Czym jest schizofrenia

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Re: Czym jest schizofrenia

Postby JagodowyWilkołak » Mon May 30, 2016 7:34 pm

U zdrowego człowieka neurony regenerują się a u osoby chorej na schizofrenię proces jest wstrzymany, przez różne nie do końca poznane jeszcze czynniki.
Don't worry, be chory. :)

AntonPawlowicz
zaufany użytkownik

Postby AntonPawlowicz » Mon May 30, 2016 7:55 pm

Byl zdrowy czlowiek, bardzo zle i niezdrowo sie odzywial, zaniedbal sie, zrobil sie otyly, mial podwyzszone cisnienie, niemiarowosc, serce przestalo sobie radzic z przepompowywaniem krwi i dostal udaru. Po udarze czesc mozgu jest calkowicie obumarla - brak polaczen neuronowych i jest to proces nieodwracalny - czarna plama. Uszkodzona czesc mozgu sie nie zregeneruje, ale mozna skutecznie rozwijac pozostala. Zachowujac odpowiednia diete i kulture ciala mozna calkowicie powrocic do zdrowia, oczywiscie nie bez lekow. Tak samo w naszej chorobie, wierze, ze jest to mozliwe, oczywiscie nie bez lekow.

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Mon May 30, 2016 8:01 pm

już mam lepsze eeg, co prawda biorę leki, psychoterapia, medytacja. ale było bardzo zryte (zapis eeg), po psychozach, i głosy były. mam teraz zmniejszane leki neurologiczne, które dostałem po stwierdzeniu epilepsji, jako skutku ubocznego po lekach.. ! więc, nic tu u mnie po pesymizmie, i się nie dam nigdy! będę w super formie jeszcze lepszej niż kiedykolwiek. !

co prawda, dziś na terapii moja Pani psycholog mówiła że leki oby najmniejsza ilość ale zawsze muszą być, co nie znaczy, że człowiek ma się źle czuć...... !!

schizofrenia co to jest? to długi temat i każdy z nas może od siebie sporo powiedzieć, ale na pewno mózg to cudowny organ!
bez strachu doprawdy

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Wed Jun 01, 2016 8:52 am

Schizofrenia jest to pojecie niezwykle zlozone, masa rzeczy sie sklada na ta chorobe. Bardzo duzo deficytow oraz mnostwo nierozwiazanych konfliktow wewnetrznych. Nie nadarmo mowi sie, ze jest to choroba ciala i duszy. Dlatego proces zdrowienia musi dotyczyc obu tych plaszczyzn. Ani same leki, ani sama psychoterapia raczej nie pomoga. Leki to nie wszystko, albo troche tylko za malo. Owszem daja oslone i bardzo skuteczne wsparcie, ale trzeba tez pogodzic sie ze soba przede wszystkim, a nastepnie ze swiatem. Tylko w ten sposob mozliwy bedzie proces zdrowienia i wychodzenia z choroby. Wazna role w tym wszystkim, mysle, odgrywa takze wiara. Wiara w siebie oraz innego czlowieka.
W tej materii zgadzam się w 100% z Antonem!!!
Jak dla mnie to jest post miesiąca maja, jeśli chodzi o sens i trafność ujęcia zagadnienia :!:

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Thu Jun 02, 2016 11:23 pm

Jak dla mnie to jest post miesiąca maja, jeśli chodzi o sens i trafność ujęcia zagadnienia
tak, trafia w "to" ;)

Anton dobrze wie o co chodzi

z całym szacunkiem ale to takie przewijane 100 razy, ale fajnie gdyby dotarło i pomogło... :)
ale.. na pewno tutaj mamy do czynienia z przedstawioną solidną remisją

ja bym dodał, żeby żyć swoim życiem, nie myśleć w kategoriach "jestem chory" i muszę coś z tym zrobić i tworzyć życiową misję z tego, choć wiem, że proces zdrowienia jest długi i niełatwy, tylko żeby się nie umartwiać ale działać, bo wiem że o martwienie się jest łatwo i znam to.. ...

człowiek sie budzi po lekach dobrze dobranych z koszmaru, jeśli był na prawdę horror, i ktoś musi podać mu rękę, to jest na prawdę ważne w tym procesie, a psychiatra tego nie zrobi
raczej przyjaciel, duchowy przyjaciel, kontakt z przyrodą, ze sobą - czyli ze swoimi emocjami i myślami choćby były dalekie i głęboko ukryte,

cieszmy się życiem
- tak na prawdę to chciałem powiedzieć... !!

czepnąłem się i za to przepraszam. !
a tak na prawdę to bym dopisał sporo swoich doświadczeń i przemyśleń

pozdrawiam
k
bez strachu doprawdy

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Fri Jun 03, 2016 4:30 am

ja bym dodał, żeby żyć swoim życiem, nie myśleć w kategoriach "jestem chory" i muszę coś z tym zrobić i tworzyć życiową misję z tego, choć wiem, że proces zdrowienia jest długi i niełatwy, tylko żeby się nie umartwiać ale działać, bo wiem że o martwienie się jest łatwo i znam to..
Masz 100 racji! :)
Ja już bardzo dawno temu przestałem o sobie myśleć w kategoriach "Jeestem chory".
Dla mnie ta cała "schizofrenia" to jest po prostu bardzo specyficzny ludzki los,
a nie jakakolwiek choroba.

