 pm

Akurat odczuwane jako przekonania to nie są głosy, omamy słyszy się akustycznie, tak jak prawdziwe dźwięki.
"My mommy always said there were no monsters. No real ones. But there are."

mei
zaufany użytkownik

Postby mei » Sat Sep 17, 2011 4:48 pm

.
Last edited by mei on Sat Feb 08, 2014 4:15 pm, edited 1 time in total.
Kochajcie tych, których chcecie kochać, żyjcie tak, jak chcecie żyć i nigdy nie pozwólcie by ktokolwiek przeszkodził wam w zmienianiu waszych marzeń w rzeczywistość.
Jared Leto, 13.04.2014.

asthar
zaufany użytkownik

Postby asthar » Sun Sep 18, 2011 11:55 am

No właśnie na tym cały myk z głosami polega. Ale one naprawdę są odczuwane jako akustyczne. Słyszysz głos i tyle, nie zastanawiasz się w tym momencie skąd on pochodzi, z głowy, czy to wrażenie czy prawda. Słyszysz i już. Ja słyszę ptaki non stop, muzykę, dzwonienie, czasem męski głos, czasem taki gardłowy, bardzo nieprzyjemny. wiedza o schizofrenii którą nabyłam przez ostatnie miesiące każe mi rozumowo odbierać te DŹWIĘKI jako wytwór mojej głowy, ale one są na tyle realne, że szukam ptaka w pokoju, bo go przecież słyszę, odpowiadam na głos mówiący "strasznie głupio zrobiła, wstyd wstyd!" Nie mam zadnych urojeń ani omamów, nie wpływa to na nic poza moim samopoczuciem, ale jak wyjaśnię to, że głosy najczęściej mają RACJĘ?

mei
zaufany użytkownik

Postby mei » Sun Sep 18, 2011 12:05 pm

.
Last edited by mei on Sat Feb 08, 2014 4:16 pm, edited 1 time in total.
Kochajcie tych, których chcecie kochać, żyjcie tak, jak chcecie żyć i nigdy nie pozwólcie by ktokolwiek przeszkodził wam w zmienianiu waszych marzeń w rzeczywistość.
Jared Leto, 13.04.2014.

mamuska
zaufany użytkownik

Postby mamuska » Sun Sep 18, 2011 1:34 pm

ja myslalam ze piosenki sa skierowane do mnie, a w widomosciach w tv podawali informacje bezposrednio majace przeslanie do mojej osoby np. ktos kogos zabil i ja myslalam ze to moja wina.

what_a_feeling
bywalec

Postby what_a_feeling » Sun Nov 13, 2011 4:31 pm

Istnieją głosy akustyczne i nieakustyczne. Nie akustyczne głosy, to coś pomiędzy myślą a dźwiękiem i takie głównie miałem.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Sun Nov 13, 2011 6:10 pm

Ja bym polemizował, czy głosy "nieakustyczne", a jedynie wrażenia językowe to są te prawdziwe - GŁĘBOKO PATOLOGICZNE - głosy!!!

Głos, a raczej dźwięk na zewnątrz mnie, słyszałem raz w życiu i mam 100% pewności, że nikt oprócz mnie tego nie słyszał.

A "wrażenia językowe" :wink:
miewam dość często i wtedy myślę sobie filozoficznie "Jak dziwnie bywa skonstruowana psychika człowieka" i tyle. Psychiatrom o tym nie opowiadam, bo uważam, że jest to normalne!!!

Jakiś psycholog skonstruował kiedyś taki model psychiki człowieka, że w każdym człowieku siedzi "Dziecko", "Rodzic" i "Dorosły". I zdarza się, że te składniki psychiki prowadzą między sobą po prostu "rozmowę" i tyle!

W psychozie, np. połączonej z odczuciami religijnymi czy mistycznymi człowiek te składniki psychiki określa odpowiednio do tych odczuć.

