Co myślicie o neurodegeneracyjnej hipotezie rozwoju schizofrenii?

  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
AB
bywalec
Posts: 61
Joined: Sat Dec 14, 2013 2:20 pm
płeć: mężczyzna

Co myślicie o neurodegeneracyjnej hipotezie rozwoju schizofrenii?

Postby AB » Mon Aug 07, 2017 8:41 pm

Hipoteza neurodegeneracyjna schizofrenii – hipoteza szukająca źródeł schizofrenii w degeneracji neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym.

Badania obrazowe mózgów chorych na schizofrenię pokazały, że występują w nich anomalie nie tylko funkcjonalne, ale również strukturalne[1].

Hipotezy neurodegeneracyjne starają się tłumaczyć objawy i przebieg choroby neurodegeneracją. Podaje się różne jej przyczyny. W grę wchodzi genetyczne zaprogramowana apoptoza, uraz płodowy – w postaci niedotlenienia, infekcji wewnątrzmacicznych, zatruć toksynami czy też głodzenia się ciężarnej – a także ekscytotoksyczność glutaminianergiczna (ekscytotoksyczna hipoteza schizofrenii)[1].

Neurodegeneracja zdaje się tłumaczyć postępujący przebieg schizofrenii. Wyróżnić w nim można cztery fazy[1]:

w I fazie nie występują jeszcze żadne objawy. Przebiega ona w dzieciństwie;
w fazie II, prodromalnej, mogą już wystąpić pewne dziwactwa, a także słabo wyrażone objawy negatywne. Nadchodzi ona na przełomie 2. i 3. dekady życia;
faza III obejmuje silnie wyrażone objawy pozytywne, związane z nadmiernym obudzeniem niszczonych komórek nerwowych. Przebiega ona z pogorszeniami i remisjami, jednak raczej bez powrotu do poziom funkcjonowania sprzed wybuchu choroby;
faza IV w przeciwieństwie do poprzedniej przebiega już stabilnie, pomimo występujących w dalszym ciągu okresów pogorszenia i poprawy. Funkcjonowanie jest znacznie gorsze, niż przed diagnozą schizofrenii. Mówi się o wypaleniu. Faza ta rozpoczyna się po 40. roku życia.
Ma to istotne implikacje dla terapii. Wiąże się bowiem ze zmienną odpowiedzią pacjenta na leczenie. Z czasem trwania choroby odpowiada on na farmakoterapię coraz gorzej, a czas potrzebny do uzyskania remisji wydłuża się po każdym kolejnym epizodzie psychozy. Z czasem rozwija się lekooporność. Przesądza to o konieczności jak najszybszego włączania leczenia psychozy w schizofrenii[1].

Istnieją jednak również argumenty przeciwko tej hipotezie. Rzeczywiście pewne obszary mózgu osób cierpiących na schizofrenię są mniejsze, niż u osób zdrowych. Wymienić tu można płat skroniowy, zwłaszcza zaś zakręt skroniowy górny, płat czołowy (w obu przypadkach zmiany są lepiej wyrażone po stronie lewej), a także hipokamp czy ciało migdałowate. Jednakże nie obserwuje się żadnego śladu zapalenia ani też rozpadu neuronów, nie ma też śladu pobudzenia tkanki glejowej pełniącej funkcję naprawczą w przypadku zwyrodnień. Co więcej, stwierdzone zmiany morfologii ośrodkowego układu nerwowego nie pogłębiają się w miarę starzenia się organizmu. Wydaje się więc, że neuronów jest mniej nie dlatego, że umierały, ale dlatego, że zawsze było ich mniej, niż u człowieka zdrowego. Po prostu się nie rozwinęły. Stwierdzone odrębności mają więc charakter neurorozwojowy, a nie degeneracyjny[2].

Prócz hipotezy neurodegeneracyjnej funkcjonują w medycynie inne sposoby wyjaśnienia powstawania schizofrenii np. hipoteza dopaminowa schizofrenii[3] czy hipoteza glutaminianowa schizofrenii[4].

AB
bywalec
Posts: 61
Joined: Sat Dec 14, 2013 2:20 pm
płeć: mężczyzna

Re: Co myślicie o neurodegeneracyjnej hipotezie rozwoju schizofrenii?