Masz rację również że "proces zdrowienia jest długi i niełatwy" i masz rację "żeby się nie umartwiać, ale działać".
Ta osoba wyzdrowieje, która zacznie o siebie walczyć, a nie biernie czekać, aż psychiatra dobierze właściwe leki,
a psycholog (o ile w ogóle taki jest dla tego konkretnego człowieka) zastosuje jakąś genialną terapię.
Nie ma "genialnych terapii" :!:
Jest walka o siebie, walka o swoje zdrowie, cierpliwe i wytrwałe poszukiwanie rozwiązań wyjścia z tej tzw. choroby.
człowiek sie budzi po lekach dobrze dobranych z koszmaru
Znów masz rację! Niektóre leki neuroleptyczne potrafią być jak z koszmaru,
ale też zdarza się, że lek jest podawany w dawce zbyt wysokiej
i wtedy osoba, która go bierze znów znajduje sie w jakimś rodzaju koszmaru.
Jednym z rzadziej uświadamianych sobie koszmarów jest tu przespanie własnego życia.
i ktoś musi podać mu rękę, to jest na prawdę ważne w tym procesie,

Masz rację że to jest bardzo ważne. M.in, potrafi człowiekowi przywrócić wiarę w siebie
często totalnie nadwątloną przez fakt wybuchu psychozy ("stałem się wariatem")
oraz hospitalizację na oddziale całodobowym w warunkach urągających człowieczeństwu.
a psychiatra tego nie zrobi
Znów masz rację! Psychiatra to jedynie "dostawca określonych usług medycznych".
raczej przyjaciel, duchowy przyjaciel,

Znów masz rację! Trzeba sobie taką osobę (a najlepiej kilka takich osób)
po prostu samemu znaleźć. Dlatego ważne jest, by chodzić do rozmaitych WTZ, klubów pacjenta,
ŚDS, jeździć na obozy terapeutyczne itp. Tam zbierać kontakty telefoniczne i mailowe
od osób z którymi nam sie jako tako w takich miejscach rozmawiało, itp.
kontakt z przyrodą, ze sobą - czyli ze swoimi emocjami i myślami choćby były dalekie i głęboko ukryte,
Kontakt z przyrodą na ogół wycisza, ponieważ świat przyrody trudniej jest wciągnąć w świat urojeniowy
niż świat ludzkiej cywilizacji, który jest przeładowany informację.

Ponadto przyroda jest niesamowitem cudem po prostu - że drzewa sobie rosną, kwiaty kwitną, motyle latają,
a jedne chmury dają przy słonecznej pogodzie przyjemny cień, a inne "wyglądają groźnie", więc na ich widok trzeba szybko uciekać pod jakiś dach, bo wkrótce będzie burza, itp. itd.

Ponadto człowiek ma jednak zwierzęce pochodzenie, przez co to właśnie świat przyrody jest dla niego środowiskiem naturalnym, bo w takim środowisku mózg człowieka kształtował się przez całe miliony lat.
A ludzka cywilizacja ma lat zaledwie kilka tysięcy, z czego współczesna cywilizacja techniczna nie więcej niż 200 lat.

Kontakt z emocjami jest niezwykle ważny, bo emocje pełnią w życiu często drogę drogowskazów,
a także stanowią podstawową siłę napędową ludzkiego działania.

Dla przykładu: jak się czegoś boimy to staramy się tego unikać czy przed tym zabezpieczyć, jak coś lubimy, to dążymy do jak najdłuższego kontaktu, itp. Niestety neuroleptyki bardzo zaburzają człowiekowi kontakt z jego emocjami. Neuroleptyki emocje spłaszczają i kontakt z własnymi prawdziwymi emocjami na dużych dawkach neuroleptyków jest po prostu niemożliwy.