---- edycja ----
Tak się raz jeszcze wczytałem, w to co napisałem powyżej i pomyślałem sobie, że jak te składniki psychiki prowadzą rozmowę między sobą to może to faktycznie jest patologia, ale jak mówią do mnie (w mojej głowie), tj. któryś z nich to chyba jednak to jest przejaw normalnego życia psychicznego!

Jak nie zapomnę to zapytam się mojej terapeutki, a jeszcze lepiej (sic!) lekarza-orzecznika ZUS! :wink:
Last edited by hvp2 on Mon Nov 14, 2011 1:38 am, edited 1 time in total.

Petruccio
zaufany użytkownik

Postby Petruccio » Sun Nov 13, 2011 7:27 pm

Z tego, co mówisz Zbyszku moje przekonanie w psychozie, że jestem opętany przez szatana można by potraktować jako głosy. Ale chyba tak nie jest?

zbyszek
admin
Status: informatyk

Postby zbyszek » Mon Nov 14, 2011 12:53 am

No tak, mogę się mylić. Pisałem tylko na podstawie własnego doświadczenia, a chyba tak nie powinno się robić. Niech ktoś poda lepszą defnicję głosów. W tym dziale inni szukają definicji pojęć, a mniej dyskusji nad nimi.

zyprexa78
zaufany użytkownik

Postby zyprexa78 » Fri Dec 13, 2013 4:29 pm

Ja też rozumiałem głosy jako nieakustyczne głosy (myśli ) który wpływają do mojej głowy. Np kiedy szedłem ulicą i nagle w mojej głowie pojawiała się myśl "odwróć się" albo "cześć co słychać" lub po prostu "cykały mi głowie cyfry np cały czas 12,12,12,12,12,12,12,12,12 i akurat wtedy była godzina dwunasta albo inna cyfra. Czasami miałem tak że w głowie miałem komunikator GG i np na kanale 1 miałem koleżankę z którą sobie "rozmawiałem" w myślach a na dwójce miałem kolegę i "rozmawiałem" z nim o siatkówce długie dialogi ale w myślach. Raz nawet wyspowiadałem się w myślach przed moim księdzem z którym "rozmawiałem" ale w myślach i dał mi rozgrzeszenie :) No i jak to nazwiecie? Moim zdaniem to są głosy tylko nieakustyczne a w myślach.

Wspaniale
zaufany użytkownik

Postby Wspaniale » Fri Dec 13, 2013 4:46 pm

No i jak to nazwiecie? Moim zdaniem to są głosy tylko nieakustyczne a w myślach.
To są myśli. Jeśli napierały i napierały, to były natrętne. Głosy tym się charakteryzują właśnie, że są słyszalne tak jak prawdziwe. Tylko to, że inni ich nie słyszą decyduje o tym, że są halucynacjami.

jojo
zaufany użytkownik

Postby jojo » Fri Dec 13, 2013 9:33 pm

No i jak to nazwiecie? Moim zdaniem to są głosy tylko nieakustyczne a w myślach.
To są myśli. (...)
Makaron, omamy słuchowe, to co innego niż nasze myśli. To są wrażenia akustyczne, niektóre dochodzą z naszej głowy (to omamy rzekome), inne z otoczenia (to omamy właściwe).

Czytałam kiedyś o jakimś schorzeniu polegającym na tym, że chory bierze własne myśli za omamy, jednak jakoś nie mogę tego znaleźć...
To, że jakiś lek komuś służy, nie znaczy że nie zaszkodzi innej osobie. :(

Wspaniale
zaufany użytkownik

Postby Wspaniale » Fri Dec 13, 2013 9:51 pm

Tak, Jojo, ale w każdym z tych przypadków - czy głosy są w głowie, brzuchu,
czy dobiegają z zewnątrz - żeby być głosami muszą być odbierane przez chorego akustycznie. Dlatego właśnie te omamy, kiedy się nie wie, że nimi są, tak są prawdziwe, bo brzmią jak rozmowa, wypowiedź, czy choćby nawet szelest liści
na dywanie albo dźwięk otwieranych drzwi - ale słyszy się je tak jakby naprawdę miały miejsce.

Return to “definicje pojęć, często zadawane pytania”