Postby AB » Mon Aug 07, 2017 8:54 pm

P.S Źródło wikipedia

User avatar
Piotr827
zaufany użytkownik
Posts: 266
Joined: Tue Apr 08, 2014 12:13 am
Status: Pracownik. Licencjat. Angielski B2
płeć: mężczyzna
Gadu-Gadu: Usunięte

Re: Co myślicie o neurodegeneracyjnej hipotezie rozwoju schizofrenii?

Postby Piotr827 » Mon Sep 04, 2017 5:09 pm

Mózg jest bardzo złożoną materią. Trudną skomplikowaną i nie zbadaną jak dotąd w pełni :idea: . (Szczególnie wyższe procesy myślowe z którymi związana jest schizofrenia: świadomośc, urojenia, nawet myśli).
Czytałem trochę książek ( z róznych lat - najnowsze chyba około 2012 roku) związanych z tematyką leków i choroby. Podawano różne próby wyjaśniania przyczyn choroby i zapamiętałem, że "najpowszechniejszą o‌becnie hipotezą" jest hipoteza gdzie w najwczesniejszych fazach rozwoju, w fazie płodowej, mózg nie rozwija się w pełni prawidłowy sposób. (chyba ma powstawać za dużo połączen nerwowych? zbędne, dodatkowe?). Niestety nadal to hipoteza.

Obawiam się, że nie są obecnie znane dokładne przyczyny schizofrenii. Tylko pojedyncze związki. Np, z genami. Że 1% społeczeństwa choruje. Że dopamina ma związek (działanie leków, psychozy amfetaminowe). Co prawda opisuje się różne szlaki dopaminergiczne: prążkowie, czarnoprożkowie, D1, D2, D5, 5HT2a,5HT2c, alfa1 czy inne.

Co do artykułu - nie ma linków do wikipedii w innych językach np. eng. To wada. Mamy pewnie tylko na polskiej wiki tę hipotezę.
Są jakies przypisy, ale tylko z 2 książek - z jednej koncepcja hipotezy, z drugiej argumenty przeciwko. Wydawnictwa tej pierwszej - Via Medica nie znam. Wydawnictwo drugiej - Elsevier, jest ogromne i znane.

Jeśli chodzi o mnie to średnio mnie ta hipoteza przekonuje. Po prostu za słabo mi się łączy z faktami które znam, a w artykule nie jest dokładnie opisane, co ma ulegać degeneracji, dlaczego, w jakim stopniu i w jaki sposób. Z faktami taki jak % remisji, to jak wygladaja nawroty u roznych chorych, czy parę innych. Musiałbym się zastanowić by wymienić te fakty. W tej chwili - bardziej z ogólnym obraem, może niż z faktami.
Jest tylko przytoczone, że chorzy na obrazach mózgu mają zmiany. (jaki % chorych? na jaką schizofreni? Katatoniczną może bardziej?). Zmiany są, ale nie wiem jak duże i u ilu chorych i w ogóle jakie? W czym? Liczba połączen nerwowych, zdrowych neuronów czy co?. Poza tym - to tylko kształt w dużej skali. Nie wiadomo co na temat neuronów.

Podsumowując - do mojego obrazu choroby i przyczyn artykuł nic nie wnosi. Neutralny. Bardziej jako ciekawostka - dopóki nie poznałbym szczegółowych badań itp.
Przeczytałem oczywiście cały artykuł, ale wydaje mi się dośc słaby. (przynajmniej w tej formie na jakiej jest na wikipediii) i wydaje mi się że pisał go zwykły użytkownik, bazując po prostu na książce.
I obawiam się, że za słabo znamy mózg by dziś już podać dokładne przyczyny choroby. Wątek ten więc nadal otwarty :) (nie jestem jednak na bieżąco z badaniami)
Pozdrawiam! (zwłascza tych co dotrwali do konca postu)
Najbardziej niezrozumiałe jest to, że w ogóle cokolwiek daje się zrozumieć - Albert Einstein w odniesieniu do Wszechświata

User avatar
hvp2
zaufany użytkownik
Posts: 9098
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:14 am
płeć: mężczyzna

Re: Co myślicie o neurodegeneracyjnej hipotezie rozwoju schizofrenii?

Postby hvp2 » Mon Sep 04, 2017 7:18 pm

Myślę że większość osób ze schizofrenią nie prowadzi normalnego wszechstronnego życia i ten fakt się z czasem odbija na anatomii ich mózgów! Ponadto niektóre leki stosowane do uspokajania chorych uszkadzają mózg, np. osławiony "Haloperidol".


Return to “definicje pojęć, często zadawane pytania”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot] and 0 guests