Natomiast myśli człowieka to jest przejaw życia psychicznego i to przejaw bardzo podstawowy.
Tu znowu na stan myśli fatalnie działają większe dawki neuroleptyków. Potrafią je wręcz sprowadzić nieomal do zera.
cieszmy się życiem
- tak na prawdę to chciałem powiedzieć... !!
Masz rację! Życie naprawdę jest piękne, choć nie we wszystkich jego przejawach.
Ale to chyba temat na odrębną dyskusję...
czepnąłem się i za to przepraszam. !
Nie czepnąłeś się, ale napisałeś bardzo ciekawego posta. Więcej takich!!

a tak na prawdę to bym dopisał sporo swoich doświadczeń i przemyśleń
Dopisz! Dopisz koniecznie!!! :)

Erika_Kohut
zaufany użytkownik
Status: Trójca
Gadu-Gadu: 48512284

Postby Erika_Kohut » Fri Jun 03, 2016 10:11 am

Niestety, ale najgorszy jest chaos prowadzacy czasem do.agresji.

Dlatego z jednej strony sie ciesze, ze dostalam leki. Bo juz nie.bylo mnie...

Chcialabym jednak zeby to wygladalo inaczej. Moze w innych czasach...

Bo nie mialam kontaktu z emocjami gdy mialam urojenia.

Tylko trzy lata czekac na ten kontakt? na lekach, nie da sie inaczej?
Milosc to iluzja

JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Postby JagodowyWilkołak » Sat Jun 04, 2016 8:21 pm

http://www.psychiatria.pl/wiadomosc/ana ... 13511.html

Jak jest waszym zdaniem? Antydepresanty które w przypadku depresji powodują powstawanie nowych neuronów czy powodują taki sam proces u osoby chorej na schizofrenię?

Jest mały haczyk: Czy pogłębiają zmiany anatomiczne w mózgu poprzez powodowanie tworzenia nowych neuronów tam gdzie nie potrzeba?

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Sun Jun 05, 2016 6:04 am

Mnie zaś najbardziej interesuje jakościowa charakterystyka próby tych osób ze schizofrenią, u których powykrywano te wszystkie zmiany anatomiczne w mózgu. Np. ich wiek, ile lat chorowali, czy byli/są leczeni neuroleptykami, czy pracują zawodowo, itp. Właściwie ciekawa jest też wielkość próby badanych osób! Setki? Tysiące? Dziesiątki tysięcy?

Erika_Kohut
zaufany użytkownik

Postby Erika_Kohut » Sun Jun 05, 2016 9:28 am

No wlasnie... i od czego to zalezy? te zaniki?
Milosc to iluzja

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Sun Jun 05, 2016 10:20 am

No wlasnie... i od czego to zalezy? te zaniki?
Tu chyba nie ma prostej szczegółowej odpowiedzi.
Podobno silny stres uszkadza hipokamp na przykład.

Ale jest też taka ogólna prawidłowość, że "narząd mało używany ulega zanikowi".

Jak osoby ze schizofrenią intensywnie nie pracują umysłowo, często prowadzą bardzo bierny tryb życia (czego zupełną skrajnością jest wieloletnie przebywanie w szpitalu czy domu pomocy) to nic dziwnego, że taki tryb życia odbija im się w końcu na anatomii mózgu. Dlatego właśnie mnie interesuje ta charakterystyka tych osób, u których powykrywano te wszystkie zmiany w mózgu.

Ciekawe byłyby takie badania mózgu u trzech różnych grup osób ze schizofrenią. Np. osób nieleczących się neuroleptykami, osób leczących się, ale pracujących zawodowo oraz osób z DPS-ów.

Erika_Kohut
zaufany użytkownik

Postby Erika_Kohut » Sun Jun 05, 2016 10:30 am

No wlasnie. Sprobuje poszukac jakis badan o tym.
Milosc to iluzja

JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Postby JagodowyWilkołak » Sun Jun 05, 2016 11:06 am

Osoby nieleczące się neuroleptykami a zdrowe nie istnieją dla psychiatrii, dlatego nie będzie na ich temat badań.

hvp2
zaufany użytkownik

Postby hvp2 » Sun Jun 05, 2016 11:26 am

Osoby nieleczące się neuroleptykami a zdrowe nie istnieją dla psychiatrii, dlatego nie będzie na ich temat badań.
Zdecydowanie nie masz racji!

W każdych poważnych badaniach jest jakaś grupa kontrolna. Grupa stanowiąca punkt odniesienia w stosunku do grupy badanej. Bada się istnienie różnic między tymi grupami. Te różnice wychodzą w opracowywaniu statystycznym wyników.

JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik

Postby JagodowyWilkołak » Sun Jun 05, 2016 11:31 am

Niestety psychiatria zmienia diagnozę u osób wyleczonych, więc nie ma grupy kontrolnej i zmiany w mózgu można porównywać tylko do zdrowych.

Return to “definicje pojęć, często zadawane pytania”