Układ glimfatyczny

  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
User avatar
JagodowyWilkołak
zaufany użytkownik
Posts: 6618
Joined: Fri Feb 06, 2015 2:42 pm
płeć: mężczyzna

Układ glimfatyczny

Postby JagodowyWilkołak » Tue Mar 18, 2014 7:09 pm

Układ glimfatyczny – otwarty układ w funkcjonowaniu podobny do układu limfatycznego i pełniący jego funkcje, ale zarządzany przez komórki glejowe oraz znajdujący się wyłącznie w żywym mózgu u ssaków. Naczynia układu glimfatycznego oplatają naczynia układu krwionośnego w mózgu. Funkcje limfy wypełnia w nim płyn mózgowo-rdzeniowy.

Układ glimfatyczny jest systemem oczyszczającym mózg z toksyn powstałych w procesie oddychania komórkowego. oraz dostarczającym składniki odżywcze i białka do niego. Pracuje on najintensywniej w czasie snu, usuwając odpady powstałe w czasie całego dnia działania mózgu oraz amyloidy.

W układzie glimfatycznym, który przestał spełniać swoje funkcje w wyniku starzenia się lub urazu, toksyny zaczynają zbierać się w mózgu tworząc złogi, co może przyczynić się do powstawania blaszek amyloidowych, które są obserwowane w wielu chorobach neurodegeneracyjnych. Chociaż nie poznano jeszcze pełnego zaangażowania tego układu w rozwój lub zahamowanie rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w doświadczeniach na genetycznie zmodyfikowanych myszach zauważono, że klirens amyloidu-beta u myszy bez genu Aqp4 jest mniejszy o 55 procent od klirensu tegoż amyloidu u myszy posiadających wyżej wymieniony gen.
Don't worry, be chory. :)

Return to “definicje pojęć, często zadawane pytania”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot] and 0 guests